Vědeckotechnický park profesora Lista, Fakulta elektrotechniky a komunikačních...

Vědeckotechnický park profesora Lista, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V nové laboratoři umějí brněnští vědci udeřit silou blesku

  • 9
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT se chlubí novým vědeckotechnickým parkem. Vědci a studenti z fakulty zde budou provádět pokusy na jističích či pojistkách po zásahu elektrickým proudem, jehož síla odpovídá úderu blesku.

Sloužit jim k tomu bude nová laboratoř velmi vysokých napětí. Druhá velká laboratoř, kde se nachází spínací přístroje, bude fungovat jako zkratová zkušebna.

Stavbou komplexu budov Vědeckotechnického parku profesora Lista bylo dokončeno budování kampusu VUT v Králově Poli.

Stavba budov stála přibližně 114 milionů korun, VUT přitom do této sumy přispělo jednou čtvrtinou. Zbylé náklady pokryly prostředky z Evropské unie.

V budovách vědeckotechnického parku se nyní nachází dva výkonné generátory. Součástí laboratoře spínacích přístrojů je padesátitunový kolos, který je největším zdrojem proudu v areálu.

"I přes vysokou váhu generátoru museli technici při stavbě některých částí pracovat s přesností na setiny milimetru. V přístroji totiž nesmí docházet k vibracím. Generátor dokáže vytvořit energii, která by složila i malý rodinný domek," sdělil ředitel centra Vladimír Albrecht.

Padesátitunový generátor dokáže vygenerovat střídavý proud až 150 kiloampérů. To je proud, který odpovídá třeba úderu blesku. Teplota plazmatu elektrického oblouku, který při zkratu vznikne, dosahuje až 30 000 stupňů Celsia.

Vědci díky této síle budou moci simulovat zásah bleskem do elektrického vedení, a to v různých klimatických podmínkách.

Areál museli izolovat od okolí

Nový areál však není určen pouze pro vědecký a studentský výzkum. Polovina užitných ploch v komplexu bude totiž využívána firmami z oblasti elektrotechniky. V laboratoři budou také testována například zařízení pro fotovoltaické elektrárny.

"Věříme, že případná spolupráce studentů se společnostmi zvýší studentům šanci na budoucí pracovní uplatnění," sdělil bývalý děkan fakulty Radimír Vrba, který stál u zrodu myšlenky vybudování komplexu.

Se stavbou areálu byla spojena jeho nutná izolace od okolí. Vedoucí ústavu energetiky na VUT Petr Toman podotkl, že jednotlivé haly jsou odděleny unikátním plechovým stíněním.

"Chceme se tím vyvarovat situacím, že by při pokusech v laboratořích najednou vypadl proud v okolí," dodal.

Správce vědeckotechnického parku Pavel Reinberger upozornil, že v celém objektu budou pracovníci dbát maximální bezpečnosti. Při většině pokusů bude vše řízeno ze speciální místnosti, která je oddělena od laboratoří.