Brněnský magistrát vydal povolení k okamžitému vykácení stromů v Líšni | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Nesehnutí viní magistrát, že pochybil, když vydal povolení ke kácení borovic

  • 10
Přesně 452 borovic pokácela minulý týden v pátek firma Qary v líšeňské Horníkově ulici. Povolil jí to brněnský magistrát. Ten prostřednictvím svého mluvčího Pavla Žáry tvrdí, že "v souladu se zákonem". A že odpovědní úředníci nevěděli o tom, že krajský soud zrušil platnost územního rozhodnutí.

A bez něj se podle Milana Štefance ze sdružení Nesehnutí povolení ke kácení vydat v žádném případě nedá. Jenže magistrát možná neříká pravdu.

Protest

Ve středu 1. 7. plánují Nesehnutí od 10:30 protestní akci proti rozhodování odpovědných úřadů v kauze pokácených borovic. "Akce bude zahájena před vchodem do budovy Magistrátu města Brna na  Kounicové ulici v Brně," uvedl Milan Štefanec ze sdružení.

"Ta výmluva je lež. Rozsudek byl vynesen 30. března a doručen 12. května. Magistrát přitom rozhodl až v červnu," uvedl Milan Štefanec. Rozhodnutí podle něj od března viselo na stránkách soudu.

Magistrát navíc postupoval proti České inspekci životního prostředí, která už v březnu vydala prohlášení, že by se stromy neměly kácet v době mimo vegetační klid kvůli hnízdění ptactva. Ale úředníci z odboru životního prostředí rozhodli, že firma Qary může borovice vykácet hned. - Čtěte: V Líšni padlo po souhlasu magistrátu 400 borovic

Za zády zastupitelů?

"Bylo to nezákonné. Úřad věděl o rozhodnutí soudu a ani se nezabýval našimi závažnými námitkami, což je jeho povinnost," podotkl Štefanec.

Firma Qary přitom ve své cestě za stavbou ubytoven a bytových domů v prostoru mezi líšeňskou poliklinikou a základní školou "obešla" stavební úřad v Líšni. Sehnala si totiž stavební povolení od takzvaného autorizovaného inspektora, což jí umožňuje zákon. A na základě toho jí odbor životního prostředí vydal souhlas ke kácení ihned.

Brněnský magistrát vydal povolení k okamžitému vykácení stromů v Líšni

Proti záměru stavět a také vykácet lesík se několik let bouřili lidé z okolí, hlavně rodiče školáků, kteří se bojí budoucích nájemníků ubytoven hned vedle školy. A protestovali také aktivisté z ekologického hnutí Nesehnutí. Právě těm dal krajský soud letos v březnu za pravdu.

Rychlé rozhodnutí brněnského magistrátu i páteční rychlé vykácení stovek borovic se nelíbí ani některým líšeňským zastupitelům.

Brněnský magistrát vydal povolení k okamžitému vykácení stromů v Líšni

"Chyba se stala už na líšeňské radnici. Měli jsme rozjednané vykoupení pozemků městem, ale vedení města to nezajistilo," uvedl opoziční zastupitel Zdeněk Vích (KDU-ČSL), který byl dříve místostarostou.

Současné vedení zase svaluje vinu na bývalé vedení.
Ve čtvrtek navíc zasedalo zastupitelstvo městské části. O kácení stromů ale nepadlo ani slovo. A v pátek dopoledne už byl hájek srovnaný se zemí. "Stalo se to za zády zastupitelů," míní Vích.

Magistrát však vinu odmítá. "My v tom vůbec nefigurujeme, je to problém na úrovni líšeňského stavebního úřadu," tvrdí přesto mluvčí Pavel Žára. Spor bude mít pravděpodobně dohru u soudu.