Při větším dešti se prostor nádrže o objemu 8 600 metrů krychlových zcela...

Při větším dešti se prostor nádrže o objemu 8 600 metrů krychlových zcela zaplní vodou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnské podzemí skrývá nádrž za půl miliardy, která vyčistí Svratku

  • 11
Řeka Svratka bude v Brně konečně čistější. V Komárově je od pondělí v provozu retenční nádrž Jeneweinova. Zachytí splašky proudící do řeky při větších deštích. Městskou kasu stála závratných 587 milionů korun.

Nad zemí v Komárově při soutoku Svratky a Svitavského náhonu stojí jen nenápadný malý domek. Málokdo by tipoval, že se pod ním skrývá jedna z nejdražších staveb v Brně.

Aby se člověk do prostoru o objemu 8 600 metrů krychlových dostal, musí sejít 96 schodů. Dno nádrže je totiž 31 metrů pod zemí. Dole se otevírá železobetonový prostor vnitřní nádrže o průměru 30 metrů. Při vydatných deštích bude celý zaplněný vodou.

"Stavba tohoto typu je teprve druhá v Evropě, ta další je ve Francii," řekl stavbyvedoucí z firmy Imos Brno Martin Doubek.

Nádrž je umístěna na kanalizační stoce B, která měří téměř 16 kilometrů. Odvádí odpadní a dešťové vody asi ze třetiny městských částí Brna, například Bystrce, Nového Lískovce nebo centra města.

Při velkých deštích však kapacita stávající kanalizace nestačila. Přebytečné splašky pak voda unášela do Svratky a řeku znečišťovala. Díky retenční nádrži to nyní bude jinak.

"Význam pro Svratku je obrovský. Nádrž pochytá osmdesát až osmdesát pět procent splašků," zdůraznil Doubek.

Příprava trvala deset let, stavba samotná tři roky

Stavba přitom nebyla vůbec jednoduchá. Projektanti museli vzít v úvahu, že mohutný betonový objekt stojí v relativně nestabilních geologických podmínkách. Na místě jsou na povrchu štěrkopískové naplaveniny, pod nimiž se nachází jíl. Kolem dolní třetiny nádrže se vyskytuje také spodní voda.

Při stavbě proto byly použity nejmodernější technologie. "Příprava trvala skoro deset let. Samotné práce pak tři roky," podotkl generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Ladislav Haška.

Podle dlouhodobých sledování v Brně vydatně zaprší v průměru 85krát ročně. Z toho při 31 případech nestačila kanalizační stoka B pojmout proud znečištěné vody. Nyní ji však zachytí nádrž.

Když pak déšť ustane, přečerpá se voda zpět do stoky a postupně odteče do čistírny odpadních vod v Modřicích.

Jen při největších přívalových deštích retenční nádrž nebude stačit a část vody přepadne do Svratky. Tato situace podle pozorování nastane sedmkrát do roka, ovšem s jedním podstatným rozdílem oproti dřívějšku. Voda bude zbavená největších nečistot, což umožňuje důmyslný systém.

Nádrž Jeneweinova

  • Brno přijde na 587 milionů korun, peníze jdou z rozpočtu města.
  • Má za úkol odlehčit nápor na kmenovou kanalizační stoku B, která odvádí splaškovou i dešťovou vodu asi ze třetiny Brna.
  • Pojme 8 600 metrů krychlových vody, v průměru měří 30 metrů, dno nádrže je v hloubce 31 metrů pod zemí.

Nádrž tvoří vnější a vnitřní válec, ve kterých bude rotovat voda z kanalizace. Zatímco nečistoty zůstanou u dna nádrže, do řeky přeteče v podstatě čistá voda. Nečistoty naopak postupně odtečou kanalizací do modřické čistírny.

Podle vedení města však bude přínos nádrže nejen ekologický. Náměstek primátora Robert Kotzian (ODS) řekl, že je stavba podmínkou pro rozvoj města.

"Umožní rozvoj Jižního centra, který nás čeká za nějakých pět šest let v souvislosti s výstavbou nového železničního nádraží, ať už bude v kterékoli poloze," prohlásil Kotzian.

Stavbu chválí i opoziční Strana zelených. "Objem splašků, který proudil do řeky, byl alarmující," poznamenal zastupitel Martin Ander. Zda nádrž pracuje bez chyby, prověří první velký déšť.