Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Nemocnice Třebíč

Míst pro auta už je u nemocnice v Blansku dost. Pacienti je však zaplatí

  • 7
Nervydrásající situace pro ty, kteří míří do blanenské nemocnice autem a snaží se v okolí zaparkovat, by měla být minulostí. Město totiž v areálu přímo za lůžkovou částí otevřelo nové parkoviště, které nabízí 138 míst. Podle některých lidí to ale pomůže jen částečně.

Zdarma zde totiž řidiči mohou nechat svá auta jen do tohoto týdne, pak za parkování delší než hodinu zaplatí, což před nemocnicí a v okolních ulicích zatím nemusí.

„Myslím, že se každý snaží ušetřit. Na placené parkoviště proto lidi jezdit nebudou,“ míní padesátiletá řidička, která k blanenské nemocnici přijela. „Ale zaparkovat tady v okolí je hrůza, často jezdím pořád dokola několik bloků na všechny strany,“ dodala.

Vedení města si ovšem za zpoplatněním parkoviště, jehož stavba vyšla na 18,9 milionu korun, stojí. „Po letech rozmýšlení, zda a kde parkoviště postavit, se to konečně podařilo. Situace v okolí nemocnice už je neúnosná, řidiči parkují, kde se dá, dennodenně blokují i vjezdy lidem, ti zase pravidelně volají strážníky,“ popisuje starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).

„Že by pacienti kvůli parkovnému novou plochu nevyužívali, se nebojíme. První hodina je zdarma, další stojí deset korun, celodenní parkovné vyjde na padesát,“ dodává Polák.

Vybírání poplatku je jedinou obranou proti zneužívání

Město chce z peněz platit údržbu. Vybírání poplatku je podle vedení radnice navíc jedinou obranou před řidiči, kteří místa v blízkosti nemocnice zneužívají pro celodenní nebo dokonce vícedenní parkování, i když k lékaři vůbec nemíří.

Město kvůli stavbě už před dvěma lety začalo skupovat pozemky v Zahradní ulici, demolice se dočkal také jeden z domů. „Letos je to největší investice města. Spolu s nedávno postaveným parkovištěm u nádraží jde o nejdůležitější plochy pro auta v Blansku,“ podotkl místostarosta Jiří Crha (ODS).

Nadšení neskrývá ani ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková. Díky třicítce krytých parkovacích kójí, které si lze pronajmout za 350 korun měsíčně, se totiž podle ní uvolní i parkovací místa, jež využívají dojíždějící smluvní lékaři. Zaměstnanci už nyní parkují uvnitř areálu, kam ostatní řidiči jezdit nemohou.

Zklamaní ale budou ti, kteří se těšili, že si díky novému dvouúrovňovému parkovišti zasazenému do původně travnatého svahu zkrátí cestu k lůžkové části nemocnice. Je totiž oplocené. Lidé tak musí areál obcházet po ulici Sadová a projít přes hlavní vstup u lékárny a informací.

„Pustit přímo k lůžkové části je nemůžeme, potřebujeme monitorovat všechny vchody, navíc k zadnímu traktu najíždějí sanitky a je zde i spojnice s heliportem. Pacienti, kteří se hůř pohybují, navíc můžou stále využívat příjezd přes závoru k bočnímu vchodu nemocnice, kde je může doprovod vyložit, aniž by v prvních patnácti minutách platili za parkovné,“ poznamenala Danihelková.

Další lokality? Rozhodne studie

Na to, že se za parkování bude platit i mimo centrum, si navíc lidé musí nejspíš začít zvykat. Už od Nového roku chce totiž město kvůli řidičům, kteří stání celodenně blokují, zpoplatnit také stávající menší parkoviště pro 40 aut před nemocnicí či třeba plochu u hlavní pošty. A přibudou i další lokality.

„Ve spolupráci se Stavební fakultou Vysokého učení technického v Brně zpracováváme studii, která má prověřit kapacity parkovacích ploch ve městě, prozkoumat neoprávněné parkování i potřeby zkapacitnění parkovišť zejména na největších sídlištích ve městě,“ potvrdil ředitel společnosti Služby Blansko, která má parkování ve městě na starosti, Jiří Charvát.

„Třeba na Zborovcích chybí 150 míst. S výsledky analýzy seznámíme radu města v listopadu, součástí bude i návrh nově zpoplatněných lokalit,“ podotkl Charvát. Radní by nové poplatky měli schválit v prosinci.