Znalkyně kávy Julie Kalodová při on-line rozhovoru

Znalkyně kávy Julie Kalodová při on-line rozhovoru | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Největší prohřešek? Dokořán otevřený sáček kávy, tvrdí odbornice

  • 1
Brno si už od dob první republiky uchovává jedinečnou kavárenskou atmosféru. Lidé se tu nezvykle často a nezvykle rádi schází u šálku černého moku. Že je to jejich oblíbené téma, dokazuje i on-line rozhovor s kávovou odbornicí, třiatřicetiletou Julií Kalodovou. Otázky na presa, kapučína, kavárny a kurzy se Kalodové jen sypaly. Jako kávová zrnka.

"Kde je v Brně nejlepší kavárna, kde mají nej kávu? A na co si dát pozor?" ptali se nejčastěji čtenáři iDNES.cz. Kalodová jim ráda dala hned několik tipů.

"Podle testování kvality espresa, na kterém jsem se podílela, je možné doporučit třeba Top Pellini u Jakuba, kavárnu Alfa (která je teď v rekonstrukci), kavárnu u kina Scala, Spolek nebo třeba Cafe Steiner. Ale je jich jistě víc...," poradila lidem hned na začátku.

. on-line rozhovor s Julií Kalodovou - zde 

U kávy prý nezáleží jen na značce, ale také na přípravě. "Doporučuji proto chodit ochutnávat různé značky do rozdílných kaváren. Naučíte se rozpoznávat drobné chuťové rozdíly a uvidíte propastné rozdíly v kvalitě kávy u nás. Způsob přípravy je nesmírně důležitý, zkuste si v kavárně sednout blízko baru a dívejte se, jakým způsobem barista kávu připravuje. Perfektní kávu dokáže špatný barista úplně položit," míní specialistka.

Ve spoustě restaurací totiž kávu připravuje nekvalifikovaný personál, a je to škoda. "Troufám si říct, že kvalita espresa v restauracích je horší než v kavárnách. Většinou tam totiž chybí barista-kávový specialista. Ale mění se to k lepšímu," povzbudila Kalodová milovníky kávy.

Znalkyně kávy Julie Kalodová při on-line rozhovoru

Chuťové pohárky i zrak trénuje znalkyně opravdu poctivě. Denně si dopřeje čtyři až pět šálků překapávané kávy nebo dvě espresa. Čtenáře zajímalo, jestli se nebojí o své zdraví. "To máte pravdu, kávy si dopřávám docela velké množství. Snažím se hodně pít vodu a nepiji kávu po 18. hodině. Jinak bych se asi nevyspala," usmívala se za monitorem Kalodová.

Ta už prošla několika speciálními kurzy. Na kapučíno tak umí mlékem malovat nejrůznější obrázky, rozumí snad všem druhům kávy a ví všechno o jejich správné přípravě. Čtenáře kurzy zajímaly. Ptali se na jejich cenu, délku i kvalitu.

"Musí to být velmi zajímavé. Sestra uvažuje o rozšíření cukrárny, možná by se jí takový kurz k narozeninám líbil. Kolik kurz stojí a jak dlouho trvá?" ptal se například čtenář Vojta.

"Vím asi o čtyřech školách kávy u nás. Dvě jsou v Praze a dvě v Brně. Já jsem absolvovala zatím tři kurzy. Nemám nyní aktuální ceníky po ruce, ale za základní kurz coffee specialist zaplatíte cenu mezi 3 a 7 tisíci korun. Můžete ve studiu pokračovat, jsou i kurzy latte artu (malování mléčnou pěnou). Školení nabízejí svým klientům (kavárnám) i zástupci dodavatelských firem, ale jejich úroveň neznám. Je možné studovat i v zahraničí, v Londýně nebo v Itálii," poradila Vojtovi Kalodová.

Znalkyně kávy Julie Kalodová při on-line rozhovoru

Řeč se stočila i na rozpustnou kávu, domácí přípravu a kávové prohřešky. "Přiznám se, že rozpustné kávě jsem na chuť nepřišla. Postrádám v šálku tu typickou vůni čerstvě namleté zrnkové kávy, ale možná jsem jen nenatrefila na dobrou kvalitu a značku. Takže ji rozhodně nezavrhuji. Jistě je spousta lidí, kteří ji mají rádi. Dostáváte na návštěvě také otázku: ‚Dáš si turka, nebo rozpustnou?‘ Já v tu chvíli sáhnu po ‚české zalévané‘," glosovala odbornice.

A největší domácí prohřešek? "Pro mě osobně? Dokořán otevřený sáček s kávou, který dlouhé hodiny někde na lince (nebo ve spíži) stojí a stojí a stojí. To je potom kávička," směje se Kalodová.