Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemocnice podala trestní oznámení na dermatoložku kvůli braní úplatků

  • 18
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala trestní oznámení na kožní lékařku Elišku Jugovou. Ta v reportáži České televize na skrytou kameru přiznala, že si nechává od farmaceutické firmy platit za předepisování jejího léku. Lékařka čelí také disciplinární stížnosti České lékařské komory.

Nemocnice lékařku podezřívá ze spáchání trestného činu příjímání úplatku, řekl její ředitel Petr Koška.

"Konáním paní doktorky došlo k poškození dobrého jména Fakultní nemocnice u svaté Anny a samozřejmě i jejího zřizovatele, a proto velmi silně zvažujeme v této chvíli i cestu civilního řízení," řekl již dříve ředitel nemocnice Petr Koška.

Za tříměsíční cyklus léčby 250 korun na ruku

Podrobnosti o případu brněnské dermatoložky, která brala úplatky

Lékařka už v nemocnici nepracuje. Poté, co událost vyšla najevo, ji ředitel s okamžitou platností propustil. "Musím říct, že mě to překvapilo. Zejména ta suverenita paní doktorky," řekl Koška. Nemocnici je podle něj současná situace nemilá.

Jugová se k přijímání úplatků přiznala před skrytou kamerou. Falešné dealerce farmaceutické firmy Novartis řekla, že za každého pacienta, který se bude tři měsíce léčit přípravkem Lamisil proti plísním, dostávala 250 korun měsíčně. Měsíčně si tak přišla až na 10 tisíc korun, uvedla Česká televize.

Farmaceutické firmy jí prý také dávaly dárky, jednou jí i proplatily notebook. "Já jsem 15 let brala 250 korun za jednoho nasazeného pacienta, za cyklus tří měsíců. To jsem dostávala každý měsíc pravidelně na hotovosti do ruky," řekla Jugová. - čtěte Lékařka žádala od farmaceutické firmy úplatek za předepisování jejího léku

Případem se zabývá protikorupční policie. Její mluvčí Roman Skřepek potvrdil přijetí trestního oznámení. Kolegové podle něj zatím shromažďují podklady, trestní stíhání policie nezahájila.

Kdyby se tak stalo, hrozí podle trestního zákoníku lékařce u soudu za příjímání úplatku až tříleté vězení nebo zákaz činnosti. Pokud by soud uznal, že šlo o závažný případ, může být trest i vyšší.

Česká lékařská komora na lékařku podala disciplinární stížnost. Podle mluvčího Michala Sojky ji bude řešit nejdřív revizní komise v Brně a když bude souhlasit s potrestáním, pak i orgány komory v Praze, které teprve mohou uložit trest.

Informace o případu si nyní shromažďuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "V této chvíli máme dostatek důkazů, že bychom správní řízení mohli zahájit, ale je to opravdu pořád v šetření," uvedla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Ústav pro kontrolu léčiv před několika dny uložil jiné farmaceutické firmě, společnosti Actavis, pokutu 750 tisíc korun za to, že platila lékařům pobyt u moře v Egyptě. Potrestaná zatím ale není desítka lékařů, která loni v květnu na zájezd jela. - čtěte Za uplácení lékařů farmaceutickými firmami padla první pokuta

,