Alexandr Karász s přítelkyní Ivetou Komárkovou a společnými dětmi v ubytovně pro lidi v nouzi v Kuřimi

Alexandr Karász s přítelkyní Ivetou Komárkovou a společnými dětmi v ubytovně pro lidi v nouzi v Kuřimi | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nájemníci ubytovny v Kuřimi mrzli a byli bez vody kvůli cizímu nedoplatku

  • 21
Dva týdny jim nešla elektřina, týden byli bez vody. Třináct nájemníků z kuřimské ubytovny v Blanenské ulici se proto dobrovolně odstěhovalo. Pokud měli kam. Alexandr Karász a jeho družka to štěstí neměli, sociální pracovnice jim dokonce chtěly odebrat děti.

Zálohy za vodu a energii měli platit pronajímatelé ubytovny, peníze však neposílali. Za celou budovu dluží na zálohách přes 54 tisíc korun.

Ve studené ubytovně vydrželi Karász, jeho družka Komárková a jejich tři děti déle než týden. "Spávali jsme v bundách, aby nám nebyla zima," popisuje Karászova přítelkyně Iveta Komárková.

Největším problémem byla pro nájemníky voda. "Venku byl krb, nad kterým jsme si ohřívali vodu, abychom se mohli umýt," vzpomíná Karász. Když byly kohoutky prázdné, nosil vodu z práce. Anebo od kamaráda z nedalekého zdravotního střediska.

Krb byl zároveň jedinou možností, jak uvařit teplé jídlo. "Musela jsem stále vařit jen guláš a podobné věci, to už se nedalo," stěžuje si Komárková.

Ubytovna pro lidi v nouzi v Kuřimi

Když se o jejich nouzi dozvěděly sociální pracovnice, chtěly jim dvouletá dvojčata a desetiletou dceru odebrat.

Karászovi, zaměstnanci tamějších technických služeb, nakonec kolegové v práci mu poradili, ať se poptá u nadřízeného Ladislava Tomšů. Ten zkontaktoval městský úřad. Alexandr Karász se díky tomu mohl s blízkými v úterý přestěhovat do ubytovny pro lidi v nouzi.

"Jsou tam jen provizorně, vše musí schválit městská rada," popsal situaci mluvčí radnice Drago Sukalovský. Přiznal, že město nechtělo kvůli bydlení ztratit tak dobrého zaměstnance, jakým Karász je.

Děti tak s rodiči nyní žijí v jednom pokoji se čtyřmi postelemi. V teple, k dispozici mají ohřívanou vodu i společnou kuchyňku. Ve čtvrtek přijde podmínky dětí zkontrolovat sociální pracovnice.

Vztek na majitele ubytovny ale Karászovi a Komárkové zůstal. Za předchozí pokoj platili 9 tisíc korun, i když jim nešla voda a elektřina.

O tom, že by měli jiní nájemníci se splátkami problémy, nevědí. Odstřižení od elektřiny a vody řešili s vlastníky, ti ale telefony většinou nezvedali. "Ale když jsme měli platit, ozvali se rádi," zdůrazňuje Karász.

S majiteli kuřimské ubytovny blízko polikliniky je to ošemetné. "Zařízení původně používala firma TOS Kuřim, která pro něj měla další dva podnájemce. Smlouvy za ně vyřizoval Vladislav Hájek," vyjasňuje Jana Davidová z kuřimského majetkoprávního odboru.

Většina nájemníků platila nájem se zpožděním

Hájek je vedený jako ubytovatel i v ubytovací smlouvě Alexandra Karásze. "Byl jsem pouze zprostředkovatel," brání se však Hájek. Prý pracoval jako správce, pral povlečení a měnil klíče. Tvrdí, že většina nájemníků platila nájemné o měsíc později, a proto byli odpojeni od vody a elektřiny.

"Pan Karász mi nezaplatil včas ani jednou," sdělil Hájek. Nájemníci si údajně daný měsíc nejdříve odbydleli, až poté za něj zaplatili. To hodlá prokázat vystavenými účtenkami.

Karász se ale dušuje, že vše splatil včas. "Pronajímatelé si od nás brali peníze, zálohy za vodu a elektřinu ale neplatili. Celá ubytovna dluží asi 54 tisíc," uvádí.

I kvůli tomu se včera rozhodl za doprovodu právničky Davidové podat trestní oznámení na Vladislava Hájka. Případ bude šetřit policie pro podezření z podvodu či zpronevěry.

Vladislav Hájek také hodlá podat trestní oznámení, na Karásze. "Podle svědků navíc při stěhování Karász ukradl elektrický přímotop a nějaký nábytek," zlobí se Hájek.

V současné době je kuřimská ubytovna bez nájemníků. Dodávky elektřiny a vody stále nefungují.