Za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se na jihu Moravy do Poslanecké sněmovny dostal Petr Adam (na snímku vpravo).

Za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se na jihu Moravy do Poslanecké sněmovny dostal Petr Adam (na snímku vpravo). | foto: MAFRA

Nováčci z voleb posilují, příští rok chtějí uspět i v boji o radnice

  • 2
V Poslanecké sněmovně jsou nováčky, úspěch ve volbách pro ně byl spíš překvapením. Hnutí ANO i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury teď řeší, jak naložit s doznívající povolební euforií. Shodují se, že je potřeba zakotvit v krajích a za rok uspět na jihomoravských radnicích.

Na členství v ANO se stojí fronty, lidé chtějí houfně vstupovat, hnutí má na jihu Moravy už sedm oblastních organizací. A vznikají další, menší. Okamurův Úsvit ještě nezaložil ani základnu krajskou, úspěch v komunálních volbách, které se mají konat na podzim 2014 je pro ně zatím spíš sci-fi.

"Věci veřejné v roce 2010 také zaznamenaly úspěch v parlamentních volbách, na komunální úrovni se ale vůbec nechytily, s výjimkou větších měst nebyly schopny postavit kandidátky. To byla jedna z příčin, proč tak rychle vyprchaly," vysvětluje brněnský politolog Lubomír Kopeček.

Volební zisk na jihu Moravy

Hnutí ANO získalo na jižní Moravě ve ve volbách do Poslanecké sněmovny 17,34.

6,49 je jihomoravský volební výsledek Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

U hnutí ANO Andreje Babiše se teď dveře nezavřou. "Razantně nám přibývají členové. Cílem je samozřejmě vytvořit organizace co nejblíž jejich bydlišti. Tak budou mít kandidáti povědomí o místních problémech," plánuje předseda krajské organizace a nově zvolený poslanec Bohuslav Chalupa.

Podle jeho slov se k hnutí lidé chtějí přidávat už od chvíle, kdy v průzkumech překonalo hranici jednoho procenta. "Přesvědčuji předsedy organizací i jednotlivé členy, aby se nestyděli a chtěli kandidovat," dodává Chalupa. Hnutí se netají tím, že svým kandidátům zajistí třeba mediální trénink.

Chalupa předpokládá, že o některou z židlí na jihomoravských radnicích bude do roka tolik zájemců ANO, že se bude o místo na kandidátce dokonce soutěžit v takzvaných primárkách.

"Až ti nejúspěšnější půjdou na kandidátky," tvrdí například Pavel Iványi, čtyřiadvacítka z kandidátky uplynulých voleb. Na rozhodnutí, zda na radnice kandidovat, je však brzy. "O své kandidatuře jsem ještě nepřemýšlela," říká třeba předsedkyně místní organizace Brno-město Alžběta Vlčková.

Úsvit řeší, zda založit krajskou buňku

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury teď řeší, jestli na jihu Moravy vznikne alespoň jedna stranická buňka, a to krajská. Nově zvolený poslanec z Ivančic Petr Adam však věří, že hnutí za rok kandidátky do komunálních voleb poskládá.

"O své kandidatuře jsem zatím neuvažoval, pokud však občané Ivančic projeví zájem, tak o tom budu vážně přemýšlet," dodává Adam.

Čtyřka z jihomoravské kandidátky z voleb do Sněmovny Radek Kubík nevidí své šance v Blansku moc valně.

"V Blansku máme dlouho stabilní koalici. Samozřejmě podpořím snahy hnutí uspět, ale nevidím to moc nadějně. Pokud by zde hnutí získalo dva nebo tři zastupitele, jak tomu odpovídal výsledek nedávných voleb, nic s komunisty v opozici asi stejně nezmůžeme," popisuje Kubík.

Jak bude hnutí v kraji vypadat, se řeší. "Strana zatím nemá vybudovanou žádnou stranickou a organizační strukturu, vše se teď řeší, uvidíme, co přijde z Prahy," dodává Kubík.

Bude na Jihu Moravy pokračovat spolupráce Úsvitu a Moravanů? "O další spolupráci budeme teprve jednat, já jsem na postu starosty za stranu Moravané," říká starosta obce Pasohlávky Tomáš Ingr, který za Úsvit do parlamentu kandidoval jako trojka.

Boj o radniční křesla tak může vést opět každý sám. "Jestli v některých obcích budeme kandidovat my a Úsvit nás podpoří a v jiných obcích to bude naopak, to se teprv uvidí," dodává Ingr.

Politolog Kopeček v budoucí úspěch Okamurova hnutí příliš nevěří. "U Tomia Okamury nevěřím, že to může fungovat na nějaké úspěšnější komunální úrovni. Má sedm zakládajících členů a stojí na jedné osobě, pravděpodobnost, že s tím uspěje i na radnicích, je malá," tvrdí.

Podle něj je pro stranu nejdůležitější stabilní základna. "U ČSSD to trvalo deset let, než byla ukotvenou stranou. Třeba TOP 09 se to podařilo rychle, ale to kvůli spojení se starosty," dodává Kopeček.

Strana TOP 09 se v roce 2010 dostala půl roku po parlamentních volbách úspěšně i na místní radnice. "Je rozdíl jít populisticky do parlamentních voleb a vybudovat stabilní komunální politiku, tedy přijít s tématy, a nejen s gesty," tvrdí šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer.