Opera pod širým nebem se hraje například pod hradem v Lokti. Verdiho Nabucco v Lednici byl podle návštěvníků propadák. ilustrační snímek

Opera pod širým nebem se hraje například pod hradem v Lokti. Verdiho Nabucco v Lednici byl podle návštěvníků propadák. ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Opera v dešti a bez kostýmů. Rozzlobení lidé chtějí zpět vstupné

  • 13
Dirigent v kožené bundě, herci a hudebníci v civilním oblečení. Venkovní sobotní představení Verdiho opery Nabucco v areálu lednického zámku označují návštěvníci za skandál. Organizátoři podle nich operu ve špatném počasí nezvládli a žádají vrácení vstupného.

Agentura se však brání, že až na chybějící kostýmy bylo vše v pořádku. Organizátory z ArtTriton však návštěvníci obviňují z toho, že záměrně inscenaci navzdory deštivému počasí nezrušili, aby jim nemuseli vracet vstupné. O situaci měli aktuálně informovat na Facebooku, ani to prý ale nesplnili.

„V Lednici mělo podle předpovědi pršet až do rána. Čekal jsem proto, jestli něco napíší na sociální síť, jak slibuje agentura na svých internetových stránkách. Nic. V osm večer jsme se proto sebrali a jeli na místo. Paní u vchodu seděla před počítačem, před sebou měla meteoradar a tvrdila nám, že žádné informace psát nemůže, protože nemá signál na mobilu. Zvláštní, já měl výborný,“ rozzlobil se Tomáš Rumíšek, který si koupil na sobotní představení Nabucco tři lístky, jeden za 790 korun.

Organizátoři kvůli dešti odložili představení z osmé na devátou hodinu večer.

„Část lidí proto odešla do restaurace, zbytek se dožadoval vrácení peněz. Na jednoho pána dokonce organizátoři zavolali ochranku. Když viděli, že se situace vyostřuje, zahájili představení asi v půl deváté,“ kritizuje organizátory muž.

A na Facebooku se k němu přidali další. „V dešti sledovat klasiku v pláštěnkách je propadák největšího kalibru. To, co předvedli pořadatelé v Lednici, je k pláči, někoho by měli vést k zodpovědnosti,“ domnívá se například Lenka Lipule Lípová.

Vše bylo v pořádku. I ohňostroje jsme odpálili, zní z agentury

Podle zástupkyně agentury ArtTriton Pavly Filipové bylo jediným pochybením to, že herci neměli kostýmy. „Jinak vše bylo, jak mělo. Snažili jsme se i přes nepřízeň počasí představení odehrát. I ohňostroj jsme odpálili. Kostýmy herci skutečně neměli, protože zvlhly,“ řekla Filipová.

Představení viděl i zástupce kastelánky lednického zámku Jindřich Říha. Potvrdil, že organizátoři se snažili představení odehrát i v nepříznivém počasí. „Uvnitř zámku operu hrát nemohli. Kam bychom asi dali dva a půl tisíce lidí?“ zastal se organizátorů Říha.

V kritických příspěvcích na sociální síti někteří nespokojení návštěvníci mluví dokonce o hromadné žalobě. Tomáš Rumíšek se chce s agenturou spojit a požádat o vrácení větší části vstupného. „Budu pravděpodobně situaci řešit s právníkem,“ upozornil.

Agentura na svých internetových stránkách sice píše, že na vrácení vstupného mají lidé nárok jen v případě, kdyby akci zrušili, přesto podle právníka Richarda Nováka mohou návštěvníci v případě soudního sporu uspět.

„Už to, že herci neměli kostýmy, narušilo celkový umělecký dojem, za který si návštěvníci zaplatili. Organizátoři jasně nedodrželi, co slíbili, a měli by vrátit peníze nebo uspořádat náhradní představení,“ domnívá se Novák.

Ceny vyšší než v Národním divadle

Vstupné na Verdiho operu se pohybovalo od 590 do 1 890 korun. Pro srovnání, lístky na Nabucca v pražském Národním divadle přijdou od 350 do 1 190 korun.

Stejnou operu pod otevřeným nebem hráli před třemi lety v Třebíči. Vstupenky nabízeli od 450 do 1 950 korun.

„Máme v hledišti připravenou gumovou podlahu, pro návštěvníky pláštěnky a zastřešené pódium. Kdyby bylo obzvlášť špatné počasí, představení bychom asi odložili,“ poznamenal třebíčský spoluorganizátor Martin Svoboda.

Skeptický je hudební kritik Boris Klepal, který se venkovním produkcím raději vyhýbá. Spojení opery a kulturní nebo přírodní památky není podle něj příliš šťastné.

„Je to umělecky úplně mimo. Když například slyším Rusalku na Křivoklátě, tak to zavání průšvihem. Snad jedna z mála představení, která si udržují léta kvalitu, jsou ta v rakouském Bregenzu,“ uzavřel.