Jihomoravské úřady práce evidují 75 tisíc nezaměstnaných. Jen v Brně jich je skoro třetina. ilustrační snímek

Jihomoravské úřady práce evidují 75 tisíc nezaměstnaných. Jen v Brně jich je skoro třetina. ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Na jižní Moravě je bez práce nejvíce lidí za bezmála čtvrt století

  • 10
Křivka, kterou si jihomoravští statistici malují v grafech nezaměstnanosti, od revoluce nikdy nevyšplhala výše. Nyní činí 9,4 procenta. Znamená to, že je momentálně bez práce 75 tisíc lidí. V zimě totiž těžko hledají práci třeba dělníci. Příčinou vysokých čísel jsou však i vysoké sociální dávky

I když čísla odborníci částečně přičítají každoročním sezonním výkyvům, objevuje se i fenomén, kvůli kterému velkou potíž s nezaměstnanými má i Brno. Lidé totiž výrazně šetří. A právě to uvádí do pohybu řetězovou reakci.

"Brno je nejvíce zaměřeno na poskytování služeb. Lidé ale mají málo peněz, a tak kupují jen to nezbytně nutné. Manikérky či restaurace pak krachují a jejich zaměstnanci se k nám dostávají do evidence," vysvětlil dominový efekt Jan Marek z jihomoravského úřadu práce.

V samotném Brně bylo v lednu na 23 tisíc lidí bez práce. To je, jako by o práci přišli například všichni obyvatelé Břeclavi.

Ale podle odborníků nemusí být lednový rekord poslední. Práci v zimních měsících totiž těžko najdou například stavební dělníci nebo pomocníci v zemědělství. "Nezaměstnanost tradičně vrcholí v lednu a únoru. Takže ani příští měsíc nemůžeme čekat nějaké razantnější zlepšení," okomentoval to Marek.

Italský paradox jižní Moravy

Jižní Morava přitom podle něj trpí takzvaným italským paradoxem. "I náš kraj totiž trpí na bohatý sever a chudý jih. Průmyslový Vyškov, Blansko či Brno a okolí to neznají, ale Znojemsko nebo Hodonínsko sužuje více než dvanáctiprocentní nezaměstnanost, která má navíc silné sezonní výkyvy. Na jedno pracovní místo tam čeká nejvíc lidí, aktuálně necelá padesátka," dodal Marek.

V březnu by však mohlo práce přibýt, sezonní práce začnou v zemědělských podnicích, oživení hlásí i stavebnictví. A například na Hodonínsku budou v příštích dnech nabírat nové zaměstnance dvě společnosti.

Firma Zenergo Šardice působící v zemědělství a The Candy Plus Sweet Factory Rohatec podnikající v potravinářství. Nabídnou hlavně méně kvalifikované dělnické profese.

Za stavbu distribučního centra Amazon v brněnské průmyslové zóně Černovické terasy se zase přijel minulý týden zaručit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) (více o premiérově jednání se dočtete zde). Definitivně by ho zastupitelé mohli odklepnout v pátek. Práci by díky tomu mělo najít na patnáct set lidí, zejména těch méně kvalifikovaných.

"Na internetu je zatím vypsáno přibližně dvacet pozic. Zatím Amazon hledá výše postavené pracovníky, kteří pomohou se založením pobočky. Například pracovníky personálního oddělení. Právě ti potom spustí nábor zaměstnanců, u kterých Amazon vysokou kvalifikaci nevyžaduje," uvedl Tomáš Budař ze společnosti CTP, která halu Amazonu buduje.

Ovšem to, že pozice pro nekvalifikované pracovníky vzniknou, podle zkušeností jihomoravských podnikatelů ještě neznamená, že do nich lidé nastoupí.

Mzdě konkurují sociální dávky

"Velkou konkurencí jsou pro nás bohužel vysoké sociální dávky. Horentní platy si kvůli konkurenci v oboru nemůžeme dovolit nabídnout. Řada lidí si tak spočítá, že raději budou žít z dávek a celý den zůstanou doma. Pár tisíc korun navíc, které by dostali jako výplatu, oželí," uvedl Jan Chrištof, jehož jihomoravská firma je s 315 zaměstnanci největší prádelnickou společností v republice.

Pomoci nezaměstnaným se pokouší úřad práce. "Snažíme se mířit konkrétní podporu konkrétním pracovním místům. Když si u nás zaevidovaná firma vezme člověka, jsme schopni tomuto zaměstnanci dotovat i část mzdy. V minulých letech to bylo i 10 tisíc korun měsíčně po dobu šesti měsíců. Podobné programy máme i pro absolventy," dodal Marek. Další lidi zaměstnávají obce. Vykonávají veřejné práce.

A ideální profese pro uplatnění v kraji podle databází úřadu práce? Nástrojař, svářeč, obráběč nebo obsluha CNC strojů. Zaměstnavatelé chtějí v kraji obsadit asi tři tisíce míst.