Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vědci z Brna vymysleli počítačový systém, který odhalí Parkinsonovu nemoc

  • 0
Nové způsoby diagnostiky Parkinsonovy choroby a dalších neurologických onemocnění představili brněnští vědci. Metoda s devadesátiprocentní úspěšností diagnostikuje chorobu a stanovuje stadium nemoci od úplného počátku až do těžké formy. Výzkum trval šest let.

Systém vymysleli vědci z Laboratoře analýzy onemocnění mozku VUT v Brně.

„Především možnost odhadu stádia tohoto onemocnění je dnes velmi důležitá, protože i když není nemoc vyléčitelná, snaží se lékaři utlumit její příznaky a zpomalit průběh,“ sdělil vedoucí laboratoře Jiří Mekyska.

„Aby byla léčba efektivní, musí být známo, v jakém stádiu nemoci se pacient nachází,“ doplnil.

Nemocní mluví potichu, mají narušenou artikulaci

Vědci z laboratoře spolupracovali s Fakultní nemocnicí u svaté Anny, která jim poskytla pacienty s Parkinsonovou chorobou. Lékaři pacienty testovali pomocí speciálně navržených více než devadesáti řečových cvičení.

Řečový projev těchto pacientů bývá totiž specifický. Nemocní mluví potichu, monotónně, mají narušenou artikulaci, plynulost řeči i hlas samotný. Mluvu často doprovází rovněž třes. Podobně tomu je i v případě psaní.

Záznamy těchto cvičení následně vědci analyzovali pomocí počítačových programů.

Nová metoda by měla přinést do diagnostiky Parkinsonovy choroby větší objektivitu, neboť jejími výsledky jsou počítačově zpracované číselné hodnoty a není tak ovlivněna subjektivním pohledem jednotlivých lékařů.

Výhodou je neinvazivní léčba

Nadějí do budoucna by se pro některé z nemocných Parkinsonem mohla být také elektrofyziologická léčba.

„Speciální cívka se přikládá na určitou část mozku a silným magnetickým polem se zde indukuje elektrický potenciál,“ uvedl Mekyska. „Výhodou je, že se jedná o neinvazivní léčbu, která by mohla sloužit jako doplněk dnes užívaných léků, jako je dopamin, který po čase přestává mít vliv právě na řeč,“ dodal.

Právě zacílením na dané oblasti mozku se brněnští vědci rovněž zabývají.

Během šestiletého testování novou metodou prošla stovka pacientů, zda se dostane i k dalším bude záviset především na tom, zda o ni budou mít samotní lékaři zájem. Parkinsonova choroba postihuje asi jedno a půl procenta lidí starších šedesáti pěti let.