Lidé hodně kupují novostavby, ale i starší byty ve zrekonstruovaných panelových domech. (Ilustrační snímek)

Lidé hodně kupují novostavby, ale i starší byty ve zrekonstruovaných panelových domech. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Brňané nakupují byty ve velkém. Potýkají se ale s unikátní provizí makléřům

  • 126
Na koupi bytu je díky superlevným hypotékám ideální chvíle. A Brňané toho využívají. Podle statistik už se od začátku roku jen v novostavbách prodaly byty za rekordních 1,6 miliardy korun. V Brně ale kupující čeká střet s celorepublikovým unikátem - k ceně v inzerátu musejí připočítat ještě vysokou provizi pro makléře.

„Úrokové sazby jsou dnes na historickém minimu a i ceny bytů jsou výhodné. Výsledně pak splátka hypotéky vychází levněji než nájem,“ uvedl Miroslav Majer ze serveru Hyponamíru.cz, který se srovnáváním hypoték zabývá.

A dává i příklad. „Průměrná cena bytu, na který si lidé v Brně berou hypotéku, je nejčastěji kolem 2,5 milionu korun. Klienti využívají zejména stoprocentní financování hypotékou na maximální splatnost i 40 let za úrok kolem 2,6 procenta,“ dodal Majer. V takovém případě podle něj bance platí zhruba osm tisíc měsíčně. To je srovnatelná částka s nájemními byty, které ovšem nájemcům nepatří.

„Byty, které jsme v poslední době vybudovali, jsme už ve chvíli kolaudace měli z většiny zamluvené,“ potvrzuje velký zájem zákazníků o vlastní bydlení například ředitel realitní společnosti Gaute Dušan Přikryl.

Kdo by ale čekal, že vysoká poptávka po bytech v Brně vyžene nahoru ceny, pletl by se. Statistiky zatím ničemu takového nenapovídají. Oproti prvnímu pololetí letošního roku naopak průměrná cena prodaného nového bytu ještě klesla o zhruba deset procent na 2,4 milionu korun. Zčásti proto, že do průměru na začátku roku „spadly“ luxusní byty ve vrchních patrech nových developerských projektů.

Brňané kupují i starší byty. A platí horentní provize

„Ekonomická krize trh do značné míry vyčistila. Ceny podle mě klesly na reálnou úroveň. Když se je nyní někteří developeři pokusili zase nadsadit, měli potíž byty prodat,“ komentuje to Přikryl.

Nejčastěji přitom lidé v Brně kupují byty 2+kk o velikosti mezi 50 a 60 metry čtverečními. Dvoupokojové byty tvoří téměř polovinu všech prodaných bytů v novostavbách.

Rozumnou volbou mohou podle odborníků být ale i starší byty - například v dobře renovovaných panelových domech mezi zelení na Lesné, v Kohoutovicích nebo ve Starém Lískovci. Zatímco u novostaveb zákazníci v drtivé většině případů byt pořizují přímo od developera, který do ceny započítává všechny případné poplatky, u starších bytů do hry vstupuje realitní makléř.

A také brněnský unikát - provizi makléři totiž na Brněnsku platí na rozdíl od zbytku Česka kupující. Navíc většinou není poplatek započítaný do prodejní ceny, kterou se zájemce dozví v inzerátu. A na provizi není možné využít peníze půjčené od banky, která si jejich účel striktně vymiňuje ve smlouvě.

70 tisíc za dvě prohlídky a smlouvu

Mnozí kupující si při skládání provize stěžují, že s nimi byl makléř pouze na jedné nebo dvou prohlídkách, nechal sepsat kupní smlouvu, byl u předávání nemovitosti, a to je vlastně vše třeba za 70 tisíc korun provize.

„Určitě více činíme pro prodávajícího. S ním máme podepsanou smlouvu, jemu nemovitost nafotíme, děláme analýzy, jemu v době prodeje radíme, kvůli němu na jeho nemovitost jezdíme s řadou zájemců na prohlídku, pro něj platíme inzerci, aby se jeho nemovitost prodala,“ přiznává realitní makléř Vladimír Veselský.

Je to systém nastavený v 90. letech a brněnské realitky jej drží. „Pokoušeli jsme se ho změnit, ale prodávající si stěžují, že musejí platit vyšší daň z převodu nemovitosti,“ dodal Veselský.

Překvapit kupující přitom může i samotná výše provize. Zatímco v Praze je běžné platit zhruba 2,5 až 3 procenta z kupní ceny nemovitosti, v Brně je to někdy i dvojnásobek. Pro představu - rozdíl v koupi bytu za tři miliony v Praze a Brně může být osmdesát tisíc korun.

„Ze srovnání průměrné výše provize v jednotlivých evropských zemích je zřejmé, že je to absurdní. Pět procent si účtují jen makléři v Brně, ve Francii a na Kypru,“ varuje spolumajitel Home Institutu Roman Lauš.