Na jihu Moravy se nebude rušit žádná z nemocnic (ilustrační snímek).

Na jihu Moravy se nebude rušit žádná z nemocnic (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nemocnice na jihu Moravy unikly rušení, s pojišťovnami se dohodly všechny

  • 0
Zdravotní pojišťovny podepsaly s jihomoravskými nemocnicemi smlouvy, které zajišťují jejich fungování na dalších pět let. Jednoznačně z nich vyplývá, že se žádná z nich nebude rušit. A nezanikne ani žádné oddělení.

Takovému výsledku předcházelo několikaměsíční smlouvání. "Situace eskalovala především v posledních týdnech a měsících roku 2012. To, co bylo původně prezentováno jako návrh zdravotních pojišťoven, a to, co dnes podepisujeme, je diametrálně odlišné," zhodnotil hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Původně to například vypadalo, že nemocnice v Tišnově je jedním z dvanácti zařízení v celé republice, která dostanou smlouvu jen na rok a čeká je útlum akutní péče. "Nakonec máme smlouvu pro následnou péči na pět let a pro akutní na tři roky," uvedl ředitel nemocnice v Tišnově Bořek Semrád.

O nemocnici v Ivančicích se zase mluvilo v souvislosti s rušením malých porodnic. Ročně se tam totiž narodí kolem šesti set dětí. A to je podle některých názorů zaznívajících z ministerstva zdravotnictví málo.

"Celá nemocnice má nakonec smlouvu na pět let, gynekologicko-porodnické oddělení ji má pak na tři roky místo jednoho. Můžeme tedy počítat i s dlouhodobějšími vyhlídkami," oddechl si ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Smlouvy, které se nakonec podařilo podepsat, si pochvaluje i ředitelka břeclavské nemocnice Janka Bambasová. "Jihomoravský kraj si rozhodně zaslouží poděkování za aktivní přístup při jednání s pojišťovnami. Výsledné dokumenty jsou zárukou, že se v kraji bude nadále poskytovat kvalitní zdravotnická péče v plném rozsahu," zhodnotila ředitelka.

O něco slabší vyjednávací pozici měla nemocnice v Hustopečích. Nezřizuje ji totiž kraj, ale město Hustopeče. A i tato nemocnice byla původně spolu s tišnovskou na seznamu špitálů, které měly téměř okamžitě přestat poskytovat akutní péči.

I Hustopečím se ale podařilo dojednat lepší podmínky, než pojišťovna původně navrhovala. "Celá nemocnice má nakonec smlouvu na tři roky, chirurgie na rok. Pak bude zřejmě toto oddělení poskytovat jen jednodenní chirurgii, ale i tak je to velký úspěch," konstatoval už před Vánocemi starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Dvě brněnské nemocnice se stanou univerzitními

Pojišťovny budou ovšem s nemocnicemi jednat i nadále. A to jak o podmínkách dalšího fungování po uplynutí nasmlouvané doby, tak o placení péče v takzvaném sdruženém lůžkovém fondu. Tedy o lůžkách, která nejsou vyčleněna k některému oddělení a nemocnice je může střídavě využívat podle potřeby pro různá oddělení.

Změny čekají v dohledné době i Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny. Obě nyní zřizuje přímo ministerstvo zdravotnictví. Podle návrhu nového zákona by se ovšem v roce 2014 měly stát univerzitními nemocnicemi se samostatným řízením.

Tato změna se dotkne i lékařských fakult, které s nemocnicemi nyní spolupracují. Jak poté budou zdravotnické kolosy fungovat a jak bude vypadat jejich spolupráce s univerzitami, ovšem ještě není jasné.