Lékárna U Červeného raka v Brně přišla o vitáže

Lékárna U Červeného raka v Brně přišla o vitáže | foto: dmk, MF DNES

Nejstarší lékárna ve střední Evropě přišla o vitráže

  • 1
Červený rak je symbolem nejdéle fungující lékárny v Brně. Jenže lékárna na rohu Jánské a Masarykovy ulice, jež patří k nejstarším ve střední Evropě, byla uzavřená a změnila nájemce. Z jejich oken zmizely i vitráže brněnského výtvarníka Laco Garaje, které ji po desetiletí zdobily.

Nový majitel domu o lékárnu i znak raka na domě stojí. "Rozhodně chci, aby tu lékárna zůstala. Stejně tak jako kamenný rak na domě. Lékárna fungovat bude, i když se změní její nájemník a systém jejího fungování," uvedl Zdeněk Ohniště.

Ten dům koupil od podnikatele Miroslava Lekeše, který jej získal jako součást kontroverzní výměny pasáže Jalta. A bývalým nájemníkům lékárny dal výpověď. Ti se však hodlají bránit a celou věcí se už zabývá i městský soud v Brně.

Lékárna U Červeného raka v Brně

Celý spor se točí okolo věcného břemene na provozování lékárny. Zastupitelé si totiž vymínili, že nejstarší středoevropská lékárna musí v nárožním domě na Masarykově ulici zůstat nejméně dvacet let. Neupřesnili ovšem podmínky tohoto věcného břemene.

Bývalí provozovatelé lékárny si podle informací MF DNES nemohou odnést ani vzácný barokní nábytek, kterým ji sami vybavili. Interiér je totiž památkově chráněný.

. Lékárna U Červeného raka

Téměř čtyři sta let se v Brně chodilo pro léky do lékárny U Raka na rohu dnešní Masarykovy a Jánské ulice.

Lékárna v budově musí zůstat, neponese však historický název U Raka. Její bývalí nájemci totiž mají několik variant názvu zaregistrovaných jako ochranné známky. "Teoreticky jsme ochotní je přenechat. Záleží na tom komu a za kolik," uvedl před časem MF DNES jeden z lékárníků Vojtěch Halámek.