Po kauze společnosti Včelpo s ukrajinským medem, nakupuje čím dál víc zákazníků...

Po kauze společnosti Včelpo s ukrajinským medem, nakupuje čím dál víc zákazníků med přímo u regionálních včelařů. Ilustrační foto. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Kauza falešného medu vyhání lidi ze supermaketů ke včelařům

  • 1
Znechucení i zadostiučinění zažívají drobní včelaři na jižní Moravě. Kauza pančovaného medu firmy Včelpo z Obory na Blanensku k nim nahnala zákazníky ze supermarketů. Mnozí z nich tak už doprodávají svou loňskou produkci.

Za kauzu může med společnosti Včelpo, v němž Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila na konci loňského listopadu zakázaná antibiotika. Normy při kontrolách nesplnilo 25 výrobních šarží, na rozbory dalších se navíc stále čeká. Včelaři si už teď stěžují, že kauza firmy, jež je druhým největším producentem u nás, poškodila důvěru lidí v český med jako takový.

Výrobek, jenž měl být vykoupen od místních chovatelů, ale firma do něj přimíchávala závadný med z Ukrajiny, jim na druhou stranu paradoxně pomáhá. Lidé totiž přestávají věřit medu, který lze získat ve velkých řetězcích a kamenných obchodech, a začínají nakupovat přímo u včelařů.

„Přibyla nám spousta nových zákazníků. Asi čtvrtina jsou ti, kteří dřív brali jinde. I když nedůvěra je tam pořád, lidé se ptají, jestli také náš med není s antibiotiky,“ podotkl předseda sdružení Včela pro Moravský kras Radek Mrva.

Podobně je na tom také Miloslav Šešulka z Jabloňan na Blanensku. „Kauza nám pomohla, výkupní cena medu stoupla a poptávka zákazníků je i po Vánocích vysoká. Prodáme bez potíží všechno, co máme,“ pochvaluje si šedesátiletý včelař. „Navíc se nově na sklenici udává jméno včelaře, od kterého med pochází, což nám pomáhá v konkurenci s dovozem ze zahraničí,“ dodal.

Nové výsledky budou v únoru

Kdy a zda vůbec začne znovu dodávat i firma Včelpo, zatím není jasné. Český svaz včelařů, který společnost vlastní, totiž po aféře výrobu i prodej zastavil a čeká, jak dopadnou všechny rozbory. Stále se zkoumají další šarže medu, ale také jiné produkty společnosti. „Celý proces je časově náročný i proto, že některé specializované testy dělají jen v zahraničí. Nové výsledky by mohly být v únoru,“ odhadl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Falešný český med

* Testy Státní zemědělské a potravinářské inspekce prokázaly přítomnost antibiotik v údajně českém medu společnosti Včelpo loni v listopadu. Firma prodej zastavila.

* Antibiotika nejsou u nás při léčbě včel povolená. Pokud onemocní morem, veterináři je zlikvidují.

* Levný zahraniční med většinou pochází z oblastí, kde jsou antibiotika povolena, nejčastěji se vozí z Asie, hlavně z Číny, nebo Jižní Ameriky.

* Vadný med společnost Včelpo dovážela z Ukrajiny a přimíchávala jej do českého.

Už teď je ale zřejmé, že škody půjdou do milionů korun. Vadné šarže, z nichž každá představuje asi 3,5 tuny medu, je totiž třeba zlikvidovat. Svaz kvůli kauze v prosinci odvolal dozorčí radu Včelpa, vyměnilo se i jeho vlastní vedení. Stejný člověk ale paradoxně zůstává v čele firmy. Stále ji vede ředitel Panagiotis Margaritopoulos, který ovšem s médii nekomunikuje.

„O jeho odvolání já sama nerozhoduji. Navíc když chcete plán A, musíte mít plán B,“ naznačila nová předsedkyně svazu Jarmila Machová. Problém má řešit únorový sjezd, který zvolí i novou dozorčí radu Včelpa.

