Jiří Škrla, bývalý generální ředitel Veletrhy Brno, a. s.

Jiří Škrla, bývalý generální ředitel Veletrhy Brno, a. s. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nechci, aby kvůli mně lidé cinkali klíči, říká bývalý ředitel Veletrhů Brno Škrla

  • 4
Včerejšek byl první den, kdy Jiří Škrla nenesl nejvyšší zodpovědnost za jednu z nejdůležitějších firem v kraji. Z funkce generálního ředitele Veletrhů Brno odešel po více než deseti letech ze dne na den po dohodě s většinovým vlastníkem: německou firmou Messe Düsseldorf.

A hned začal pro firmu, ve které začínal jako obchodní referent před čtyřiatřiceti roky, zase pracovat.
Oficiálně má být poradcem vedení firmy a odmítá, že by šlo o nějakou "trafiku". "Na něco takového bych nikdy nepřistoupil," říká Škrla rezolutně v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES.

KRIZE NA VÝSTAVIŠTI

Pátek: Generální ředitel Jiří Škrla se s předsedou představenstva Herbertem Vogtem domlouvá na zrušení své manažerské smlouvy. Vogt to oznamuje zaměstnancům.
Člen dozorčí rady Petr Blaha rozesílá vedení firmy a zaměstnancům dopis, ve kterém kritizuje atmosféru na výstavišti a obviňuje obchodního náměstka Aleše Pohla z rozkládání firmy.

Sobota: Vedení Veletrhů Brno jedná s odboráři, kteří se stavějí za odvolaného ředitele a kritizují Pohla.
Firmu po Škrlovi dočasně přebírá ekonomický náměstek Egbert Zündorf.

Neděle: Po dalším jednání vedení rezignuje Aleš Pohl, podle Vogta proto, aby nepoškodil firmu.

Pondělí:
Vedení společnosti oficiálně oznamuje změny, do Brna se vrací bývalý předseda představenstva, třiasedmdesátiletý Karl-Heinz Wismer a přebírá funkci po Pohlovi.
Vogt oznamuje, že na funkci ředitele firma vypíše výběrové řízení, výsledky mají být známé v průběhu podzimu.

Můžete popsat, jak budete dál na Veletrzích fungovat? Předseda představenstva Herbert Vogt v pondělí připustil, že vaše osobnost je pro výstaviště nepostradatelná.
Neodcházím v žádném rozporu, sice nejsem generální ředitel, ale pro firmu pracuji dál. Mám kontakty a hodlám je využít ve prospěch firmy. A to samé ode mě očekává vlastník. Jak přesně se bude můj úkol vyvíjet, by bylo předčasné říkat. Dneska je první den po mém odchodu.

Takže ta poradenská funkce, kterou máte zastávat, je skutečná, není to jen "trafika"?
To v žádném případě. Mám sepsanou smlouvu jako zaměstnanec. Nejsem jen generální ředitel a nejsem místopředseda představenstva. Ale majitelé mě chtějí využít a to je nabídka, kterou beru.

Zaměstnanci na váš odchod reagovali velmi emotivně. Jak reagují obchodní partneři? Musíte je uklidňovat, že se nic neděje?
To je teď moje role i ve vztahu k zaměstnancům. Zítra jedu jednat do Prahy s profesními svazy, zaměstnancům říkám, ať neblázní a nedělají nic na moji podporu. Že jsem odešel z postu ředitele, je nezvratný proces a nevrátím se. Ale chci nastavit model, kdy budu prospěšný firmě, Brnu, kraji i celému českému obchodu.

Překvapila vás reakce zaměstnanců po vaší rezignaci?
Na jednu stranu jsem byl dojatý, jak se za mě lidi stavěli, vyjadřovali mi podporu, zajímali se o mě. Na druhou stranu jsem z toho radost neměl, protože už nejsme v roce 1989, aby lidi chodili cinkat klíči a vynucovali si, kdo bude, nebo nebude šéfem. Veletrhy Brno mají jasného vlastníka, který má zodpovědnost a rozhodovací pravomoc. A na tom musí veškeré protesty skončit.

Odešel jste ze dne na den po deseti letech, nějakou dobu nebylo jasné, jestli jste rezignoval, nebo vás odvolali. Jak k tomu došlo?
Byla to dohoda. Není to tak, že jsem praštil pěstí do stolu a řekl, že jdu pryč, nebo mě vlastník vyhodil. Byla to dohoda, ke které se schylovalo, a jednání nějakou dobu trvala. Situace se postupně vyvíjela, z takové pozice se nechodí pryč z hodiny na hodinu.

