Bohdana Jadrníčková v pálenici

Bohdana Jadrníčková má s manželem pěstitelskou pálenici v Náměšti na Hané. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Nebylo co pálit, pokuty za černou kořalku přesto padaly

V pálenicích už vyhasíná oheň pod kotli. Ovoce se vloni urodilo méně, a proto sezona končí dřív, než tomu bývalo před lety. Celníci z brněnského ředitelství i tak stihli rozdat desítky pokut lidem, kteří vypálili více alkoholu, než jim zákon dovoluje.

O vyrobených litrech slivovice, meruňkovice nebo jiné kořalky mají celníci dobrý přehled z centrální databáze. Ta vznikla v roce 2005.

Pokud někdo překročí limit, je zle. Díky databázi se na překonání povolené hranice přijde i v případě, že pěstitelé ovoce rozvezou do několika pálenic.

Našli 104 provinilců
"V této sezoně jsme odhalili sto čtyři lidi, kteří povolený limit překročili," uvedl Oto Ploch, mluvčí Celního ředitelství Brno, které má na starosti Jihomoravský kraj a Vysočinu.

Podle zákona si smí pěstitelé v sezoně nechat vyrobit třicet litrů etanolu, tedy asi šedesát litrů padesátiprocentní pálenky. Pokud někdo tento limit překročí, musí za další pálenku zaplatit mnohem vyšší daň, a navíc mu hrozí pokuta až sto tisíc korun.

"Vím, že to celníci s některými lidmi řešili. Podle mne mnozí ani nevědí, že limit neplatí pro kalendářní rok, ale pro sezonu. A ta už od Rakouska-Uherska začíná prvního července a končí posledního června," sdělil spolumajitel pěstitelské pálenice v Brně-Obřanech Milota Macharáček.

Černou pálenici neprozradil
Mluvčí Oto Ploch potvrdil, že na jižní Moravě odhalili celníci i černou pálenici. Odmítl však sdělit kde. "Případ je stále v trestním řízení," vysvětlil mluvčí.

Provozovatele nelegální pálenice čekají mnohem tvrdší postihy než pěstitele, kteří překročí povolené limity. Dokonce jim za to hrozí vězení. Pokud to v černých pálenicích rozjedou opravdu ve velkém, mohou strávit za mřížemi až dvanáct let.