Iva Brožová (současná) a Eliška Wagnerová (bývalá) předsedkyně Nejvyššího soudu

Iva Brožová (současná) a Eliška Wagnerová (bývalá) předsedkyně Nejvyššího soudu | foto: Radek Miča, MAFRA

Nejvyšší soud je přetížený malichernými případy, začne si vybírat

  • 2
Nejste spokojení s rozhodnutím soudu a plánujete hnát případ až před Nejvyšší soud? Možná to už brzy bude problém. Nejvyšší soud by totiž měl mít do budoucna právo výběru případů, kterými se bude zabývat. Na dnešní konferenci k 15. výročí činnosti soudu to řekla současná předsedkyně Iva Brožová.

Nejvyšší soud coby špička soustavy českých soudů je totiž enormně přetížený, často se navíc zabývá malichernými spory. "Jen vloni sem doputovalo téměř deset tisíc kauz. Letos máme ještě o třetinu vyšší nárůst," popsal mluvčí soudu Petr Knötig s tím, že v talárech zde zatím pracuje jen 61 soudců. Tabulkových 65 soudců by zde mělo pracovat už v příštím roce, ani to ale stav nezlepší.
 
Podle Brožové by se měla změnit legislativa, aby lidé ve chvílích, kdy nejsou spokojeni s výsledkem řízení, automaticky nepovažovali Nejvyšší soud za další odvolací stupeň, na který se mohou obrátit.

Nejvyšší soud? Exkluzivní pracoviště
"Enormní nárůst případů není řešitelný zvyšováním počtu soudců. Nejvyšší soud rozhoduje o mimořádných opravných prostředcích a musí zůstat jakýmsi exkluzivním pracovištěm," řekla Brožová po skončení konference, na kterou přijela zhruba stovka hostů z vedení nejvyšších soudů Slovenska, Polska, Maďarska i Chorvatska, ale i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"Zaměřovat bychom se v budoucnu měli spíše na věci zásadního právního významu, oblasti, které jsou sporné, nebo ty, v nichž je třeba se někam posunout," plánuje Brožová s tím, že změna je nyní na zákonodárcích.
 
Nedostatek soudců řeší studenti práv
S nedostatkem soudců se nyní Nejvyšší soud vypořádává po svém. Zahájil spolupráci s právnickými fakultami, které sem na praxi posílají své nejlepší studenty.
 
Na oslavách dnes chyběl prezident Václav Klaus, který Brožovou v minulosti kritizoval a pokusil se ji také odvolat, Nejvyšší soud jej s poukazem na to, že nespadá pod prezidenta, nepozval.

Naopak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který s Brožovou v minulosti zahájil kárné řízení, do Brna dorazil. Před tiskovou konferencí ale odjel, pouze uvedl, že jeho kroky proti Brožové nelze vnímat v osobní rovině. Totéž tvrdí i Brožová.

"Spory s prezidentem či ministerstvem spravedlnosti jsou součástí zákonitého procesu vymezování se soudní moci z moci výkonné, k němuž v posttotalitním státě muselo dojít," uvedla.

Wagnerová soudce pochválila
Smířlivá byla na konferenci i místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, která v letech 1998 až 2002 Nejvyššímu soudu předsedala.

"Doby, kdy Nejvyšší soud odmítal poslušnost nálezům Ústavního soudu a stěžovatel se stal pinpongovým míčkem mezi soudy, už naštěstí pominuly. Stále se samozřejmě vyskytují excesy, kdy jsme museli zasáhnout a některá rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit, ale průměr je kvalitativně úplně někde jinde," pochválila Wagnerová. 

Nespokojení tak byli jen novináři, začátek tiskové konference se totiž o téměř půldruhé hodiny posunul, navíc na ni nedorazili všichni původně avizovaní hosté, chyběl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i první předseda Nejvyššího soudu a současný veřejný ochránce práv Otakar Motejl.