Tygří letka v Náměšti nad Oslavou

Tygří letka v Náměšti nad Oslavou - Všech 24 bitevních vrtulníků přerovské elitní tygří letky už je na vojenské letecké základně v Náměšti nad Oslavou | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nechtějí, aby jim bitevní vrtulníky rušily bohoslužby

Ještě ani naplno nezačal výcvik vrtulníků na vojenské základně v Náměšti nad Oslavou a armáda už řešila problém. Počátkem září si stěžoval jeden z obyvatel Sedlece na Vysočině, což je ves těsně vedle letiště, že mu snad vrtulník shodil křidlice ze střechy.

"Z jednoho domku měl při nízkém přeletu vysát vzdušný vír od vrtulníku střešní tašky," oznámil sedlecký starosta Pavel Petrák. Mluvčí náměšťské základny Ludmila Formánková potvrdila, že tento incident skončil na stole vojenské policie.

"Ten pán volal státní policii a ta případ předala vojenské. Vše bylo důkladně prošetřeno. Vojenská policie si vyžádala i dokumenty z věže. Ukázalo se, že střechu nemohl poškodit žádný letoun. Vždyť ti lidé ani žádné letadlo neviděli," zdůraznila Formánková.

Elitní letka
Obyvatelé z okolí letiště čekají, až začnou mohutné bitevní helikoptéry brázdit nebe pravidelně. Od prvního října bude na základně oficiálně spuštěn smíšený letecký provoz deseti proudových letounů L-39 Albatros a čtyřiadvaceti vrtulníků Mi-24/35. Ty se sem přemístily z Přerova v létě. Je to elitní tygří letka.

"Nad námi párkrát přeletěly vrtulníky. Měli jsme strach z burácení, ale rachot nebyl zatím nijak hrozný. Uvidíme, až začnou cvičit pravidelně," poznamenal sedlecký starosta Petrák.

Základna ještě nemá přesný plán výcviku pro vrtulníky. "Přerovští se musejí sžít. Bude to pro ně výcvik v novém prostoru. Počítáme i s nočními lety, ale vše teprve naplánujeme," uvedl Petr Ivánek, zástupce náčelníka štábu s tím, že proudové L-39 cvičí v úterý, ve středu a čtvrtek. Občas až do noční jedenácté hodiny.

"Jsme připraveni i na případné stížnosti lidí na hluk. Ukáže až čas, jak se s vrtulníky obyvatelé srovnají," zamyslel se Ivánek.

Náměšťský starosta Vladimír Měrka míní, že si lidé na  nové stroje zvyknou. "Živá základna je pro nás zdroj obživy. Bez ní by celý region prodělal sociální otřes. Pokud si obyvatelé přijdou stěžovat na radnici kvůli vrtulníkům, pak to budu řešit se základnou," vzkázal Měrka.

"Armáda nám vychází vstříc. My jsme už dříve hlavně nechtěli, aby letouny cvičily ve dnech volna, kdy lidé odpočívají, nebo v neděli, aby při přeletech nerušil hluk bohoslužby v kostele. Dohodli jsme se, že v létě budou létat maximálně do třiadvaceti hodin, v zimě do dvaadvaceti. To základna ctí a věřím, že bude ctít nadále," konstatoval Měrka.