Noc kostelů zavedla zájemce také na věž kostela sv. Jakuba v Brně.

Noc kostelů zavedla zájemce také na věž kostela sv. Jakuba v Brně. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Poutníky z Moravy zavede Noc kostelů i do sousedního Rakouska

  • 0
Už v pátek odpoledne se začnou hromadně otevírat brány jihomoravských kostelů a modliteben. Čtvrtý ročník Noci kostelů láká také na "vychytávky", které usnadní putování. Organizátoři očekávají, že se akce zúčastní desetitisíce poutníků.

Na návštěvníky kostelů čekají výstavy, přednášky, hry pro děti, divadelní představení, dílny a koncerty. Myšlenka noci volně přístupných kostelů vznikla v roce 2005, tehdy se poprvé tato akce konala v rakouské Vídni.

"Během čtyř let se Lange Nacht der Kirchen spontánně rozšířila do celého Rakouska. A v roce 2009 překročila hranice a zapojily se do ní kostely v Brně a Plzni," popsala historii projektu mluvčí katolického biskupství Martina Jandlová.

Právě brněnští křesťané před čtyřmi lety unikátní akci poprvé v Česku představili. A devatenáct brněnských kostelů navštívilo na 88 tisíc lidí. Počet návštěvníků každý rok rostl, stejně jako počet zúčastněných farností.

Vloni navštívilo kostely na celé jižní Moravě 118 tisíc nočních poutníků. A projekt, který v Brně začal, teď přilákal v celé zemi už víc než dvanáct stovek farností.

"Chceme lidem nenuceně představit naši víru"

Cílem Noci kostelů není jen přilákat do otevřených chrámů tisíce lidí, kteří by běžně nepřišli. "Rozmanitost nabídky poskytuje mnoho možností, jak citlivě přiblížit křesťanství, církev, víru. A každý si může sám zvolit, do jaké míry se přiblíží. Smyslem je oslovit a nabízet, ale nevnucovat," uvádějí organizátoři akce.

Podle husitského biskupa Petra Šandery je Noc kostelů pro první seznámení s církví ideální. "Je to výborný způsob, jak nezávazně navštívit kostel. A my se s lidmi chceme podělit o věci, kterými žijeme. Spousta lidí vloni přišla a začala se s námi zničehonic bavit o víře. Ukázalo se, že lidé nejsou víře uzavření," vzpomínal biskup.

V jeho sboru Karla Farského v Kuřimi u Brna letos například na návštěvníky budou čekat herci v dobových oblecích z Velké Moravy. "Chceme připomenout, že se blíží velké výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Děti si tu budou moct osahat zbraně a oblečení Franků, Slovanů a dalších," lákal biskup.

Seznam všech zapojených kostelů a modliteben v kraji i celé republice i s doprovodným programem je k vidění na webu. V sekci Kostely si může návštěvník jednoduše podle krajů a okresů najít chrámy, které se zapojily.

Hudební fajnšmekr si třeba může zatrhnout, že chce vyhledat všechny koncerty vážné hudby mezi 17. a 19. hodinou. A program ho nasměruje například na vystoupení žesťového kvinteta Bohemia Brass v Hrádku u Znojma.

Stejným způsobem se dají najít třeba výstavy, workshopy, divadelní představení, programy pro děti nebo bezbariérové kostely. Modlitebny také mohou lidé vyhledávat podle jednotlivých okresů či měst.

Do Vídně za Votivkirche, obdobou Červeného kostela

Noc kostelů je unikátní také v tom, že její program na jednotlivých místech utvářejí a organizují sami věřící. "Vymysleli třeba skvělý workshop, při kterém lidé psali na papíry citáty. Pak z nich poskládali vlaštovky a hodili je z kůru," vzpomínal adamovský farář Jiří Kaňa.

Letos "jeho" kostel svaté Barbory rozezní pásmo s názvem Reynkarnace. "Pod tím vtipným názvem se skrývá zhudebněná poezie básníka Bohuslava Reynka," lákal farář.

Jihomoravané však zdaleka nemusejí zůstávat o Noci kostelů jen v regionu. Mohou vyrazit třeba do sousedního Rakouska, kde bude zítra otevřených 615 kostelů. Jen ve Vídni se do akce zapojí na 160 chrámů, modliteben, ale také církevní archivy či kavárny. Lidé mohou nahlédnout třeba do katedrály svatého Štěpána, Brňané zase ocení prohlídku Votivkirche, který postavil Heinrich Ferstl. Stejný architekt, který projektoval Červený kostel v Brně. Na otevřené kostely láká i Slovensko.