Kameraman Alastair McEwan z National Geographic natáčí pavouka při lovu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

National Geographic natáčí lstivého pavouka v Brně superrychlou kamerou

  • 18
V pondělí do Brna přijel tříčlenný tým z prestižní mezinárodní televize National Geographic. Zajímá se o neobvykle vychytralý způsob lovu, který u drobného pavouka odhalil brněnský vědec. Natočit se ho doposud ještě nepodařilo. Pavouk využívá ulovenou oběť jako štít, aby se dostal k ostatním.

"Budou tu pět dní, kdy budou pavouky natáčet od rána do večera. Výsledné video ale nebude delší než pět minut," popsal přírodovědec Stano Pekár z Masarykovy univerzity, který praktiky pavouka při lovu detailně popsal. Ve své laboratoři má celou scénu filmařům ukázat.

Mravčík se naučil využívat kořist

Pavouk mravčík je lstivý. Chytí mravence, ale místo toho, aby se spokojil s jedním soustem, kořist využije při dalším lovu. Stoupne si za chyceného mravence, a když se jeho druhové přiblíží, bleskurychle zaútočí.

Mravenci se totiž řídí hlavně čichem a pak zrakem. Protože je pavouk zbarvený jako mravenec, zrakem ho nepoznají. A když ho očuchají, tak cítí víc svého druha než pavouka. Útok se odehraje za deset milisekund.

Nejzajímavější je pro dokumentaristy právě útok pavouka maskujícího se mravencem. Aby jej ale dokázali natočit, musí být mravčík neustále pod dohledem kamer. "Pavouci nejsou herci a není možné jim říct: teď udělejte tohle, a je to," podotkl Pekár.

Pavouk měří jen několik milimetrů, je však neuvěřitelně rychlý. Dva Britové a jeden Američan z National Geographic si na něj proto dovezli speciální vybavení. "Abychom jej zachytili, máme vysokorychlostní kameru, která dokáže zaznamenat 1 500 snímků na sekundu. Můžeme tak pohyb pavouka zpomalit, aby každý viděl, co se děje. Další důležitou součástí vybavení je malá kamera, kterou se dostaneme k pavoukovi velmi blízko," vysvětlil produkční John Cullum.

BBC se před osmi lety scénu natočit nepodařilo

Před dokumentaristy je teď pět dní čekání na věc, která se odehraje za zlomek sekundy. A to ještě za optimistického předpokladu, že se vůbec odehraje. Už před osmi lety chtěli Pekárovy mravčíky natočit lidé z BBC, ale neúspěšně.

"Neměli tehdy vysokorychlostní kameru, protože byla jen jedna v celé Velké Británii, a navíc ji nemohli vyvézt ze země. Od té doby technika pokročila," usmíval se Pekár.

Mravčík uloví mravence a toho použije jako štít, aby se dostal blíž k ostatním mravencům. Je to dokonalá lest.

Záběry pořízené v Brně chtějí dokumentaristé zapracovat do série o neobvyklých zvycích predátorů. "Natáčíme nejrůznější tvory od obrovských živočichů až po malé, jako jsou tito pavouci," řekl Cullum. Celou sérii tvoří přes dva roky. Na obrazovkách ji diváci uvidí nejspíš na podzim příštího roku.

Říše pavouků je velmi pestrá, na světě lze najít čtyřicet tisíc druhů. I mravčíků je kolem sto dvaceti různých variací, z toho tři druhy žijí v Česku. U pavouků se předpokládá, že nemají mozek a chovají se podle vrozených instinktů. Podle Pekára se ale ukazuje, že dokážou plánovat, přemýšlet a učit se.