Expozice Muchovy Slovanské epopeje na zámku v Moravském Krumlově

Expozice Muchovy Slovanské epopeje na zámku v Moravském Krumlově | foto: Radek Miča, MAFRA

Největší obraz Muchovy Slovanské epopeje putuje do Vídně

Největší plátno proslulé Slovanské epopeje převezou v lednu z moravskokrumlovského zámku do Vídně. Obrovský obraz Slované v pravlasti se stane jedním z hlavních lákadel souborné výstavy Alfonse Muchy, kterou od 12. února chystají ve vídeňském Belvederu.

Už teď je ovšem jasné, že transport se neobejde bez problémů - minimálně bez slovních výpadů. Epopej v poslední době provází velké napětí kvůli tomu, že o její přestěhování z jihu Moravy do Prahy usilují tamní radní.

Mucha v roce 1928 daroval kolosální dílo hlavnímu městu. V Praze však neměli odpovídající prostory, a tak soubor velkých pláten dodnes zůstává v Moravském Krumlově. Jihomoravské město jejich stěhování do české metropole odmítá, protože by přišlo o turistický magnet.

Praha s Moravou o obrazech nemluví

Moravskokrumlovský starosta Jaroslav Mokrý reagoval na informaci o převozu díla na vídeňskou výstavu překvapeně: "Slovanskou epopej nyní spravuje Galerie hlavního města Prahy. Ti s námi zatím ještě o termínu zápůjčky jako vlastník ani nejednali. Teprve od vás se dovídám, že ta vídeňská výstava začíná už v únoru."

Rozsáhlá expozice potrvá ve Vídni až do června. "Vystavíme části Slovanské epopeje, nástěnné obrazy z vybavení pavilonu pro Bosnu a Hercegovinu, projekty a předběžné studie pro vnitřní výstavu primátorského salonu v pražském Obecním domě a také plakáty herečky Sarah Bernhardové," uvedla mluvčí galerie Belveder Klara Böhmová.

A Vídeň se na Muchovu výstavu chystá důkladně. Podle pořadatelů bude expozice v Belvederu vůbec první velkou výstavou slavného secesního umělce ve Vídni.

"Půjde úhrnem zhruba o dvě stě padesát prací z veřejných, ale i soukromých sbírek," dodala mluvčí galerie Belvedere Klara Böhmová. Návštěvníky čekají vedle kolosálních maleb také pastely, kresby, ale i fotografie.

Zůstanou dvě mezery

Starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý však o termínu zápůjčky ani převozu do Vídně zatím prý ještě nic neví: "Galerie hlavního města Prahy, která epopej spravuje, k nám na zámek vyslala tři restaurátory, kteří mají oživit dvě díla - Slované v pravlasti a Schůzka na Křížkách."

Prvně jmenované plátno je přitom vůbec největší z celé epopeje a má úctyhodné rozměry 8,40 krát 6,20 metru.

"Správce si sám musí zajistit demontáž a navíjení pláten na válce. My budeme jen trpně přihlížet," dodal starosta. Jeho trpce znějící hlas odráží stávají osud významného díla, které bylo v 50. letech převezeno právě do Moravského Krumlova a za pomoci místních občanů restaurováno.

Od 4. srpna 1963 jsou pak obrazy vystaveny na zdejším zámku. Mucha ovšem svoji epopej už před šedesáti lety daroval Praze. V hlavním městě by měla nejpozději napřesrok také skončit.

Mezeru, která vznikne pětiměsíční zápůjčkou, v Moravském Krumlově žádným jiným dílem nahrazovat nebudou. V souboru dvaceti obrovských pláten prostě zůstane na dvou místech prázdno.

"Díky rozměrům těchto pláten není ani možné zaplnit tyto mezery. Návštěvníci se na místě původních obrazů prostě dozvědí, že je vystavují ve Vídni," dodal starosta Mokrý.

Mucha na cestách

Jak vzápětí dodává, není to zdaleka poprvé, kdy se nezvykle rozměrné obrazy vydaly z Moravského Krumlova na cestu po světě.

"Od roku 1963 je půjčujeme pravidelně. Plátna už byla na různých světových výstavách, vystavovali je v japonské Ósace, viděli je už ve Vídni či kupříkladu v Mnichově. Prázdné místo po nich se nikdy nezaplňovalo," uvedl starosta.

Na velkou jarní výstavu Alfonse Muchy ve vídeňském Belvederu se zájemci mohou vypravit každý den mezi desátou a osmnáctou hodinou. Ve středu mají v zámecké galerii dokonce otvírací dobu v tuzemsku nevídanou. Otevřeno je až do deváté večer.

Obdivovatelé jednoho z nejpopulárnějších českých umělců a autora nezaměnitelného muchovského stylu si do galerie Unteres Belvedere připraví devět a půl eura.

Pokud si budou chtít prohlédnout celý zámecký komplex Belvedere, který se nachází nedaleko historického centra Vídně, vyjde je kombinovaná vstupenka pro Unteres i Oberes Belvedere na třináct a půl eura.

V Belvederu si lze prohlédnout zlatý pokoj, mramorový sál či obdivovat díla významných rakouských autorů Paula Trogera či Franze Xavera Messerschmidta.