Markéta Sedlinská, lékařka Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně,

Markéta Sedlinská, lékařka Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, ukazuje místo, kde oslici Rebece voperovali kardiostimulátor. Rebeka jej má jako jediné zvíře v republice. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nemocnou oslici zachránil lidský kardiostimulátor. Žije devět let

  • 6
Ojedinělý experiment brněnských veterinářů zachránil život oslici Rebece, která v Třebíči pomáhá postiženým a nemocným dětem. Před lety ji zákeřná viróza začala blokovat srdce. Pomohl až lidský kardiostimulátor, který jí veterináři v Brně voperovali do stěny srdeční komory.

Díky zákroku odborníků brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity se Rebeka v plné síle dožila devíti let a klidně může mít i let padesát.

Pomohl jí, nejspíš jako jedinému oslu na světě, kardiostimulátor. "Objevila se u nás před lety, když jí bylo pět měsíců. Trpěla záchvaty a ztrácela vědomí. Po vyšetření jsme zjistili, že jí po prodělané viróze chvilkami přestává pracovat srdce," vzpomíná Markéta Sedlinská z kliniky chorob koní brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.

Oslice Rebeka na klinice

Jediným řešením byl lidský kardiostimulátor, tedy vodivá sonda zavedená do stěny srdeční komory, která udržuje srdce v rytmu pravidelnými elektrošoky.

U zvířat se však používá velmi zřídka. "Víme o pár případech chovných drahých koní, ale v Česku a nejspíš ani nikde jinde nejsou záznamy o operaci osla," říká Sedlinská s tím, že cena operace převyšuje cenu zvířete.

Přesto však před devíti lety udělali brněnští veterináři výjimku a unikátní operací Rebece do srdce vpravili lidský (oslí ani koňský se nevyrábí) kardiostimulátor a tím ji zachránili.

Něco přispěli sponzoři, velkou část nákladů uhradila i fakulta, pro kterou to byl ojedinělý experiment.

Ačkoli má osel menší spotřebu než člověk, přeci jen i jemu se musí jednou za čas vyměnit baterie. A tento zákrok podstoupila Rebeka opět v Brně před týdnem.

Nyní se už zase vrátí domů do třebíčského Zookontaktu Rebeka, který byl po ní pojmenován.

Sdružení provozuje takzvanou zooterapii pro postižené a nemocné děti. "Třeba právě Rebeka a ostatní oslíci pomáhají hyperaktivním dětem, které se při jízdě nebo jen při kontaktu s nimi zklidní," popisuje Rebečin chovatel a předseda sdružení Miloslav Sláma.