Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nemocnice bez hranic. Znojmo se má dělit o pacienty s Rakouskem

  • 1
Němčina ve Znojmě běžně zněla na každém rohu zejména po otevření státních hranic, kdy sem Rakušané jezdili nakupovat levnější zboží. Teď si příhraniční sousedé začnou jezdit třeba pro nový kyčelní kloub. Nemocnice ve Znojmě má být spolu s rakouským St. Pöltenem průkopníkem přeshraniční lékařské spolupráce.

Rakušané si tak budou moct ve Znojmě plánovat výkony, na které by „doma“ čekali několik měsíců. To samé platí v opačném směru pro pacienty ze Znojemska.

Větší poptávka však bude pravděpodobně na rakouské straně, ceníky pojišťoven se totiž výrazně liší. V Rakousku jsou rozdíly u ambulantní péče až trojnásobné, operace vyjde i na sedminásobek.

Čech, který se chce léčit v Rakousku, by měl svůj záměr nahlásit zdravotní pojišťovně. „Pojištěnci, který obdrží souhlas, uhradíme veškeré náklady na léčbu. Pokud souhlas nedostane, musí si ji uhradit nejprve sám a pojišťovna mu následně náklady dorovná do výše českých cen,“ přiblížila externí specialistka Všeobecné zdravotní pojišťovny Eva Brožíková. 

V loňském roce vydaly české pojišťovny zhruba sto formulářů na operace v zahraničí. „Na léčení v Rakousku to byly tři formuláře, naopak z Rakouska se zde léčil jeden člověk,“ vypočítal právník Centra mezistátních úhrad Adam Ander.

Nyní pouze pacienti s akutními problémy

Komplexní péči pro zahraniční pacienty Znojmo nabídne jako jedno z prvních měst spolu s dolnorakouským St. Pöltenem. „Spolupráce už funguje mezi jižními Čechami a Horním Rakouskem, ale není v takovém rozsahu, jako plánujeme ve Znojmě,“ zmínil jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Za pravdu mu dal při své poslední návštěvě i ministr zdravotnictví. „Znojmo je první, kde je to takto komplexně pojato. Spousta nemocnic bude sledovat jeho výsledky,“ myslí si Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle něj oblast, ve které mohou Rakušané využívat komfortně služeb znojemské nemocnice, zaujímá minimálně několik desítek kilometrů. „Mezi Brnem a Vídní je Znojmo jediným velkým městem. I z toho pohledu se nabízí, abychom severní část Dolního Rakouska postupně převzali z hlediska specializovanější péče,“ doplnil Hašek.

V současné době může znojemská nemocnice poskytovat péči lidem ze zahraničí pouze s akutními problémy. Podle jejího ředitele jde ročně o několik stovek takových případů. Už nyní se proto znojemští i břeclavští záchranáři školí v intenzivních kurzech němčiny.

Do Znojma poputuje nejvíce peněz

Klasickou nemocniční péči, tedy objednávání na vyšetření a docházení na různé léčebné úkony, mohou zahraniční pacienti ve Znojmě využívat až po dokončení rekonstrukce nemocnice. Momentálně v budově H vzniká poliklinika, modernizuje se i lůžková onkologie. Právě v tomto odvětví by mohla spolupráce začít.

„Už během letošního roku tady například proběhne školení rakouských lékařů. Máme tady totiž lepší přístroje,“ sdělila mluvčí nemocnice Marcela Půčková.

„Zatím nejsme připraveni prostorově, nikoliv medicínsky a provozně,“ míní ředitel Miroslav Kavka. A zřizovatel znojemskou nemocnici hýčká. „Je vlajkovou lodí krajského zdravotnictví, letos sem investujeme nejvíce peněz,“ dodal Hašek.

Ministerstva zahraničí Česka a Rakouska v uplynulých dnech dokončila text dokumentu mezivládní dohody o poskytování péče, podepíší ho do prázdnin na půdě znojemské nemocnice. „Předpokládáme, že rakouští pojištěnci k nám budou přijíždět za levnější péčí. Češi, kteří jsou ochotni si připlatit, naopak zvolí Rakousko pro péči, o které si myslí, že je kvalitnější,“ uzavřel Ander.