Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČTK

Několik lékařů z Hodonínska je podezřelých z podvodů s léky

  • 2
Několik lékařů z Hodonínska podle informací policie vystavovalo falešné recepty s cílem obohatit se. Tímto způsobem vznikla nemocnici v Kyjově škoda, která se nyní odhaduje na více než sto tisíc korun. Kriminalisté podezření prověřují.

O případu informoval mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. "Na případu pracujeme přibližně tři týdny a zatím jej nelze vzhledem k jeho rozpracovanosti více komentovat," uvedl.

Kauzu patrně odhalili pozorní pacienti. Nechali si zjistit, jaká léčiva jsou na jejich jména vykazována a vydávána. Zjistili tak nesrovnalosti v dokumentacích. Bez jejich vědomí na ně byly údajně předepisovány léky, a to ke škodě nemocnice v Kyjově.

Mluvčí kyjovské nemocnice Tomáš Zdechovský řekl, že nemocnice s policií intenzivně spolupracuje. Ihned, jak případ vyšel najevo, začala nemocnice věc řešit se zdravotními pojišťovnami a nahlásila záležitost Jihomoravskému kraji, svému zřizovateli.

"Nyní zjišťujeme, zda je škoda opravdu v řádech statisíců, nebo milionů," uvedl Zdechovský.

Nemocnice utratila za léky v prvním čtvrtletí o čtyři miliony víc

Pochybnosti, zda nemocniční personál využívá léky hospodárně, zazněly nedávno na tiskové konferenci nemocnice od ředitelova náměstka Jindřicha Plevy. Uvedl, že nemocnice v prvním kvartálu roku 2010 utratila za léky a zdravotnický materiál 17 milionů korun. Letos za stejnou část roku to bylo 21 milionů korun.

"Čtyři miliony nárůst při stejných výkonech. Proč? Asi nejspíš nekázní lidí, nikdo to nehlídá, nenastavuje limity," řekl Pleva v květnu. V té době byl ve funkci asi tři týdny.

Nemocnici Kyjov vede od loňského listopadu nový ředitel Josef Pejchl. Letos v červnu ho krajská rada potvrdila jako řádného šéfa. Pejchl za dobu svého působení řešil už aféru alkoholu v ordinacích. Dvakrát se stalo, že do služby přišel podnapilý lékař. Pejchl proto zavedl kontroly alkoholu na pracovišti a chystá i preventivní program proti syndromu vyhoření.