Zpráva bývalého ekonoma Národního divadla Brno René Adámka kritizuje hospodaření instituce (ilustrační snímek).

Zpráva bývalého ekonoma Národního divadla Brno René Adámka kritizuje hospodaření instituce (ilustrační snímek). | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Národní divadlo Brno prodělává miliony. Problém má vyřešit audit

  • 4
Ekonomický náměstek Národního divadla Brno René Adámek sepsal zprávu, v níž kritizuje hospodaření instituce. Je prý prodělečné, neefektivní a nehospodárné a potřebuje rozsáhlý audit. Adámek ve funkci dobrovolně skončil.

Zprávu o finanční situaci největšího divadla v Brně sepsal Adámek minulý týden. Rozeslal ji pak vedení divadla, magistrátnímu odboru kultury, dozorčí radě i odborům.

Národní divadlo Brno

Národní divadlo Brno je příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je město Brno. To na jeho provoz ročně dává kolem 270 milionů korun. Spravuje divadelní domy - Janáčkovu operu, Mahenovo divadlo a Redutu.

Adámkovy závěry mnohé šokovaly, protože podle něho Národní divadlo hospodaří velmi špatně, což se zatím neprojevilo jen proto, že je výsledek čím dál tím víc dorovnáván z rezervních fondů. "Jinak by se divadlo už v předchozích letech dostalo do ztráty," uvedl Adámek a své výroky dokládá čísly.

Ekonom například konstatuje, že u většiny her náklady několikanásobně převyšují výnosy z představení. Jen pět ze 16 loňských premiér skončilo v plusu a dohromady se na inscenacích prodělalo dva a tři čtvrtě milionu korun.

Třeba činohra Con Amore, která se loni hrála devětkrát, stála necelý milion a půl. Ekonomický výsledek? Minus 486 tisíc korun.

Vstupenky zadarmo a nevýhodné slevy

Další problém je podle Adámka s na první pohled slušnou návštěvností představení. "Vysoká návštěvnost nekoresponduje s reálnými tržbami. Řada vstupenek je rozdána zdarma nebo při neekonomických výměnných obchodech. Tak pouze uměle zvyšujeme návštěvnost divadla," podotkl.

Mahenovo divadlo v Brně

Lístky jsou podle něho navíc mnohdy nabízeny s poloviční slevou nebo jednorázově za 80 korun. To potvrzuje i komparsistka Národního divadla, která si v této souvislosti nepřála zveřejnit jméno. "Je to tak, vstupenky se často prodávají pod cenou," potvrdila.

Adámek ve zprávě také upozornil, že náklady vzrostly za posledních pět let u honorářů pro takzvaně neveřejně vystupující umělce. Do této kategorie spadají třeba režiséři, scénografové či kostyméři. Podle čísel, která Adámek uvádí, šlo na jejich odměny v roce 2006 necelých 500 tisíc korun, kdežto loni už přes 3 miliony.

"Záměrem je nikoliv tvorba kvalitních inscenací, ale co největšího množství nových her, za něž se vyplatí autorské honoráře. Inscenace jsou následně pro nezájem diváků staženy," komentoval to Adámek.

Audit by mohl začít do dvou týdnů

Zpráva překvapila i brněnské politiky. Náměstkyně pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS) včera řekla, že chystá v divadle audit, na který dohlédne magistrátní odbor kontroly. "Měli by se tím začít zabývat do dvou týdnů," sdělila.

Jestli z kritické zprávy město vyvodí závěry, nechtěla Bohuňovská předjímat. Počká si na výsledek kontroly. "Ten člověk tam pracoval poměrně krátkou dobu na to, aby zvládl zpracovat audit v obrovské společnosti za pět let jejího fungování," podotkla opatrně Bohuňovská.

Rychlé prošetření bude požadovat kulturní komise brněnského zastupitelstva i její člen Martin Ander (SZ). "Adámek píše, že vedení divadla na jeho připomínky nereaguje a odmítá nést odpovědnost. To je opravdu vážné," řekl Ander.

Ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák Adámkovy závěry odmítl. "Pan Adámek zde působil necelé tři měsíce. Jeho vývody jsou subjektivní a účelové bez jakékoliv znalosti problematiky. Cituje nerelevantní zákony, překrucuje fakta a uvádí chybné údaje," poznamenal Dvořák.

Jeho podřízený Adámek už v divadle od tohoto týdne nepracuje. Podle Dvořáka odešel dobrovolně ve zkušební době.

Podobný názor má na Adámkovu zprávu i provozně-výrobní náměstek divadla Jan Petr. "Byla to jeho soukromá iniciativa. Řada věcí je zkreslená, pan Adámek nikdy předtím v divadle nepracoval. Za necelé tři měsíce do jeho chodu nepronikl," myslí si Petr.

Výsledky hospodaření Národního divadla vedení pravidelně zveřejňuje na webu ve městem schválených výročních zprávách. Čtvrtletně se také konají rozbory hospodaření na magistrátním odboru kultury a interní audity dělá i město.

"Nejbližší kontrola je plánovaná na podzim. Dál nás ještě kontroluje dozorčí rada," vypočítal ředitel Dvořák.