Lidé si budou moci připlatit, aby je operoval "lepší" lékař. (Ilustrační snímek)

Lidé si budou moci připlatit, aby je operoval "lepší" lékař. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice mohou zpoplatnit nejlepší lékaře, zatím s tím ale váhají

  • 10
Pacienti si budou moci vybrat a zaplatit konkrétního lékaře. Nemocnice v kraji ale s ceníky svých nejlepších lidí váhají a čekají, až ministerstvo stanoví přesné podmínky. Přesto připouštějí, že zaplacení lékaři by obohatili jejich pokladny.

Hrdinou slavného seriálu Nemocnice na kraji města byl primář Sova. Jižní Morava má podobných expertů desítky. V hodonínské nemocnici operují špičkoví kardiologové Pavel Obrtlík a Jan Danczik, v Blansku jsou pyšní na artroskopistu Tomáše Vyroubala, v nemocnici u sv. Anny v Brně patří mezi nejlepší lékaře v zemi chirurg hlavy a krku Jiří Hložek.

Ti všichni mají pro nemocnice dvojnásobný přínos. Kromě prestiže teď mohou přinést do pokladny další peníze. Podle nápadu ministra zdravotnictví Leoše Hegera si nemocnice mohou od května vést ceníky i na své nejlepší lidi.

Pacienti by si mohli za příplatek několika tisícikorun vybrat, kdo je bude operovat. Nebo dokonce určit den a čas operace.

Jak může být částka za vybraného lékaře vysoká, naznačuje ceník, který nyní dokončilo ministerstvo zdravotnictví a bude součástí metodického pokynu nemocnic. Za operace stanovilo ceny od pěti do patnácti tisíc korun.

Nemocnice zatím reagují zdrženlivě

"Tento systém zatím zavádět nebudeme. Jsme malá nemocnice, lékaři se střídají ve službách a zřejmě bychom nedokázali zařídit, aby byl konkrétní operatér na sále v čase, který si pacient určí," říká Zuzana Joukalová z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Ostatní jihomoravské nemocnice se na nabídku "ocenit" své lékaře tváří zatím zdrženlivě. Ačkoliv ceníky na nadstandardní sádry, oční čočky a další zdravotnický materiál už měsíce visí na internetových stránkách, "ocenění" práce nejlepších lékařů zatím žádná jihomoravská nemocnice nevypsala.

"Vedení nemocnice o této záležitosti jedná, avšak vzhledem k zatím neprojevenému zájmu pacientů o výkony hrazené vybraným lékařem aktuálně ceníky nepřipravujeme," uvedla Šárka Urbánková z nemocnice u svaté Anny v Brně.

"Zaplatit si konkrétního lékaře? O téhle možnosti jsem neslyšela, ale kdyby šel někdo z rodiny na těžkou operaci, určitě bych peníze navíc za lepšího odborníka dala," přiznává Alice Kovářová, která čekala na lékaře před ortopedickou ambulancí u sv. Anny.

V českém prostředí ale nejde o novinku. "Do roku 1948 bylo legální si připlatit za kontrolu, asistenci či operaci zvoleným pracovníkem, kterého pacient považoval za vynikajícího odborníka," míní přednosta Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno Michal Mašek.

"Přemýšlíme, jak by se ten systém dal v naší nemocnici zavést. Rozhodně bychom nechtěli, aby špičkový chirurg operoval slepé střevo, ale aby tito odborníci byli k dispozici pro náročné zákroky," naznačuje možnosti Richard Strýček z kyjovské nemocnice.

Opačně to vidí gastroenteroložka Miluše Merlíčková. "Často se setkávám s tím, že pacienti vyžadují vybraného lékaře. Proto si myslím, že pokud chtějí, aby jim zkušený specialista udělal banální výkon, mohli by si za to klidně připlatit," říká lékařka, která patří v hodonínské nemocnici mezi špičku.

Za příplatek jen primáři nebo i "řadoví" lékaři?

Do toho, jak by nadstandardní práce lékaře měla vypadat a kolik by případně stála, zřizovatel zasahovat nechce. "Je to plně v rukou zdravotnických zařízení a není důvod, aby do toho kraj nějak vstupoval," říká krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Jenomže ředitelé si například stále nejsou jistí, jestli by do VIP seznamu měli zařadit pouze primáře, tak jak napadlo ministra zdravotnictví, nebo i vynikající řadové lékaře. "Mnohý lékař z praxe je stejně dobrý, nebo dokonce lepší operatér," říká náměstek kyjovské nemocnice Richard Strýček.

Mnohé nemocnice tak čekají na metodický pokyn, který má být ve věstníku zveřejněn do dvou týdnů. "Vyčkáme, až stanoví přesné podmínky. V menších nemocnicích by tato služba mohla znamenat problémy, například v zajištění operačních výkonů o víkendech, pracovní zatížení vybraných lékařů a podobně," uvedla Radomíra Schweitzerová z Nemocnice Břeclav.

Jiří Klusák, který čekal před nemocnicí u sv. Anny na svou přítelkyni, by platit za lepšího operatéra nechtěl. "Myslím, že je to spíš o štěstí. I dobrý lékař se může špatně vyspat a výkon zpackat. Nechal bych to osudu," říká mladík.

Právě přání pacientů bude ale pro nemocnice klíčové. "Předpokládáme, že zájem pacientů bude postupně narůstat s mediální informovaností. Když pacienti projeví zájem, tuto službu nabídneme," říká Šárka Urbánková z nemocnice u svaté Anny v Brně.