Magnetická rezonance. (ilustrační snímek)

Magnetická rezonance. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Nové přístroje v Brně probádají alzheimera, parkinsona i vliv Mozarta

  • 0
Masarykova univerzita v Brně spustila v institutu CEITEC dva neobvykle výkonné přístroje pro magnetickou rezonanci za sto milionů korun. Pomohou například při výzkumu Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, budou ale zkoumat třeba i vliv poslechu Mozartovy sonáty na epileptické pacienty.

Masarykova univerzita, pod kterou Centrum neurověd na CEITEC spadá, přístroje slavnostně uvedla do provozu v úterý. „Výzkum, který se zde začíná rozvíjet, je dobrým příkladem spolupráce různých vědních oborů,“ uvedl při té příležitosti rektor univerzity Mikuláš Bek.

„Centrum neurověd v Brně budujeme už patnáct let. Pracuje zde 72 vědců, spolupracujeme i se zahraničními institucemi, například v Itálii, USA nebo Kanadě. V rámci zkušebního provozu už některé výzkumy začaly, další přibudou bezprostředně. Zároveň zde vzniká i centrum pro vývoj xenonového zobrazování, které by neurodegenerativní nemoci mohlo zobrazit v ranějším stadiu,“ popsal Ivan Rektor, vedoucí výzkumné skupiny.

„Dříve jsme pracovali na tomografech ve Fakultní nemocnici u svaté Anny s maximem 1,5 tesly (síla magnetického pole, pozn. red.). Nyní jsme si polepšili na 3 tesly, což je mnohem lepší,“ pochvaluje si vědecký pracovník Radek Mareček.

Nákup přístrojů loni napadl poslanec

Při výzkumu mohou pacienty i dobrovolníky zvukově a vizuálně stimulovat. „Budeme například zkoumat, jak vnímají hudbu profesionální hráči a běžní posluchači,“ nastínil Mareček. Podle něj je nové zařízení unikátem například v tom, že umožňuje snímat obrázky s takovými parametry, které nejsou u obvyklých magnetických rezonancí běžné. Výsledkem jsou snímky v lepším rozlišení nebo pořízené rychleji.

Do výzkumu se jako dobrovolníci hlásí zejména studenti medicíny z nedaleké lékařské fakulty. „Chtějí vědět, jak vyšetření vypadá, než na něj budou posílat své budoucí pacienty,“ myslí si Mareček.

V úterý své první dobrovolné vyšetření absolvovala jednadvacetiletá studentka Daniela Kočí. „Stačí si jen na chvíli lehnout a zajet do tunelu. Byla jsem na vyšetření zvědavá,“ popsala studentka medicíny.

Pořízení nových přístrojů provázelo trestní oznámení za předražený nákup, které loni podal poslanec Jiří Štětina (Úsvit). Napadl tehdy zakázku jako nadhodnocenou, protože bylo možné na trhu pořídit další magnetické rezonance se stejnou intenzitou pole za nižší cenu.

Masarykova univerzita však kontrovala čtyřmi znaleckými posudky, které dokázaly, že přístroj od firmy Siemens je natolik unikátní, že mohla zadat zakázku v řízení bez uveřejnění. Policie došla k závěru, že univerzita postupovala transparentně podle zákona a letos posledního března věc odložila. Že by škola pochybila, odmítl také antimonopolní úřad.