Nesmyslný kruhový objezd v Ostrově u Macochy

Nesmyslný kruhový objezd v Ostrově u Macochy | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Přes „minikruhák“ v Ostrově u Macochy jezdí místní středem. Nezvykli si

  • 9
Server iDNES.cz před časem vyzval čtenáře, aby se podělili o snímky kruhových objezdů, které podle nich nemají smysl. Z množství odpovědí, které přišly do redakce, je znát, že budování "kruháků" v Česku se v některých případech vymyká kontrole a zdravému rozumu.

Diskutabilní kruhový objezd mají například v Ostrově u Macochy na Blanensku. Jeho střed se dá snadno splést s větším víkem od kanálu. V malé obci napojuje dvě celkem opuštěné a téměř rovnoběžné boční ulice.

Vznikl kolem roku 2005, když se v obci opravovala silnice s cyklostezkou. Kvůli dotacím muselo předchozí vedení vsi vyhovět řadě technických podmínek.

"Podle nich nesmí být cyklostezka křižovaná silnicí. Kruhový objezd tam vznikl z tohoto důvodu," vysvětlil současný starosta Ondřej Hudec.

Místní si ovšem z úpravy provozu těžkou hlavu nedělají a kruhový objezd projíždějí středem, jako by ani nebyl.

"Je pravda, že místní si na něj nezvykli. Drtivá většina řidičů ho projíždí skrz. Používá se, jenom když se tam potkají dvě auta. Místo je ale přehledné, takže problém z hlediska bezpečnosti to není," podotkl starosta. S podobou jednoho z nejmenších kruhových objezdů v Česku je smířený. (Více čtěte zde)

Jedovnice: Rozbitá silnice a naštvaní lidé

Mnohem větší kontroverze vznikla kolem kruhového objezdu v Jedovnicích-Chaloupkách u Blanska. Proti stavbě na hlavním tahu obcí lidé svého času sepsali dokonce petici.

Odpůrci také založili rondelu facebookový profil a zásobují ho fotografiemi poškozených chodníků, děr v silnici i uvázlých kamionů, které má úprava na svědomí. Podle nich nebylo místo nijak extrémně zatížené, rondel je zbytečný a jeho stavbu navíc silničáři odbyli.

"Na této křižovatce nikdy nebyl problém s havárkami nebo kolonami. Přesto se zde vybudoval kruháč. Je to o to horší, že po pár měsících a po zimě vznikly v silnici díry, které zde před vybudováním kruhového objezdu nebývaly. A trvalo pěknou dobu, než je někdo zalepil," postěžoval si anonymní autor tipu.

Zastánci objezdu naopak oceňují především zpomalení dopravy.

Za svou krátkou existenci od podzimu 2012 prošel jedovnický kruhák několika přeměnami. Původně se skládal jen z betonových svodidel a několika značek. Postupně pak přibyla štěrková výplň, reflexní prvky a ostrůvky z barevných cihel.

Víte o dalších nesmyslných kruhových objezdech?

Pošlete tip na eva.krivankova@mfdnes.cz

Svodidla i ostrůvky však průběžně likvidují nákladní auta, kterým se tam špatně projíždí. Často poškozují i přilehlé chodníky.

Největší odpor se proti novince objevil na jaře, když se ukázalo, jak je silnice kolem objezdu po zimě zničená (více čtěte zde).

Starosta Jaroslav Šíbl se o případu nerad baví. O umístění rondelu podle něj rozhodla správa silnic.

"Chtěli jsme nějak řešit bezpečnost dvou hlavních křižovatek i celého tahu obcí. Majitel komunikace to vyřešil tímto způsobem," poznamenal.

Přiznal, že povrch silnice a okolí jsou v místě kruhového objezdu zatížené a vyžadují časté opravy. Správa silnic však podle něj reaguje pružně. "Vždycky když se něco stane, tak to opraví," poznamenal.