Překvapilo vás, že rezignace začala platit okamžitě?
Přiznávám, že z toho jsem trochu překvapený byl, ale bylo to rozhodnutí vlastníka. Některé věci se možná pohnuly rychleji a jiným směrem, než by bylo ideální, ale moje odstoupení bylo asi nejrozumnějším řešením situace. Je ale pravda, že jsem nabízel, že udělám ještě strojírenský veletrh.

Na výstavišti by nemělo pracovat méně než 350 klíčových zaměstnanců. Ty si musíme udržet, bez nich firma ztratí část svého know-how.

Je pravda, že vaše rezignace následovala jako důsledek střetů s náměstkem Pohlem? Včera to nepřímo potvrdil i předseda představenstva Vogt.
Jestliže to tak řekl pan Vogt, pak s tím souhlasím.

Co to pro vás znamená opustit tu funkci? Byl jste braný jako Pan Veletrhy, strávil jsem na brněnském výstavišti celou kariéru.
Bude to pro mě velká změna, ale budu se s tím muset sžít. Ředitelem jsem byl deset a půl roku, to už je neobvykle dlouhá doba. A ve firmě dál zůstávám, budu dál dělat to, co mě baví, čemu rozumím a co firma potřebuje. Po třiceti čtyřech letech letos poprvé zažiju září bez stresu z příprav strojírenského veletrhu.

Myslíte, že se může výměna managementu právě strojírenského veletrhu, který začíná přespříští týden, dotknout?
Nemyslím, že by jej to ohrozilo. Je pravda, že to načasování bylo nešťastné, ale samotný veletrh je naplněný tak, jak měl být, a co se týká vztahů s lidmi, udělám všechno pro to, aby byla firma stabilní. I přes jejich prvotní reakci se s nimi snažím dohodnout, ať nedělají nic ukvapeného, protože firma teď potřebuje zaměstnance, kteří rozumějí své práci a pohlídají všechny náležitosti, aby všechno šlapalo jako obvykle. To, že tam není generální ředitel a že tam není obchodní náměstek, se občas v takto velkých firmách stává. Z mé strany to určitě nebylo plánované a neodcházel jsem v tuhle chvíli proto, abych někoho vydíral. Pokud mi někdo vyjádří podporu tím, že práskne dveřmi, ublíží v první řadě firmě.

Jiří Škrla, bývalý generální ředitel Veletrhy Brno a.s.

Na Veletrhy letos tvrdě dopadla hospodářská krize, podle finančního ředitele podnik očekává stomilionovou ztrátu. Dá se odhadnout, jak si povede příští rok?
Nejsem Sibyla, ale myslím, že příští rok nebude o nic lepší než tento a nebude asi ani stejný. Vždy je lepší se připravit na tu horší variantu.

Hrozí, že by firma propustila ještě další zaměstnance? Ve dvou vlnách jich odchází téměř sto padesát z asi pěti set.
Já jsem zastával variantu, že lepší než propouštění by byl zkrácený úvazek podle zákoníku práce. Dnešní situace je taková, že tam zůstane méně než čtyři sta lidí, a pokud veletrhy mají být standardně kvalitní, tak by na výstavišti nemělo pracovat méně než tři sta padesát klíčových zaměstnanců. Ty si musíme udržet, bez nich firma ztratí část svého know-how, a až se začne ekonomika zvedat, bude velmi obtížné je sehnat a zapracovat. Můj návrh tedy byl udělat čtyřdenní pracovní týden, nechat je jednou za půl roku na měsíc doma, a tím by firma ušetřila obrovské prostředky. Ve stávající situaci jsem ale přesvědčený, že firma už dál nemůže propouštět. Rozhodně ne v tom objemu, jako propouštěla na jaře a teď. Ale to už je téma pro nového generálního ředitele.

Předseda představenstva Vogt v pondělí ujišťoval, že Brnu nehrozí jakýkoliv odliv veletrhů do mateřské firmy ani třeba do Prahy. Myslíte, že si BVV udrží i přes krizi své výsadní postavení ve střední Evropě?
Krize ohrozila podnikání v marketingu, reklamě a ve veletržním byznysu. Aniž bych z toho měl radost, situace je taková, že všem ostatním se vede hůř. Myslím, že si Veletrhy Brno svoje postavení udrží.