Veterinář Jaroslav Kuja očkoval kozy proti katarální horečce. - Veterinář očkoval kozy a ovce na sokromé farmě rodiny Grošů ve vesnici Hamiltony na Vyškovsku. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Nemoc „modrý jazyk“ dorazila z teplých krajin na Moravu

  • 2
Skot, ovce, ale i kozy na jižní Moravě čeká povinné očkování. Mělo by je ochránit před takzvanou katarální horečkou, onemocněním, které se možná i vlivem oteplování dostalo v posledních letech z Afriky až do Evropy. A jeden případ se už objevil i v kraji.

"Katarální horečka se vyskytla u jednoho kusu skotu na Brněnsku. Zvíře bylo utraceno a stádo preventivně přeočkováno," uvedl Ivan Přikryl, epizootolog Krajské veterinární správy v Brně.

Poprvé dostala zvířata vakcínu proti katarální horečce vloni na podzim a nyní chovatelům mimořádné veterinární nařízení ukládá, aby skot, ovce i kozy nechali do konce dubna znovu přeočkovat.

Kozám se očkování nelíbí

Jenže dát třeba koze injekci není jen tak. "Ty na dobré slovo nedají, jak se jim něco nelíbí, klidně kopnou nebo trknou. Bez asistenta se to zvládnout nedá," říká veterinární lékař Jaroslav Kuja z Vyškova.

Veterinář Jaroslav Kuja očkuje kozu proti katarální horečce.

Pomocnici si vzal i na očkování kozího stáda v Hamiltonech na Vyškovsku. "Toto jsou obzvlášť velké divošky, přeskočit dvoumetrovou překážku pro ně není žádný problém," dodal.

I když se kvůli katarální horečce nyní dělají veterinární "manévry", není zdaleka tak nebezpečná jako nemoc šílených krav nebo ptačí chřipka. Není přenosná na člověka ani na jiná zvířata. Může však chovatelům způsobit velké ekonomické ztráty.

Její výskyt mají na svědomí pakomáři, takzvané tiplice. Infikovaní jedinci nakazí zvíře při sání krve. Tiplice se sice "živí" i lidskou krví, ale ještě nebyl prokázán případ, že by vyvolaly toto onemocnění i u člověka.

Zvířeti zmodrá jazyk

Dlouhá léta byla  Evropa v klidu, protože katarální horečka se vyskytovala například v Nigérii nebo Keni, ale v roce 2006 se překvapivě objevila i v Německu, Nizozemsku a postupně se odtud šířila na východ.

Na Brněnsku se první a zatím jediný případ objevil vloni na podzim.

Říká se jí také často "bluetongue", podle toho, že nemocnému zvířeti zmodrá jazyk. "Trpí i nechutenstvím, špatně se mu dýchá, má vysokou horečku, objevují se i vředy na jazyku i dalších místech a ovce, která toto onemocnění prodělá, může i ztratit srst," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Nemocné zvíře také nepřibývá na váze, a pokud ovce vůbec zabřezne, mohou se jí narodit znetvořená mláďata.

Pro chovatele je nepříjemné i to, že v případě výskytu tohoto onemocnění se vyhlašuje ochranné pásmo a chovatelé v něm nesmějí se zvířaty po určitou dobu obchodovat.

Preventivní očkování proti katarální horečce nařídila Evropská unie, aby nedošlo k jejímu většímu rozšíření ve zdejších chovech.