Vedení nemocnice u sv. Anny v Brně tvrdí, že se na digitalizaci připravovalo dopředu a chyba je na straně dodavatele. Ilustrační foto

Vedení nemocnice u sv. Anny v Brně tvrdí, že se na digitalizaci připravovalo dopředu a chyba je na straně dodavatele. Ilustrační foto | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Některé pacienty u svaté Anny televize nepobaví, digitalizace přišla „rychle“

  • 18
Někteří pacienti, kteří se léčí v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny, se nemohou na pokojích dívat na televizi. Všechna oddělení totiž ještě nepřešla z analogového na digitální vysílání, proto někde naladí jen "zrnění".

Na některých odděleních kvůli přechodu z analogového na digitální vysílání nejede televize. Pacienti si proto stěžují, že při léčení nemají co dělat.

"Člověk jenom leží, kouká do zdi. S televizí čas aspoň líp utíká," postěžovala si jedna z pacientek Eva Macounová. Nejvíce jí vadí, že se nemůže dívat na zprávy. Její spolubydlící na pokoji je naopak ráda, že televize nefunguje. "Ona má ráda klid," podotkla Macounová.

Na některých odděleních kvůli nefunkčním televizím visí omluvná sdělení. "Píší, že se pacientům omlouvají, ale z důvodu přechodu z analogového vysílání na digitální nefungují televize. Že na přechod nebyli připraveni, ale budou na tom pracovat," popsala pacientka, která si nepřála uvést jméno.

Nemocnice nakoupila přístroje včas

Vedení nemocnice tvrdí, že se na digitalizaci připravovalo dopředu a chyba je na straně dodavatele.

Nově jmenovaný ředitel brněnské nemocnice U Svaté Anny Petr Koška"Problém není na naší straně. My jsme set top boxy nakoupili včas, dodavatelská firma je teď postupně zprovozňuje," uvedl ředitel nemocnice Petr Koška.

Na většině oddělení by podle něho měly televize fungovat bez potíží. "Nemocnice je celkem velká, takže to chvíli trvá. Například na doléčovacím a rehabilitačním oddělení by televize měly být zprovozněny do úterý," dodal ředitel.

"Nefunkční televize jsou jen výjimkou," upozornila mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Část pacientů se na přechod k digitálnímu vysílání vybavila sama. "Mám na pokoji svou vlastní televizi s digitálním tunerem, takže se mě osobně ten problém nijak nedotýká," pochvaloval si například Jiří Vystavěl.

Z analogového na digitální vysílání přešla hladce i Fakultní nemocnice Brno, kde se na změnu připravovali s předstihem. "Postupně jsme zařízení nakupovali a teď jsou všechny televize v provozu v bohunické nemocnici i v Dětské nemocnici," uvedla mluvčí FNB Anna Mrázová.

Analogové vysílání v Brně skončilo ve čtvrtek. Pro přechod k výhradně digitálnímu vysílání musela Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR splnit několik podmínek.

"Pro ukončení analogového vysílání musel být zaručen alespoň půlroční souběh analogového a digitálního vysílání, tříměsíční informační kampaň a minimálně stejné územní pokrytí digitálním signálem, jako bylo analogovým. Všechny tyto podmínky byly splněny," uvedl předseda skupiny Zdeněk Duspiva.