Kaňon řeky Dyje

Kaňon řeky Dyje | foto: Petr Lazárek

Podyjí se na zimní spánek nechystá. Láká na orly i dubová posezení

  • 3
V Podyjí přibude téměř třicítka nových odpočinkových míst. Jedná se o další krok, jak zatraktivnit národní park mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Místo zimního spánku láká momentálně třeba na orly.

Všech 28 míst má být připraveno do konce roku. Už nyní ale některá slouží, a výletníci tak mohou komfortněji odpočívat například u bývalé papírny, na hrázi Žlebského rybníka nebo u studánky Heleny Mniszkové u Vranova nad Dyjí.

Stoly a lavice jsou vyrobené z masivního dubu. „Dub je nejběžnější dřevinou Podyjí. Předpokládáme, že rustikální stolařské výrobky budou souznít s duchem Podyjí. Dubové dřevo je navíc velmi trvanlivé a odolné vůči povětrnostním vlivům,“ vysvětluje vedoucí strážní služby národního parku Petr Lazárek.

Jednoduchá zastavení, kde můžou návštěvníci relaxovat a zároveň se kochat krajinou Podyjí, v národním parku dosud chyběla. „Věříme, že si je oblíbí všechny věkové kategorie,“ doufá Lazárek.

Přestože přírodě pomalu začíná vládnout zima, návštěva nejmenšího a nejmladšího národního parku v České republice bude i tak zajímavá, hlavně pro ty, kteří rádi sledují ptáky. Ne všichni totiž odlétají přímo do teplejších zimovišť.

V hlubokém údolí rádi loví mladí ptáci

Momentálně lze v Podyjí spatřit třeba luňáka červeného. Toho právě zkoumá česko-rakouský tým odborníků.

„Mláďata na několika hnízdech vybavil vysílačkou. Na vyhodnocení výsledků je zatím brzy, ale už víme, že jeden ze sledovaných mladých luňáků skončil tragicky. Po požití otrávené návnady uhynul začátkem října u Hostěradic,“ popisuje ornitoložka Vlasta Škorpíková.

Na podzim také v národním parku Podyjí téměř s jistotou zahlédnete orla. Nejspíše jím bude orel mořský.

„Klidné prostředí hlubokého dyjského údolí pod Vranovem nad Dyjí je oblíbeným lovištěm využívaným především mladými ptáky. Někteří zde pak stráví celou zimu. Jeden pár letos úspěšně vyhnízdil v lesích mezi Vranovskou Vsí a Boskovštejnem,“ upřesňuje Škorpíková.

Kromě toho se tu objevuje i orel královský nebo orel skalní, lze spatřit i káně nebo poštolku.

I pro jejich sledování tu jsou ona odpočinková místa. Radost z nich má třeba vedoucí znojemského přírodopisného kroužku. „Dosud jsme to dělali tak, že děti vybalily svačinu někde na pařezu, což má svou romantiku, ale stůl je stůl,“ směje se Dana Havlíková.

Národní park nabízí 76 kilometrů tras

Jako učitelka biologie díky tomu naplánuje i víc exkurzí ve škole. Odpočinková místa, která se mohou propojit také v příjemný výlet, se líbí rovněž Tomáši Maškovi, který organizuje výlety pro cyklisty. „Mít kde si sednout, je fajn. Vnímám to jako další otevření národního parku lidem,“ míní.

Správa národního parku oponuje, že Podyjí bylo lidem otevřeno už dávno. „Spíše než otevírání více lidem bych to nazval zlepšování infrastruktury pro návštěvníky. Ta místa byla přístupná už předtím. Ale věříme, že nyní budou atraktivnější a pohodlnější,“ říká mediální koordinátor správy parku David Grossmann.

Podyjí s hluboce zaříznutými meandry a skalními stěnami je ideální celoročně pro lehkou až středně náročnou turistiku, která má více než stoletou tradici. Už v roce 1883 tady členové Znojemské sekce Rakouského turistického klubu dělali první turistické značky.

Dnes národní park nabízí celkem 76 kilometrů tras. Na nejhezčí místa doprovází návštěvníky i průvodce. „Letos nás čeká ještě silvestrovská vycházka. Na příští rok pak plánujeme náš pravidelný cyklus akcí pro veřejnost. Začneme v lednu přednáškami o přírodních fenoménech Česka i zahraničí,“ informuje Grossmann.

„Zhruba od března se rozjedou naše akce venku. Jedná se o exkurze, různé akce , koncerty nebo výstavy či cyklovyjížďky. Ročně jich jsou zhruba dvě až tři desítky,“ upřesňuje Grossmann.