Královnu Alžbětu II. přivítali v Brně tisíce lidí. Prošla náměstím Svoboda. | foto: Archiv města Brna

Milá dáma, která ráda pije gin, vzpomíná Brno na královnu Alžbětu II.

  • 9
Před dvaceti lety Brno navštívila britská královna Alžběta II. Pamětníci dodnes vzpomínají na její milé chování a na to, jak jí chutnalo Rulandské šedé. V brněnských ulicích ji vítaly tisíce lidí.

„Připomínala mně moji babičku. Měla dokonale zarovnané nehty, působila velmi střízlivě a mile, prostě dokonale srovnaná dáma.“ Tak britskou královnu Alžbětu II. popisuje Michal Řičánek z hotelu International, který ji během čtyřhodinové návštěvy Brna doprovázel.

Návštěvou královny tehdy žilo celé město. V ulicích na ni čekaly desetitisíce lidí a na náměstí Svobody ji vítaly britskými vlaječkami.

„Doprovázela ji gardedáma, plukovník z Polska i odborníci na bezpečnost,“ nastínil Řičánek, který je obchodním ředitelem hotelu a během královniny návštěvy pomáhal zajišťovat pohoštění.

Slavnostní oběd se podával v Besedním domě. Královna před ním měla patnáctiminutovou přestávku. „Měla připravené pohoštění v kanceláři šéfdirigenta. Mohl jsem tam jen já, potom člen ochranky a její gardedáma. Připravili jsme tam královně její oblíbenou lahev ginu, ze které bylo po přestávce upito,“ zavzpomínal Řičánek.

Dolití proti protokolu

K obědovému menu dostali jasné pokyny. Jídlo muselo být hlavně lehce stravitelné. Podával se chřestový krém s drůbežím masem, židlochovická bažantí prsa s vinným moravským zelím a jemným lázeňským knedlíkem. Jako dezert kuchaři připravili malé moravské koláčky.

Slavnostní menu

  • becherovka
  • chřestový krém s drůbežím masem
  • židlochovická bažantí prsa, vinné moravské zelí, jemný lázeňský knedlík
  • moravské koláčky
  • káva
  • Rulandské šedé (Znojmo, ročník 1993)
  • Cabernet Sauvignon (Valtice, ročník 1994)
  • Venuše (demi sec)
  • Martell Cordon Bleu (koňak)

Podle Řičánka královně chutnalo. „Měli jsme ještě jeden pokyn, a sice že královna pije pouze neperlivou vodu, aby jí bublinky nedělaly problém třeba během projevu,“ poznamenal Řičánek.

Rozlévala se becherovka, kterou také královna nepila. Naopak jí velmi zachutnalo Rulandské šedé ročník 1993 z vinice Šobes, které na slavnostní oběd dodalo vinařství Znovín Znojmo. „Dokonce si nechala dolít, což odporuje společenskému protokolu. Víno jsme pak pracovně přejmenovali na Anglická královna. Několik lahví ještě máme v archivu a každé dva až tři roky je přechutnáváme, jestli jsou ještě pitelné,“ uvedl Pavel Vajčner, ředitel vinařství Znovín Znojmo, který se také s královnou během návštěvy Brna setkal.

V březnu navštívil královnu nový český velvyslanec v Londýně Libor Sečka a obdaroval ji lahví vína. „Vybrali jsme Ryzlink rýnský ročník 2000 opět z vinice Šobes. Královna si vzpomněla na návštěvu Brna. Říkala, jaké dobré víno tady pila,“ pousmál se Vajčner.

A co ženy, pracují a vaří?

S královnou tehdy obědvala také tehdejší brněnská primátorka Dagmar Lastovecká. Překvapilo ji, že se projevila jako normální žena. „Zajímala se, jak tady žijeme, jestli ženy chodí do práce a nakupujeme hotová jídla jako Američané,“ vzpomíná Lastovecká.

Během královské návštěvy se nestalo nic šokujícího. Dvě desítky číšníků se na podávání oběda připravovaly dva týdny. Někteří už v přípravě neobstáli, protože se jim třepaly ruce. Nakonec ale všechno dopadlo dobře, nikdo jídlo z talířku nevyklopil. Přesto Řičánek zažil jeden překvapivý moment.

„Královna bojuje proti kouření, během návštěvy ji však doprovázel pan prezident Václav Havel, který byl naopak silný kuřák. Po obědě si zapálil a královna odešla ze sálu a s ní zbytek lidí. Zůstal tam jen pan prezident Havel a jeden radní, ten nevěděl, co má dělat,“ zavzpomínal Řičánek.

Její Veličenstvo navštívilo také vysoké školy a cestu Alžběta II. završila návštěvou Ústavního soudu, protože ve své zemi je patronkou soudnictví. Z Brna si odvezla dar – sadu šperků zdobených českými granáty. „Město tenkrát vyhlásilo výběrové řízení na zhotovení těchto šperků a my jsme ho vyhráli. Je to pro nás dodnes nejvýznamnější zakázka. Na výrobu jsme kromě českých granátů použili osmnáctikarátové zlato,“ přiblížil Jiří Zakouřil, jednatel firmy Routa soliter granat, která šperky vyráběla.

Když královna Alžběta II. odjížděla, stihla dát rozhovor rádiu. „Řekla, že Praha je opravdu krásná, ale nikdy nezapomene na přijetí, kterého se jí dostalo v Brně,“ řekla ještě Lastovecká.

Z Brna odcestovala královna opět letadlem z tuřanského letiště. Všichni si oddechli, že návštěva dopadla dobře. „Když jsme se vrátili do Besedního domu, potkal jsem správce. V jedné ruce držel rohlík a v druhé na papíře vlašský salát. Říkal, že královně vůbec nezávidí, protože něco podobného si asi nemůže dopřát. Podle protokolu si nesmí připravovat jídlo ani polévku ze sáčku,“ vzpomněl si ještě Řičánek, kterého se dodnes známí z legrace ptají, jestli si s královnou posílají e-maily.


Britská královská rodina