Česká televize

Česká televize | foto: iDNES.cz

Nové brněnské studio ČT se postaví bez architektonické soutěže

  • 1
Jaká firma zpracuje projektovou dokumentaci ke stavbě brněnského televizního studia České televize, které má stát v Brně-Líšni? O tom rozhodne klasické výběrové řízení. To se však nelíbí architektům. Vedení ČT napsali otevřený dopis, ve kterém doporučují vypsání architektonické soutěže.

Architekti se ohánějí kvalitou. Ta je totiž u soutěží, narozdíl od výběrových řízení, nejdůležitější.

"U architektonické soutěže je nejvyšší šance, že se vybere projekt s nejlepším poměrem kvality a ceny. U výběrového řízení se posuzuje především cena, s kvalitou je to problematičtější," myslí si Jan Sapák, člen představenstva České komory architektů, který má na starosti soutěže.

Studio bude stát až 800 milionů korun

I předseda představenstva komory Dalibor Borák odrazuje ve svém dopise generálního ředitele ČT Jiřího Janečka od výběrového řízení.

"Oproti výběrovému řízení umožňuje architektonická soutěž požadovat po účastnících návrhy budoucího řešení. Tyto návrhy mohou být navíc mezi sebou vzájemně porovnávány a posuzovány podle estetických kritérií, nákladů na provoz a vlivu na životní prostředí," píše Borák v dopise, na který jako první upozornil brněnský Deník.

A nabízí televizi bezplatné konzultace při zpracování soutěžních podmínek.

Případné architektonické soutěže by se navíc podle Jana Sapáka mohlo zúčastnit čtyřicet až sedmdesát zájemců, protože se jedná o významnou a ojedinělou příležitost. Ta daňové poplatníky vyjde na 600 až 800 milionů korun.

Konkurence u běžného výběrového řízení bude ale podle architektů daleko menší. "Dá se to totiž záměrně omezit několika fintami, například tím, že zadají, do jaké výše musí být podnikatel pojištěný. A vymezují se jen parametry stavby. Navíc řízení často probíhají tak, že jeden se snaží, tři mu dělají křoví a u další příležitosti si akorát vymění role," tvrdí Sapák.

To ale podle mluvčí brněnského studia ČT Hany Orošové nehrozí a výběrové řízení na stavbu, která by měla stát do roku 2013 v opuštěném areálu firmy Zetor, bude transparentní.

"Vše by mělo být v pořádku, na přípravě se podíleli fundování odborníci a schválila ho i rada. A budeme jenom rádi, když se výběru zúčastní i architekti, kteří si přáli soutěž," reagovala Orošová.

Na západě soutěže převažují nad výběrovým řízením

Sapák má však obavy, aby nevznikly podobné problémy jako při stavbě Justičního paláce, jehož původní cena měla být několikanásobně nižší, než se nakonec ukázalo. Což kritizoval například i antimonopolní úřad.

"Když se ještě nerozhoduje o tom, kdo navrhne projekt, ale už je vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavby," kritizuje Jan Sapák.

Podle něj je v západní Evropě standardní, že převažují architektonické soutěže nad výběrovými řízeními. "U nás je tomu ale přesně naopak," podotkl.