Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Nemodlí se, ale kradou andělíčky, obrazy i jiné cenné předměty

  • 0
Církevní objekty nepřestávají být častým cílem útoků zlodějů, přestože řada z nich je chráněna bezpečnostním zařízením. I když originály mnohdy nahradily kopie, kradené církevní sošky či obrazy jsou stále žádaným artiklem překupníků. Jen na Znojemsku se letos odehrála nejméně čtyři vloupání do církevních staveb.

Naposledy kdosi ukradl cennosti z kostela sv. Vavřince v Plenkovicích. Z něj zloději odnesli čtyři sošky andělíčků, kříž a nádobu na kadidlo. Vše v hodnotě přes čtyřicet tisíc korun.

"K takovým vloupáním nedochází jen u nás na Znojemsku, ale i v okolních regionech. Může se jednat o určitou skupinu, která se tímto zabývá. Je to samozřejmě jedna z možných variant," uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Pachatelům takových krádeží hrozí až dva roky vězení. Aktéry letošních vloupání do kostelů policie zatím marně hledá.

Ukradli pozlacený kříž

Unikají i ti, kteří před necelými dvěma měsíci ukradli z jaroslavického kostela sv. Jiljí osmdesáticentimetrový dřevěný pozlacený kříž, šest sošek barokních andělíčků a další cenné předměty z konce 18. století. Ukradené předměty byly odhadnuty na padesát pět tisíc korun.

Církevní lup na Znojemsku

LEDEN - z fary v Hrušovanech nad Jevišovkou zmizelo 30 tisíc korun, šperky a staré mince. Z kostela ve Vranově nad Dyjí odnesli lupiči dva barokní andílky. Škoda činí 20 tisíc korun.
ÚNOR - z kostela sv. Jiljí v Jaroslavicích ukradli zloději pozlacený kříž, šest barokních andělíčků a jiné cennosti z 18. stol. Škoda odhadnuta na 55 tisíc korun.
DUBEN - z kostela sv. Vavřince v Plenkovicích kdosi ukradl čtyři sošky, kříž a nádobu na kadidlo. Vše v hodnotě přes 40 tisíc korun.

Z víka křtitelnice vzal lupič rovněž sousoší Ježíše se sv. Janem Křtitelem. "Pak vysypal svaté hostie na oltářní plátno a poté sebral ciborium, čili kalich s víčkem," uvedl tamní farář Josef Kohoutek.

V lednu se zase zloději nejprve vloupali do budovy fary v Hrušovanech nad Jevišovkou. V bytě faráře odcizili pokladničku s finanční hotovostí přes třicet tisíc korun, různé šperky a historické mince.

Další případ se stal v lednu ve Vranově nad Dyjí. Tam se neznámý pachatel vloupal do kostela a z barokních varhan z 18. století odcizil dvě dřevěné sošky andělů.

Biskupství pořizuje fotodokumentaci

Policie míní, že sochy andělů a další církevní předměty skončí v rukách překupníků. Nevylučují ani, že některé věci se později mohou objevit v prodejnách starožitností.

Biskupství naštěstí už nějakou dobu pořizuje barevnou fotodokumentaci předmětů, která pomáhá při dohledání kradených věcí. A tvrdí, že i zabezpečení kostelů je nyní v mnoha případech na vyšší úrovni než dříve. Přesto krádeže v kostelech zatím nijak neubývají.

"Nedá se říci, že jich je víc ani že jich je míň. V průměru se to pohybuje zhruba na stejném čísle," uvedla bez konkrétních čísel mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Církvi se v minulých letech alespoň podařilo s finanční pomocí státu kostely lépe zabezpečit.

A opravdu cenná umělecká díla pak již nahradily kopie. "Originály jsou tak uchovávány na dobře střežených místech," dodala mluvčí biskupství Martina Jandlová.