Nový velín. V Národní centru kybernetické bezpečnosti nyní bdí nad českým internetem 22 zaměstnanců. Do dvou let by se jejich počet měl rozšířit. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Český internet budou experti chránit z nenápadné šedé budovy v Brně

  • 13
Skupina hackerů zahajuje koordinovaný útok na české elektrárny, systémy státní správy a armádní servery. Úkol? Bez použití jediného vojáka ochromit celou zemi. Od úterý má ale Česko proti takovému scénáři taktickou výhodu. V Brně totiž za 80 milionů korun vzniklo v nové budově Národní centrum kybernetické bezpečnosti.

Nastíněný scénář díky němu může pokračovat nějak takto: pokusy hackerů zachycují experti v Brně, zacílené instituce včas varují a pomáhají jim útok odrazit. Klíčovou zbraň české internetové obrany přijel slavnostně otevřít premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i náměstek generálního tajemníka NATO Sorin Ducaru.

"V 21. století internet tvoří nervovou páteř společnosti. Na jeho fungování závisí zajištění nezbytných služeb občanů České republiky. Je velmi důležité, aby měl stát možnost zásahu i v oblasti kybernetické bezpečnosti," uvedl Sobotka.

Šedá kancelářská budova v brněnských Žabovřeskách se od okolních staveb odlišuje jen všudypřítomnými kamerami a vysokým plotem. Ukrývá ale velín, ve kterém odborníci časem budou českou síť monitorovat čtyřiadvacet hodin denně. V sále se zdmi pokrytými obrazovkami.

Proč Brno? Je českým Silicon Valley

Dosud informatičtí experti sídlili v prozatímních prostorách na Univerzitě obrany. "Když jsme před zhruba dvěma a půl lety začali centrum budovat, šlo pouze o hrozby kybernetickými útoky. Dnes jsou to ale reálná rizika, na která musíme být připraveni," uvedl ředitel Národního bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil, pod kterého Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NKCB) spadá.

V Brně přitom NKCB není náhodou. "Jižní Morava je takovým českým Silicon Valley. Sídlí tu řada institucí, se kterými můžeme navázat spolupráci. Masarykova univerzita, Vysoké učení technické, Univerzita obrany. Na jižní Moravě máme navíc i vynikající vysoké školy," dodal Navrátil.

Do dvou let by v Žabovřeskách mělo pracovat 34 lidí místo nynějších dvaadvaceti. "Uvidíme, zda to bude dostatečný počet. Potýkáme se s tím, že kvalifikovaných expertů je nedostatek. Ale máme šikovné absolventy, které si vychováváme, posíláme je školit do zahraničí," konstatoval Navrátil.

"Zároveň se pracuje na přípravě zákona o kybernetické bezpečnosti. Tyto dvě věci řadí ČR v ochraně proti počítačovému pirátství na přední příčky mezi státy Evropy," řekl odborník na kybernetickou bezpečnost Jan Hajný.