Kamila Pálová

Kamila Pálová | foto: Archiv Kamily Pálové

Narodila se v Brně, teď vzkazuje z Číny: „Všechno je tu jiné. Hlavně big!“

  • 3
Už přes půl roku žije dvaačtyřicetiletá rodilá Brňanka v exotické Číně. Kamila Pálová se do Asie dostala díky svému manželovi, který přijal nabídku pracovat v Šanghaji. Sama se stará o malého syna a chodí na kurzy mandarínštiny. Nyní se ozvala na výzvu brno.idnes.cz, který hledá Brňany rozeseté po celém světě. "Všechno je tu jiné," vykládá. "Hlavně big!"

Přestože se Kamila Pálová narodila v Brně, a je dokonce pokřtěná na Petrově, moc dlouho si na Moravě nepobyla. Když jí byl rok, odstěhovali se rodiče do Severních Čech. Do Brna se pak ale vracela pravidelně na prázdniny k babičce.

brňané z celého světa, ozvěte se!

Redakce MF DNES a brno.idnes.cz hledá Brňany rozeseté po celém světě. Své příběhy pište na e-mail anketa.brno@idnes.cz

Po právech na Karlově univerzitě se usadila v Praze. Pracovala v reklamě, pro charitu, psala pro děti. A také založila rodinu, narodila se jí dcera a později v cizině i syn.

Před třemi lety pak její manžel dostal nečekanou pracovní nabídku od zahraniční firmy. Tehdy se poprvé stěhovali - do Francie, na Azurové pobřeží. Po dalších třech letech nabídli manželovi další přesun. Tentokrát do Šanghaje.

Místo: Čína, Šanghaj!

"Jako malá jsem hltala seriál Marco Polo a teď se nečekaně dostavila možnost poznat osobně jiný kontinent a velkou exotickou Čínu, její zvyky, kulturu, jazyk," líčí Pálová své nadšení z odjezdu.

Do Šanghaje přiletěli loni začátkem srpna, kdy bylo zrovna období dešťů a vlhkosti. "Při vystoupení z letištní haly se celá naše rodinka orosila potem a tak to bylo až do konce října," říká Pálová.

Šanghaj

Přestože jim firma zajistila všechno potřebné k pohodlnému a bezpečnému životu, jejich pocity po příjezdu byly rozporuplné. Doprava na D1 je podle Pálové legrace oproti provozu v Šanghaji. "Číňané jezdí na všem možném od zrezivělých kol, motocyklů až po moderní auta. Chodci na přechodu přednost nikdy nemají," popisuje.

Musela si také zvyknou, že na ně pořád někdo civí. Hlavně na jejich syna. "Místní ho milují, má blond vlasy a to je symbol bohatství. Dost často se proto kolem něj objevuje "fanklub" rozesmátých Číňanů, kteří si ho chtějí vyfotit," vykládá Pálová.

Podle Číňanů jsme "Evropané"

Domorodci nás podle ní považují za "Evropany" nebo stále za "Čechoslováky". Ale jsou milí a k cizincům uctiví. Rádi pomohou. Spousta nápisů ve městě je v angličtině, kterou mluví i hodně mladých lidí. "Jinak se domlouvám rukama nohama. Začala jsem chodit na hodiny mandarínštiny. Noviny ještě nepřečtu, ale nějaká slovíčka důležitá k přežití už umím," říká Pálová.

Gramatika podle ní není těžká, ale výslovnost s takzvanými čtyřmi druhy melodií jsou prý hrůza. "Jde to ztuha. Trochu mě však uklidňuje, že si často mezi sebou nerozumí ani Číňani z odlehlých koutů země," komentuje.

Šanghaj musí ohromit každého

Fascinující je pro ni spousta moderních obchodů, supermarketů, ale i obrovská tržiště, kde seženete všechno a docela levně. Krásné jsou historické památky, které kontrastují s moderní částí města se známou televizní věží Perla Orientu. "Každého to musí ohromit," popisuje Pálová.

Šanghaj.

Život je v Číně každý den jiný. "Ale lhala bych, kdybych tvrdila, že se mi nestýská po ‚naší malé a pěkné zemi‘. Určitě se jednou rádi do Česka vrátíme. I do Brna za přáteli na vínečko a užít si moravskou pohodičku," dodává Pálová. A vzkazuje: "Všem do Brna přeju vše nejlepší v roce 2009 - v roce buvola!"