Studenti v brožuře radí, jak nepropadat panice.

Studenti v brožuře radí, jak nepropadat panice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Co dělat, když hoří? Zachovat klid a podívat se do brožurky

  • 4
Hlavně žádnou paniku! Věta, kterou používají statní muži v akčních trhácích, když hoří, bortí se domy, vybuchuje plyn. Jenže při opravdovém požáru tahle věta rozhodně nefunguje. Nebo mohla by, pokud by ohrožení měli brožurku, kterou v říjnu dostali do schránek obyvatelé městské části Brno-střed.

Nepropadejte panice - Průvodce občana krizovou situací a mimořádnou událostí je knížka, kterou pod dohledem společnosti Unifer vymyslelo šest studentů. „Ty totiž napadají věci, které vyzrálému pracujícímu člověku často uniknou,“ vysvětluje Pavel Hanák z radnice největší brněnské části.

„Dohlíželi na nás dva mentoři, primář Traumateamu z Fakultní nemocnice Brno Petr Nestrojil a hasič Tomáš Úlehla. Poskytli nám důležité informace a vše s námi konzultovali,“ popsal vznik Ondřej Hapala, který tým vedl a sám studuje bezpečnostní a strategická studia na Masarykově univerzitě.

Knížku dával dohromady se studenty Univerzity obrany Milenou Lacinovou a Michalem Klobásou, studenty lékařské fakulty Danielem Dziubanem a Tadeášem Palou a svým spolužákem Davidem Kohoutem.

Tým se při výběru témat do brožury inspiroval událostmi, které museli hasiči a policie v minulosti často řešit. „Pro mě jako pro laika bylo zajímavé zjistit, co všechno bych vlastně měla standardně mít doma. Nebo že přepalující se olej nikdy nemám hasit vodou,“ usmívá se Romana Pokorná, projektová manažerka Uniferu.

Jedním z impulzů pro vznik byl loňský výbuch plynu v Praze v ulici Divadelní. „Lidé byli zmatení, panikařili a nevěděli, co mají dělat,“ vysvětluje Pavel Hanák z radnice.

Náklad brožur byl 34 tisíc, ale už teď zvažují dotisk. I když jak Hanák dodává, bylo by fajn, aby ji lidé vlastně nikdy nemuseli použít.