Situaci a další postup včelařů minulý týden řešil také ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který si vedení svazu pozval na jednání. Chtěl záruky, že přijme opatření, aby se podobná aféra už neopakovala. „Zřídili jsme odbornou pracovní komisi, která vše prověřuje. Čekáme na výsledky rozborů a připravujeme také trestní oznámení,“ uvedla Machová.

Chyba jednoho člověka?

Včelpo i svaz totiž nově nadnesli verzi, podle které za kauzou stojí jediný zaměstnanec firmy, jenž zahraniční med do toho českého tajně přimíchával kvůli vlastnímu obohacení. To jako nesmyslné hodnotí většina oslovených včelařů. „Ať mi nikdo neříká, že o tom nevěděli. Myslím, že si na tom všichni mastili kapsu. Podvádí se všude, tak proč by to nemohlo být i u včelařů. Nejhorší ale je, že si to svaz nepohlídal,“ kritizuje Mrva.

Včelpo dovoz ukrajinského medu po odhalení antibiotik původně dementovalo. „Ještě na jaře nám ředitel na schůzi tvrdil, že z Ukrajiny ho rozhodně neberou,“ zlobí se jeden z místních včelařů, který si nepřál uvést své jméno.

Machová nicméně při rozhovoru pro MF DNES nákup medu ze zahraničí přímo potvrdila. „Problém je ve dvou rovinách. V tom, že se ukrajinský výrobek smíchal s českým, a pak ho navíc vydávali za domácí. Ale zásadní také je, jak se vůbec antibiotika do zahraničního medu dostala. Měl totiž legální průvodní dokumenty, byl deklarovaný jako nezávadný,“ uvedla.

Připustila tak, že společnost med ze zahraničí ve velkém skupovala. „Nebyla to ale běžná praktika, jen otázka posledních dvou let, kdy nestačila domácí produkce a Včelpo potřebovalo i med mimo Evropskou unii,“ ujistila šéfka svazu.

Případ řeší policie

Přestože včelaři trestní oznámení zatím nepodali, kauzu už řeší i blanenští policisté, kteří ji převzali teprve před několika dny. „Případem se zabývají vyšetřovatelé z oddělení hospodářské kriminality. Prověřujeme podezření z poškozování spotřebitele a z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Horní sazba je dva roky,“ uvedl blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Budoucnost Včelpa ohledně prodeje medu je nejistá. „Zahraniční už vykupovat nebudeme, teď se tvoří nová obchodní strategie. Dál běží výroba, přeci jen má téměř čtyřicetiletou historii,“ řekla Machová, která věří, že si firma znovu získá důvěru zákazníků. „Rozbory drobných včelařů dopadly dobře, utrpěli jsme přimícháváním. Spoléhám na to, že až policie vše vyšetří, český med se očistí,“ doufá Machová.

Včelpo čelilo prvním podezřením už loni na jaře, kdy testy ve vzorcích medu objevily pyl z rostlin, které u nás nerostou. Společnost přišla o ocenění kvality Klasa, med ale prodávala dál.

I bez znalosti výsledku všech testů je ovšem jasné, že Včelpo se i po odeznění aféry bude pod dohled inspekce dostávat častěji než dosud. „Co do počtu nevyhovujících šarží je to jeden z největších případů, který jsme dosud prověřovali. Porušení bylo v tak masivní míře, že to firmu významně posunuje v systému posouzení rizik, na jehož základě poté provádíme další kontroly,“ potvrdil Kopřiva ze SZPI.

Kauza podle některých informací způsobila i rozkol v Českém svazu včelařů, část z nich chce údajně zakládat vlastní organizaci. Podle Machové jde ale zatím o ojedinělé hlasy a ani na lednovém republikovém výboru, kterého se účastní zástupci všech okresních organizací, se hromadné odchody neřešily.