KRAJSKÉ UNIKÁTY: Zvolte nejzajímavější turistický cíl.

KRAJSKÉ UNIKÁTY: Zvolte nejzajímavější turistický cíl. | foto: iDNES.cz

Vinné sklípky jak z Pána prstenů zvolili čtenáři unikátem jižní Moravy

  • 0
Hrad nebo zámek mají skoro v každém okresu, jsou ale atrakce, které hned tak někde nenajdete. Několik takových jsme nominovali do ankety, v níž čtenáři volili unikátní jihomoravský turistický cíl. A nakonec vybrali netradiční vinné sklepy ve Vrbici, které teď postupují do celostátního kola.

V celostátním kole ankety iDNES.cz můžete hlasovat od čtvrtečního poledne do půlnoci 19. června (hlasujte zde).

Hlasování je tajné, výsledky se objeví až po skončení celostátního kola. Přidělit můžete jeden hlas.

Výsledky hlasování najdete zde

A z jakých unikátů čtenáři vybírali v krajském kole ankety?

1. Zábava u horníků. Bývalý důl vzpomíná na permoníky

Zábavní park těžící z hornické historie? Ano, i takový unikát najdete na jižní Moravě. V areálu strojíren v Oslavanech se nachází Permonium, park otevřený v květnu 2012.

Bývalý černouhelný důl láká na pověsti o místních permonících, které můžou rodiče se svými dětmi hledat v rámci interaktivní hry Magic Permon.

Zábavní park Permonium v Oslavanech.
Zábavní park Permonium v Oslavanech.

"Hra je řízená moderními informačními technologiemi a spočívá v plnění různorodých hádanek a úkolů v areálu parku," vysvětluje provozovatelka služeb Kateřina Horáková.

Součástí parku je největší nadzemní bludiště v České republice imitující systém důlních chodeb, sopka, důlní jezero a štoly, lanové centrum nebo třeba prales. Turisté ocení také vyhlídku z rekonstruované těžní věže Kukla vysoké 37 metrů.

2. V kůži hobitů se sklenkou vína v ruce

Milovníky Pána prstenů či dobrého vína určitě zaujme vinařská obec Vrbice, která láká návštěvníky na několikapatrové sklepy ze 17. století vyvrtané do pískovcového kopce. Unikátní stavby, připomínající obydlí hobitů z Tolkienových příběhů, původně sloužily jako úkryt místních před nájezdy loupežníků.

Vinné sklepy v jihomoravských Vrbicích.

Ucelený vzhled dal sklepům místní zedník František Michna. Poznávacím znamením jeho práce je lomený oblouk rámující okna a dveře, štítové stěny jsou pak vystavěny z kombinace kamene a cihly.

Hobitín, nacházející se ve vinařském mikroregionu Modré Hory, doplňuje ještě replika větrného mlýna. Příjemnou atmosféru vinných sklípků umocňuje také Festival otevřených sklepů, který se tu koná každoročně.

3. Moravský Stonehenge u Klentnice

Mystickou atmosféru a zážitek jen pro silné jedince slibuje návštěva energetických kamenů u Klentnice. Energie kruhu je podle psychotroniků velmi silná, a proto nedoporučují citlivým lidem delší pobyt v jeho blízkosti.

Menhiry u Klentnice. Na snímku David Langar, který kdysi u zrodu menhirů na...

Kamenný kruh menhirů (kamenný blok svisle zasazený do země) byl postaven v rámci projektu Transformační energie pro Moravu v průběhu května až září 2005. Kruh se skládá z devíti kamenů a má průměr 27 metrů.

Středový kámen je zároveň koncipován jako umělecké dílo se vsazeným skleněným okem - čočkou se symboly. Kámen tak za slunečního dne, intervalu mezi dvěma následujícími kulminacemi Slunce, vytváří světelnou parabolu s duhovými okraji.

4. Adrenalinové podzemí ve Znojmě

Máte rádi dobrodružství a vzrušení? Pak se určitě zajeďte podívat na tři nové adrenalinové trasy, které zprovoznili na jaře ve Znojemském podzemí. Pro návštěvníky, kteří musí nejdříve absolvovat průchod zkušebním rámem, je připraven netradiční zážitek.

"Lidé musí lézt po kluzkých žebřících, brodit se vodou a blátem nebo jít v předklonu," říká mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková. Průchod nízkými chodbami musí zájemci zvládnout potmě. Vybaveni jsou pouze ochranným oblekem a čelovou svítilnou.

VÝDAJE. Nový okruh přišel na sedm a půl milionu korun, přes 6 milionů poslala...
VE VODĚ. Lidé musejí lézt po kluzkých žebřících, brodit se vodou a blátem nebo...
BEZPEČNOST. Každý návštěvník musí projít přes speciální rámy, které simulují...

Trasy jsou rozděleny podle obtížnosti, od nejlehčí po nejobtížnější. Každá z nich navíc nabízí pohled na nějakou zajímavost, třeba středověkou studnu či jezuitský vodovod.

Současné i historické modely traktorů pod jednou střechou. Nejen traktoristé si ale přijdou na své v muzeu firmy Zetor.

"V naší galerii nechybí řada audiovizuálních prvků, multidotykových displejů a samozřejmě ani traktory. Věříme tedy, že nabízíme zajímavou podívanou i pro rodiny s dětmi," konstatuje ředitel firmy Marián Lipovský.

Slavný výrobce traktorů si otevřel muzeum. V Zetor Gallery jsou k vidění
Slavný výrobce traktorů si otevřel muzeum. V Zetor Gallery jsou k vidění

Kromě historických a moderních traktorů je možné zhlédnout také archivní snímky od samotných fanoušků této značky. Muzeum, které je umístěno v areálu firmy v brněnské Líšni, je otevřené v pracovní dny od 10 do 18 hodin.

6. Nejen Tugendhat. Brno láká i na Jurkovičovu vilu

Architektonické nadšence se vztahem k přírodě zaujme brněnská secesní památka přelomu 19. a 20. století. Vila, postavená na lesním svahu nad řekou Svratkou v brněnské čtvrti Žabovřesky, patří mezi největší díla architekta Dušana Samo Jurkoviče.

Jurkovičova vila v Žabovřeskách se řadí mezi nejvýznamnější brněnské stavby. První zájemci se do ní po velké rekonstrukci podívají 1. dubna.

V letech 2009 až 2011 prošla vila s prvky lidového umění rozsáhlou rekonstrukcí, její vzhled se však téměř nezměnil.

"Vnější vzhled jsme se snažili zachovat stejný. Například konstrukci, na které je uchycena zeleň, jsme provedli přesně podle Jurkovičových plánů," říká architekt Petr Všetečka. Stálá expozice nazvaná Architekt a jeho dům chce návštěvníkům přiblížit atmosféru doby, kdy vilu obýval samotný Jurkovič se svou rodinou.