Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Neznámí násilníci ho zbili do bezvědomí. Jen tak

  • 4
Abiturientský sraz spolužáků ze střední školy si čtyřiadvacetiletý Mirek jaksepatří užil. Proti svému zvyku mladý muž vypil ten večer 1. listopadu pět piv. Rozhodl se, že raději než doma u rodičů tu noc přespí u své přítelkyně v Bystrci. Toto rozhodnutí se však stalo osudným.

Bylo po půlnoci, když ho abstinující spolužák vyložil z auta u křižovatky na Ečerově ulici. "Asi jsem nešel úplně rovně, nejsem na alkohol zvyklý. Vzpomínám si, že mi u stánku s tabákem zastoupili cestu tři nebo čtyři muži. Jeden z nich mě nečekaně nadzvedl a pak jsem dostal ránu. Víc vážně nevím. Probral jsem se o kus dál na lavičce a z nosu mně crčela krev," líčí absolvent průmyslovky, který pracuje jako technik. Svoje jméno chce pro jistotu ponechat v tajnosti (redakce MF DNES ho ale zná).
 

Podle místních se to nestalo poprvé

Uprostřed týdne ho po několikadenní hospitalizaci propustili z nemocnice, otok v obličeji a modřiny ještě nezmizely. Mirek měří přes 180 centimetrů a váží skoro 90 kilo, občas zajde do posilovny, avšak banda násilníků mu nedala šanci k obraně. Zaútočili na něj bez varování, zákeřně, nic mu nesebrali. Přitom měl u sebe dva mobily, platební karty a naditou peněženku.

"Ti hoši si prostě potřebovali bouchnout. Když jsem spadl na zem, zřejmě do mně i kopali. Jak jsem se trošku probral z bezvědomí, slyším, jak někdo řve - už ho nechte. Podařilo se mi pak mobilem zavolat přítelkyni. Zareagovala úplně bezvadně a s chladnou hlavou. Zavolala záchranku, pomáhala zastavit krev, která mi nepřetržitě crčela z nosu. Převlékla mě a vyprala zakrvácené oblečení," vybavuje si mladý muž.

Matka přítelkyně se ovšem ze šoku vzpamatovává ještě teď. "Když jsme za Mirkem byli v nemocnici, v obličeji nebyl vůbec poznat. Tvář měl úplně modrou a nateklou. Bylo mi do breku. Nechápu, proč to ti grázlové udělali," rozhořčeně vrtí hlavou Iveta Suchardová.

Sanitka převezla zraněného na urgentní příjem do Fakultní nemocnice u svaté Anny. Kvůli těžkému otřesu mozku tam zůstal několik dnů. "U nás byl ošetřený, pár dnů jsme si ho tady nechali. Více informací nemohu bez souhlasu pacienta poskytnout," potvrdil ředitel nemocnice Petr Koška.

Policii nic nenahlásil

Mirek splácí leasing na auto a s přítelkyní si chtějí vzít hypotéku na byt, takže se nechal uschopnit. "Nikdy jsem nestonal, ale říká se, že neschopenka poničí výplatní pásku a to si nemůžu dovolit. Taky šéf mě přemluvil, ať v pondělí nastoupím," přiznává mladý muž.

Napadení na policii zatím neohlásil. Vůbec si totiž nepamatuje tváře těch lidí a sotva by je dovedl popsat. Nevěří, že by s tak chatrnými reáliemi policie pachatele vypátrala. "Ale možná, že na policii přece jen půjdu. Přítelkyně říká, že ta banda v Bystrci zaútočila už několikrát. Naštěstí nejsem labilní typ. Vztek mě přešel a ze sna se od té doby nebudím, ale stejně je to od těch maníků ubohost," uzavírá mladý muž.

Úmyslné ublížení na zdraví patří k nejčastějším násilným činům

Úmyslné ublížení na zdraví je v brněnské černé statistice druhým nejčastějším násilným činem. Jenom za loňský rok takových skutků policisté v Brně zaznamenali 180. Nejvíce je loupeží, kterých se stalo 217. Zhruba polovinu loupeží se daří objasnit. V případech úmyslného ublížení na zdraví jsou policisté ještě úspěšnější - pachatele se daří zjistit až v 70 procentech.

"Hodně ovšem záleží na spolupráci všímavých lidí a také na přístupu poškozeného. Rozhodně je důležité, aby byl každý případ okamžitě nahlášen," doporučil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Další stupínek v pořadí násilných činů v Brně zaujímá nebezpečné vyhrožování (loni 85 případů), omezování domovní svobody (81) a vydírání (50). Podle něj hraje v různých potyčkách se zraněními často roli alkohol.