Pálenice jsou na tom bídně, neurodilo se ovoce, říká Jiří Vít z palírny v Tuřanech.

Pálenice jsou na tom bídně, neurodilo se ovoce, říká Jiří Vít z palírny v Tuřanech. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Neurodilo se ovoce, palírny jsou na tom nejhůř za několik let

  • 9
Pěstitelské palírny na jihu Moravy zažívají jedno z nejhorších období za posledních několik let. Neurodily se meruňky, třešně, švestek je nedostatek, a tak není téměř z čeho pálit. Optimistické odhady hovoří o čtvrtinovém množství vypáleného ovoce v porovnání s loňským rokem.

Ovoce je však tak málo, že někteří majitelé palírny ani neotevřeli. S nezvyklou situací, kdy po dvou bohatých letech přišel šok, se musejí vypořádat všichni provozovatelé pálenic na jižní Moravě.

"Objem výroby je méně než čtvrtinový," říká majitel palírny ve Zbraslavi na Brněnsku Jiří Pelikán. Zaměstnanci palírny ve Viničné Šumici hovoří dokonce o desetinové produkci ve srovnání s minulým rokem.

Loňský rok se vyznačoval nadúrodou ovoce. V pálenicích teklo skoro všechno ovoce. Letošní úroda však byla bídná, na neúrodě se podepsalo špatné jarní počasí. Do květů ovocných stromů napršelo, navíc je včely kvůli chladu a vlhkosti špatně opylovaly.

"Zapracovala i příroda, kdy po nadprůměrném roce přišel rok slabší. Stromy byly již nejspíše vyčerpány," uvádí majitel tuřanské palírny Jiří Vít.

Pálenice zachraňují směsky

Tak slabý rok však nikdo nečekal. Důsledek? Pálenicím se nedaří a kvalitní slivovice bude nedostatek. Už tak špatnou sezonu navíc nespraví zimní měsíce, kdy dříve tekla pálenka proudem.

V současnosti drží palírny při životě takzvané směsky. Zájemci vozí na vypálení vícedruhový kvas, kdy lidé pálí vše, co dům dal. Většinou jde o smíchaná jablka s hruškami či švestkami.

Pálenice v Tuřanech u BrnaPálenice v Tuřanech u Brna

Z náhradní suroviny jablek se ve větší míře pálí jablkovice. S jednodruhovým kvasem zavítá do pálenice spíše zákazník, který nestihl vypálit v minulém roce. "Jednodruhová pálenka z kvalitních surovin bude letos výjimkou," říká Otakar Kappel z tišnovské pálenice, která funguje druhý rok.

Kappel má tak o starost navíc. Pálenici chybí zavedená klientela, přičemž nedostatek zákazníků může utlumit investice do zařízení. O zdražení však neuvažuje. "Konkurence tlačí naše ceny dolů, je to boj," přiznává.

O něco lépe se daří majiteli rosické pálenice Františku Führlingerovi. Ačkoliv přiznává, že během své jedenáctileté kariéry nezažil rok, kdy by se neurodily téměř žádné meruňky a švestky, má pálenici v provozu každý den.

Převážná část ostatních pálenic letos otevírá jen po domluvě. Majitelé se snaží domluvit více zájemců najednou a šetřit svůj čas i peníze. "Dříve zákazník pálil ve dvou kotlích najednou, dnes jsme rádi za jeden," přibližuje špatnou situaci Pelikán.

Produkci určuje cena

Úplně vyhráno však nemá ani František Führlinger. "V září loňského roku jsme vypálil 1 700 litrů stoprocentního alkoholu. Letos ve stejném období to bylo 600 litrů," přibližuje. Horší časy přečkává prostřednictvím osvědčené klientely.

"Většina zákazníků pochází z Brna. Cestu si však najdou i lidé z širokého okolí," přibližuje živnostník. Svou pozici si drží i díky ceně, která je nižší než u konkurence. Za jeden litr stoprocentního alkoholu si účtuje 220 korun, což je zhruba o dvacet korun méně než většina konkurence.

Tato cena je jednou z nejnižších v Jihomoravském kraji. Níže už podle majitelů pálenic nelze jít. Naopak zdražovat se bude v případě, pokud stát navýší spotřební daň. Do ceny se mohou promítnout i vyšší ceny energií. Ke zvýšení cen mohou přispět i černé palírny, které i přes nedostatek ovoce fungují nadále.