Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty

Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty | foto: Vizualizace architektů Martina Sladkého a Radka Hály

Nové buddhistické centrum v Brně poskytne zázemí i rodinám s dětmi

  • 5
Knihovna buddhistické literatury, přednášky pro zájemce, exkurze pro školy i vlastní nakladatelství nabídne nové buddhistické centrum v Divišově čtvrti v brně s názvem Dům Diamantové cesty. Buddhisté na jeho stavbě pracují sami a hotovo má být již do konce roku.

Společnost Diamantové cesty, která je největším buddhistickým sdružením v Brně, si v roce 2003 od města koupila starou školku v Trtílkově ulici. Po pěti letech však přestala její velikost stačit a buddhisté se rozhodli postavit nové centrum za 24 milionů korun.

"Školka byla nevyhovující hlavně kapacitně. Buddhistická centra u nás bývají často v bývalých školkách, protože mívají velkou místnost, dětskou hernu. Ale nám už se tam lidé prostě nevešli," popsala mluvčí sdružení Markéta Blažejovská. Nové centrum má pojmout až dvě stovky členů komunity.

Dnes buddhisté sídlí v pronajímaném patře činžáku na ulici Špitálka. V provizorních prostorách pořádají jednou týdně přednášky o buddhismu a každý den tam přicházejí lidé meditovat.

Zaměřeno na děti

Nové centrum nabídne hlavně více místa a také lepší zázemí pro rodiče s dětmi, kteří dnes tvoří jádro komunity. "Budou tam mít hernu, rodiče mohou přijít na meditace a děti si mohou pohrát. Na Špitálce jsou prostory pro děti naprosto nevyhovující," zmínila Blažejovská.

Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty

"Budova je podsklepená. V přízemí budou probíhat aktivity spojené s běžným provozem centra. Tam bude společenská místnost, kanceláře, pokoje na spaní. V patře pak bude velká meditační místnost a také knihovna. Dům zkrátka spojí mnoho různých aktivit, v tom je zvláštní," vylíčil spoluautor projektu Radek Hála.

Na rozdíl od křesťanských kostelů či muslimských mešit buddhistická centra v architektuře neodkazují k žádné tradici. "Je to atypická stavba. Buddhisté se snaží dokázat, že mohou být přínosní v každé době. Chtěli jsme tedy něco moderního. Stavba bude trošku odkazovat na brněnský funkcionalismus," přiblížil Hála.

Dvanáct milionů na stavbu získalo sdružení jako grant od soukromé společnosti, zbylých dvanáct bude splácet v budoucnu.

Buddhisté hodně ušetří tím, že na stavbě sami brigádničí. "Místo brigádníků tam chodí naši lidé, kteří pracují zadarmo. Centrum tak staví spousta studentů a také mladých rodičů. Každý den na stavbě pracuje šest až deset členů sdružení, o víkendech až třicet lidí," přiblížila Blažejovská.

Nová podoba buddhistického centra v Divišově ulici ve čtvrti Lesná v Brně s názvem Dům diamantové cesty

Dnes stojí na místě bývalé školky hotová hrubá stavba. Vevnitř je již omítnutá a jsou dokončené i rozvody elektřiny. Nažluto omítnutá novostavba má být hotová do konce roku.

Kromě pondělních přednášek o buddhismu a každodenních meditací se v novém centru budou konat i meditační víkendy. Hosté z různých měst budou moci v centru i přespat.

V novém centru rozšíří svoje služby knihovna buddhistické literatury i nakladatelství Bílý deštník, které překládá zahraniční knihy a vydává půlročník Buddhismus dnes.