Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nad Pálavou začnou létat paraglidisté. Podařilo se jim získat výjimku

  • 3
Od ledna budou moci milovníci paraglidingu startovat přímo ze srdce Pálavy - ze Stolové hory. Občanskému sdružení PG Pálava se totiž podařilo vyjednat výjimku ze zákona. Prozatím zkušebně na jeden rok. Ačkoli je tedy normálně létání v přírodních rezervacích zakázané, nad Pálavou se příští rok budou moci vznášet paraglidisté.

Paraglidisté budou moci startovat přímo ze Stolové hory. "Tady jsme vybrali jedno místo, odkud by se mohlo startovat a jedno místo, kam je možné přistávat," upřesnil šéf Správy CHKO Pálava Jiří Matuška podmínky pro provoz tohoto letového terénu.

Od Perné a Bavor chtějí ochránci přírody zřídit novou turistickou stezku, po které by se z přistávací plochy mohli piloti zase dostat nahoru na kopec na místo případného startu. Paraglidisté se budou na Stolové hoře objevovat jen ve dnech, kdy fouká vítr z jihozápadních až západních směrů, na který je startoviště orientováno.

Stolová hora je jediné místo, odkud se dá létat

"Výjimka byla schválena prozatím na jeden zkušební rok. V průběhu roku bude průběžně vyhodnocován vliv paraglidingu na místní faunu a floru a na základě těchto poznatků se rozhodne o případném prodloužení," řekl Matuška.

Pálava je široko daleko jediným letovým terénem, který je vhodný pro bezproblémový a bezpečný provoz paraglidingu. Nejbližší podobné terény sou vzdáleny stovky kilometrů. Podle Michala Gilániho z občanského sdružení PG Pálava jezdili paraglidisté létat až za Vídeň, na Slovensko či do Beskyd. Vstřícného přístupu ze strany Správy CHKO si proto piloti velmi cení.

Výjimka pro Stolovou horu by měla udělat radost paraglidistům z širokého okolí. "Určitě bude o létání na Pálavě zájem ze strany lidí z regionu, z okolí Pálavy a vůbec z Jihomoravského kraje. Na druhou stranu nečekáme, že by se na kopci pohybovalo větší množství lidí," míní Giláni.

Létání by horu nemělo poškodit

Podle něj má každý kopec svou kapacitu. "Na Stolové hoře může vždy startovat jeden pilot a další se může připravovat. Většina pilotů bude chtít po startu létat co nejdéle, vystoupat v termických proudech a odletět do krajiny. Poté přistanou na vymezené přistávací ploše, nebo někde v okolí na bezpečném místě mimo rezervaci. Zpátky na kopec už se většinou piloti po přeletu nevrací," vysvětluje.

Sám věří, že přírodní rezervaci létání nijak neuškodí. Možná spíše naopak. Stejně jako na kopci Raná u Loun. Piloti zde ošlapáváním a vhodnou péčí přispívají k přežití a rozvoji některých živočichů, například vzácných motýlů.

"Podle studie zoologa Martina Konvičky z Jihočeské univerzity je ošlapávání vrcholových ploch vhodné pro vývoj okáče skalního i jiných druhů motýlů. Dále je ošlap a tím i údržba nízkostébelnaté stepi vhodná pro teplomilnou faunu i flóru," potvrzuje dobrý vliv pilotů přírodu Lubomír Peterka ze Správy CHKO České Středohoří.