Ilustrační foto: Krajští zastupitelé schválili nový rozpočet. Seškrtali projekty lidovců. Víc peněz pošlou na dopravu

Ilustrační foto: Krajští zastupitelé schválili nový rozpočet. Seškrtali projekty lidovců. Víc peněz pošlou na dopravu | foto: Michal Šula, MF DNES

Nová jihomoravská koalice rozmetala Haškovy dotace i projekty lidovců

  • 7
Jihomoravští zastupitelé schválili rozpočet kraje na rok 2017. Hospodařit budou s téměř 6,5 miliardami korun. Naštvaní jsou opoziční lidovci, jejich projekty totiž nová krajská vláda seškrtala. Do rezervy poslala i 300 milionů, které exhejtman Hašek využíval pro individuální dotace. O stejnou částku víc půjde na dopravu.

Plán hospodaření s bezmála šesti a půl miliardami korun ve čtvrtek odsouhlasili nově zvolení jihomoravští zastupitelé. Rozpočet kraje pro příští rok připravovala ještě bývalá koalice ČSSD a lidovců a nová vláda do něj několikrát výrazně zasáhla.

Pro rozpočet přesto zvedl ruku i exhejtman Michal Hašek, jehož ČSSD je v krajské koalici s hnutím ANO, starosty a TOP O9 se Žít Brno. „Jsem rád, že rozpočet nebyl po volbách paušálně smeten ze stolu jako Haškův, ale je novou koalicí využit ve prospěch kraje,“ poznamenal již pouze řadový zastupitel Hašek.

Rozpočet kraje 2017

  • Jihomoravští zastupitelé včera schválili rozpočet kraje na rok 2017 s plánovanými příjmy 6,446 miliardy korun a výdaji 6,408 miliardy.
  • Do dopravy má jít přes 2,4 miliardy korun, což je asi o 300 milionů více než letos. Zhruba 35 milionů navíc půjde na výkupy pozemků pod silnicemi, celkem na ně kraj vydá 51 milionů.
  • Na školství půjde příští rok 808 milionů korun, o pět milionů méně než letos. Kraj ušetří na provozu nemovitostí, přidá naopak třeba uměleckým školám nebo na protidrogové poradenství.
  • Do zdravotnictví má jít o 30 milionů korun méně, celkem 447 milionů. O 11 milionů víc ale dostane zdravotnická záchranná služba.

Zdroj: Jihomoravský kraj

Kupování hlasů voličů je konec

Od dosavadní praxe bývalého hejtmana se ale nové vedení zcela jasně distancovalo. Nejvíc totiž seškrtalo právě peníze pro odbor kanceláře hejtmana.

Skoro 300 milionů korun, které Hašek využíval na individuální dotace třeba pro různé spolky, včetně myslivců, včelařů nebo dobrovolných hasičů, přesunuli radní do rezervy. Podobné chování totiž jeho oponenti dlouhodobě kritizovali jako „kupování si hlasů do voleb“. Do zálohy šlo i deset milionů z odboru kanceláře ředitelky krajského úřadu.

„Pro rozdělování peněz z rezervy chceme nastavit jasná pravidla, která by fungovala podle našich představ. Nikdo o peníze nepřijde,“ ujistil nový hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Pro dobrovolné hasiče navíc v rozpočtu zůstala základní částka 50 milionů korun, kterou dostali mimo individuální dotace i letos. Podle Šimka rezerva poslouží především pro plánované projekty, které nová koalice nestihla do rozpočtu v krátkém čase po volbách dostat.

„Na začátku roku se k tomu vrátíme, chceme tyto peníze účelně vynaložit,“ slibuje hejtman.

Naštvaní lidovci nehlasovali

Nová koalice sáhla také do jiných plánů. Například přidala 50 milionů korun na kulturu v Brně – hlavně Národnímu divadlu a filharmonii. A to i přesto, že ještě v létě Hašek tyto peníze striktně odmítal dát a pohádal se kvůli tomu i s brněnským primátorem Petrem Vokřálem (ANO).

„Je to vysoká částka. Ale tyto naše dvě příspěvkové organizace mají roční rozpočet půl miliardy korun a skoro půlka návštěvníků je z celého kraje. Myslím, že dotace je tedy oprávněná,“ prohlásil Vokřál, který sedí i v krajském zastupitelstvu.

Za peníze do brněnské kultury však koalici ostře kritizovala opoziční KDU-ČSL. „Hlasování o rozpočtu jsme se zdrželi. Nelíbí se nám snížení podpory na rozvoj venkova o deset milionů. A také to, že současná koalice je příliš napojená na brněnský magistrát a současného primátora, zlobil se šéf lidoveckého klubu Roman Celý.

„Koalice svým rozhodnutím vzkazuje, že je pro ni důležitější sanovat ztrátové hospodaření příspěvkových organizací Brna než posilovat venkov,“ prohlásil Celý.

Ostrouhaly i firmy spojené s KDU-ČSL

Ostatně důvodů k nespokojenosti mají lidovci po včerejšku víc. Po povolebním vyjednávacím debaklu, kdy se jako druhá nejsilnější strana nedostali ani do koalice ani do čela kontrolního výboru, nové vedení ruší i jejich již rozjeté projekty. Hlavně ty napojené na spolustraníky.

Méně peněz tak půjde na rodinné pasy, které pro kraj zajišťuje firma Vertigo, jež dříve organizovala volební kampaň KDU-ČSL. O dotaci na hromadný nákup energií přijde i Organizačně správní institut, jejž založili lidovečtí poslanci Jaroslav Klaška, Josef Uhlík a Jiří Mihola.

V posledních dvou letech přitom tato obecně prospěšná společnost dostala od kraje 3,65 milionu na to, aby levněji nakupovala energie na komoditní burze. „Nad těmito dotacemi nebyla žádná kontrola. Nevidím důvod, proč někomu dávat peníze, aby soutěžil něco, co jiní dělají zadarmo,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09).

K ledu putuje rovněž projekt komunitních domů ve Vyškově, Boskovicích a Kyjově, který lidovci slibovali už v minulém předvolebním programu. Z nevyužitých krajských budov, kde dříve byly školy, se měly stát nízkometrážní byty pro seniory či mladé rodiny.

Kraj už přitom u těchto projektů zaplatil za poradenství a studie. Loni uzavřel smlouvu na celkem 230 tisíc korun s firmou Icontio. Jejím majitelem je spolustraník bývalého krajského náměstka Celého Emil Vařeka, který mimo jiné působí za lidovce jako místopředseda komise Smart City rady Brna.

„Města měla o projekt komunitních domů velký zájem, ale v koalici k tomu není vůle. Přináší to velkou nejistotu, co s projektem bude,“ popsal Celý. „Budeme se tím zabývat,“ reagoval hejtman Šimek.

Do dopravy o 300 milionů víc

Nová koalice naopak přidala především na opravu silnic, jež jsou její prioritou. „Jen 140 miliony doplácíme akce z letošního roku, dalších 120 milionů půjde na rekonstrukce silnic nižších tříd, pak tam jsou položky jako opravy havarijních stavů mostů či protihluková opatření,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD).

„Když se to posčítá, tak navýšení je znatelné. A samozřejmě ještě budeme vyjednávat s ministerstvem dopravy, aby nám přidalo víc na rekonstrukce. Další akce v řádu deseti či stamilionů chceme financovat z fondů Unie,“ doplnil Hanák s tím, že do dopravy tak má jít celkem přes 2,4 miliardy korun, zhruba o 300 milionů víc než letos.