Ředitel Městské policie v Brně Daniel Šíma

Ředitel Městské policie v Brně Daniel Šíma - Daniel Šíma na snímku z podzimu 2003. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Napětí v městské policii: kvůli reformě se strážníci bojí o místa

  • 4
Méně lidí ve vedoucích pozicích, méně pracovníků v kancelářích a mnohem víc strážníků v ulicích města Brna. A samozřejmě šetřit. Takové jsou základní body připravované reformy městské policie. Primátor Roman Onderka a šéf městské policie Daniel Šíma budou celý příští týden dopracovávat detaily.

Zhruba do měsíce by se projektem měla zabývat bezpečnostní komise rady města.

Bojí se, co bude
Mezi strážníky ale panuje už několik měsíců napětí. Nevědí totiž, co s nimi bude. "Atmosféra není příjemná, dost lidí se bojí, že přijdou o místo nebo budou zařazeni jinam. O reformě se mluví už více než půl roku, ale my nevíme vůbec nic,“ sdělil strážník, který si nepřál zveřejnit jméno.

Onderka připustil, že k personálním změnám dojde. "Ale rozhodně to nebude žádná čistka nebo něco podobného,“ slibuje primátor. Strach z přesunu na jiné místo mají ale strážníci oprávněně. Reforma totiž počítá se zásadním snížením počtu lidí v kancelářích.

V současné době má městská policie 432 strážníků v ulicích a dvaatřicet takzvaných strážníků-čekatelů v kurzu. Celkově zaměstnává 594 lidí.

Podle informací MF DNES je už jisté, že ředitel policie přijde o jednoho náměstka. Který to bude, ale není známé. Mezi strážníky se mluví o Milanu Šimonovi. Ten se k tomu nechtěl vyjádřit. "O ničem nevím, ale při reformě je možné všechno,“ podotkl Šimon.

Ušetřit? Na odtazích aut
Další zásadní změnou by mělo být ušetření peněz městské policie. "Budeme hledat rezervy v hospodaření, tak aby bylo co nejefektivnější,“ sdělil Onderka. A konkrétní obrysy úspor už jsou známé. Například od poloviny letošního roku nebude odtahy aut zajišťovat městská policie, ale městská firma Brněnské komunikace.

O špatně zaparkovaná auta, která například brání tramvajím v průjezdu, se totiž v současné době starají jen dvě odtahová vozidla a ta všechny parkovací prohřešky na chodnících řešit nestíhají. Brněnské komunikace by na to měly mít více času i techniky.

Další úsporná opatření přiblížil primátor Onderka. "Například v preventivní kanceláři na Zelném rynku je zatím celodenní služba, ale klidně by tam mohl být civilní zaměstnanec jen přes den,“ uvedl Onderka. A mohl by se také podle něj snížit nájem prostor u Brněnské přehrady, kde sídlí strážníci, kteří hlídají lodě Dopravnímu podniku. "To je přece systém, že město platí městu,“ podotkl Onderka. I další nájmy se budou přehodnocovat. "Chceme vyčlenit ty nepotřebné,“ potvrdil primátor.

Vše se dozví za měsíc
Jaké další změny plánuje v reformě, nechce prozradit. Strážníci se to dozvědí nejdříve za měsíc. Transformace se zatím ještě neprojednávala ani v koalici stran, které Brnu vládnou. Oficiálně o reformách městské policie neví ani opozice - ODS, která ovšem podobné změny ve svém volebním programu také měla.

. Městská policie Brno

V křesle ředitele sedí od roku 1992 Daniel Šíma.

MP Brno zaměstnává 594 lidí; z toho 432 strážníků a například i 24 pracovníků útulku pro psy a kočky.

Má osm revírů, každý spravuje minimálně jednu městskou část.

Vozový park čítá sedmdesát aut.

Roční rozpočet se pohybuje mezi 250 až 260 miliony korun z kasy města Brna (bez investic).