Na brněnském náměstí Svobody přibyly ke zdejšímu orloji tradiční hodiny s...

Na brněnském náměstí Svobody přibyly ke zdejšímu orloji tradiční hodiny s ciferníkem. Městu je věnoval primátor Petr Vokřál, aby Brňané poznali, kolik je hodin. (24.3.2017) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brňané poznají, kolik je hodin. Ciferníky poblíž orloje daroval primátor

  • 43
Zní to jako banalita, ale jako velký problém ji řešily davy Brňanů. Nelíbilo se jim, že z centrálního náměstí Svobody zmizely klasické ručičkové hodiny, které ustoupily netradičnímu orloji. Zjistit, jaký je čas, nyní znovu mohou díky osobnímu daru primátora.

V pátek totiž na náměstí Svobody přibyly tři ručičkové stroje visící nedaleko takzvaného brněnského orloje.

Tento novodobý symbol Brna, který je terčem mnoha vtipů, byl odhalený před sedmi lety u příležitosti 365. výročí obléhání města Švédy v době třicetileté války. Černá kamenná plastika s hodinovým strojkem, stojící na východní straně náměstí, přišla na 12 milionů korun. Poznat, kolik je hodin, s jeho pomocí ale svedla jen hrstka vyvolených.

Nová „konkurence“ orloje byla o poznání levnější, navíc páteční umístění na sloup před prodejnou McDonald ́s žádný ceremoniál neprovázel.

Nešlo totiž o oficiální akci města ani magistrátu, trojice ručičkových hodin není ani součástí nedávno zveřejněného projektu zaměřeného na výměnu starých městských hodin (psali jsme o něm zde).

Poznat čas z orloje by nepomohly ani vysoké školy, míní Vokřál

Jedná se o osobní dar primátora Petra Vokřála (ANO), který jejich instalací splnil předvolební slib, který dal Brňanům. Na svých facebookových stránkách je už loni v srpnu vyzval, aby si vybrali nejvhodnější umístění z nabízených tří variant, které konzultoval s vedením radnice Brno-střed.

„Nešlo mi o nějakou osobní exhibici, ale o demonstraci nesmyslně vynakládaných veřejných prostředků. Myslím, že dvanáct milionů korun, které stál populární orloj, bylo pro městskou kasu víc než dost,“ poznamenal Vokřál.

„Je fajn, že se orloj stal jistou městskou atrakcí, ovšem kolik je hodin, by z nich člověk nepoznal, ani kdyby absolvoval všechny brněnské vysoké školy dohromady,“ vysvětloval Vokřál, proč se rozhodl na náměstí Svobody vrátit normální hodiny.

„Trvalo to poměrně dlouho, sám jsem ale netušil, že je to tak složitý proces. Je nutné jej konzultovat s památkáři, městskou částí, vlastníkem sloupu a podobně. Co se týče vizuálu, původně jsem chtěl podobu hodin také nechat vybírat veřejnost, ale když jsem zjistil, jak je to celé zdlouhavé, vybírali jsme nakonec po dohodě s kolegy z několika standardních variant tak, aby hodiny měly spíše klasičtější podobu. Kuriozit už tam je dost,“ podotkl Vokřál.

Normální hodiny na náměstí patří, radovali se kolemjdoucí

Primátor potvrdil, že bude hradit z vlastní kapsy nejen pořízení a náklady spojené s umístěním hodin na náměstí v ceně 70 tisíc korun, ale také provoz, který přijde na tisícikorunu měsíčně.

„Nemyslím si, že je potřeba kolem toho dělat nějakou velkou pompu. Přiznám se, že mně osobně tam hodiny také dlouhodobě chyběly, byť někteří mohou dohlédnout na věž kostela svatého Jakuba. Myslím, že na takhle významné místo v centru města hodiny patří,“ uvedl Vokřál.

Dělníky pracující na uchycení ciferníků pozorovala většina kolemjdoucích s úsměvem. „Konečně, konečně! Tam ty předchozí hodiny, to byla totální zbytečnost, v životě mi to nepomohlo poznat kolik je hodin. Tolik peněz to stálo a k ničemu. Normální hodiny na náměstí určitě patří,“ radoval se Brňan Karel Musil.

Podobně reagovali i další lidé. „Poznat, kolik je hodin, tam z toho? To se nedalo,“ odkazoval na brněnský orloj také Rudolf Žižka. „Zkoušel jsem se dívat na návod na internet, ale stejně se mi to nepodařilo. Minimálně pro turisty jsou klasické hodiny určitě potřeba, i když i já jako Brňák je asi občas využiju,“ dodal.

Negativní reakce se mezi oslovenými neobjevila ani jedna. „Bez ručičkových hodin jsem netušila, kolik hodin je. Určitě jsem spokojená, že to tady instalují, na náměstí jsou podobné hodiny určitě potřeba,“ pochvalovala si Lucie Hájková.