Opuštěná budova bývalého kasina naproti Hlavnímu nádraží v Brně

Opuštěná budova bývalého kasina naproti Hlavnímu nádraží v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nápravu „ostudy Brna“ - vyhořelého kasina u nádraží - blokují soudní tahanice

  • 3
Pět let už hyzdí tvář Brna. Většinou tuto budovu doprovází spojení jako "ostuda Brna" nebo "dům hrůzy". Řeč je o vyhořelém kasinu v Nádražní ulici, což je první obrázek, který vítá cestující po železnici v Brně. Každý den kolem něj projdou desetitisíce lidí.

Nyní se jedná o domov bezdomovců v centru Brna či o útočiště narkomanů na nejrušnějším brněnském dopravním uzlu. Už už to vypadalo, že pět let dlouhé chátrání končí. Město nedávno ustoupilo ze svých požadavků a přistoupilo na mimosoudní dohodu s firmou Porta Brno Plus, se kterou se soudilo o určení vlastnictví.

Vyrovnání mělo včera schválit zastupitelstvo. K tomu ovšem nedošlo. Čáru přes rozpočet udělal oběma stranám Nejvyšší soud.

"Ten zrušil rozhodnutí krajského soudu, který městu vlastně nároky na vlastnictví odpíral. Proto jsme se také vzdali téměř všech ambicí a přistoupili na dohodu. Teď to ale vypadá pro město nadějně," uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Zda se město rozhodne doufat v nové, jiné rozhodnutí krajského soudu nebo i přes nový vývoj událostí dá přednost dohodě, zatím neví.

Závěry soudu budou hodnotit městští právníci. "Prioritou je pro nás to, aby se ta věc vyřešila rychle," dodal Pospíšil. Spor se teď vrací ke Krajskému soudu v Brně, který má za úkol znovu posoudit důkazy.

Věc: spoluvlastnictví

"Došlo k nesprávnému právnímu posouzení. Nejvyšší soud je toho názoru, že oba účastníci mají právní důvod být spoluvlastníkem. Žalovaná strana, tedy společnost Porta Brno plus, nabyla spoluvlastnický podíl privatizací státního vlastnictví. Další část nemovitosti přešla na obci, tedy město Brno," informoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Datum jednání zatím krajský soud nenařídil. "Je to příliš čerstvá informace," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Před sedmi lety zničil budovu naproti hlavnímu nádraží v Brně požár. Při jejím hašení tehdy zahynuli dva hasiči

Je to už víc než sedm let, co o lednovém podvečeru vypukl v kasinu v Nádražní ulici číslo 2 požár. Zčernalá konstrukce domu stále připomíná tragickou událost, při níž zemřeli dva hasiči a krupiér kasina, kterého se snažili zachránit.- čtěte Před sedmi lety hořel dům naproti nádraží, bolest po tragédii trvá

Dva roky poté začal soudní spor mezi městem Brnem a firmou Porta Brno Plus. Město od jeho začátku trvá na tom, že mu patří nejnižší podlaží budovy včetně podchodu, který spojuje Nádražní a Josefskou ulici.

"Tuto část stavby nechalo za své peníze postavit město. Společnosti Chepos a Vítkovice na tomto základě postavily administrativní budovu. Privatizací byl spoluvlastnický podíl města popřen a celá budova byla převedena do soukromých rukou," vysvětlil postoj města k původu majetkových nejasností Pospíšil.

O určení vlastníka lukrativní budovy se proto začaly obě strany soudit. Město bylo neúspěšné u městského soudu. Pak před dvěma lety i v odvolání u krajského. Proto přistoupilo na jednání o mimosoudní dohodě.

Porta Brno Plus totiž odmítalo zahájit rekonstrukci domu, ve kterém mají být kanceláře a obchody, když nebude ve vlastnických vztazích jasno.

Obsahem dohody mělo být, že firma dům opraví a zachová stálý průchod budovou z Josefské ulice. "Kasino je hanba města. Nesmí dál zůstávat v tak hrozném stavu, proto jsme se dohodli na smíru," řekl tehdy advokát pražské firmy Porta Brno Plus Jaroslav Brož.

Pozemek pod objektem chtělo vedení Brna vyměnit za parcelu pod městským domem v Křenové ulici. Rozdíl ceny, asi 18 milionů korun, měla firma doplatit. Teď je však zase všechno jinak.