Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Město Znojmo

Sídlu záchranky ustoupily luxusní parcely. Šrám pro Znojmo, tvrdí kritici

  • 7
Záchranáři se ve Znojmě dočkají důstojnějšího zázemí za 65 milionů korun. Kritikům se však nelíbí, že stanoviště je v místě, kde mohla vyrůst luxusní rezidenční čtvrť. Navíc bez diskuse s lidmi.

Poslední ze tří moderních výjezdových základen záchranářů v Brně včera slavnostně otevřel Jihomoravský kraj ve čtvrti Ponava. Podobného komfortu se brzy dočkají i ve Znojmě, kde roste nové stanoviště nejen pro záchranáře, ale i hasiče a policisty. Už od září tak budou všichni vyjíždět ze stejného místa v Pražské ulici. A právě lokalita pro novou stanici vadí opozici i odborníkům. Sídlu záchranářů totiž musely ustoupit luxusní parcely ve vlastnictví policie, které kraj pro stavbu využil.

„Starý zastavovací plán prvorepublikového starosty Josefa Mareše tady počítal s pokračováním klidné vilové čtvrti Mansberk. Za zdejší stavební parcely, které město mohlo se státem směnit, by si už jen pro luxusní výhledy na znojemský hrad, Hradiště a Gránické údolí mnoho kupců rádo připlatilo. Je to velká škoda. Volební slib ČSSD bude sice splněn, ale za cenu hlubokého a trvalého šrámu do urbanismu této duchem ryze marešovské čtvrti Znojma,“ míní opoziční politik Jiří Kacetl (Pro Znojmo).

Naštvaní jsou i v Okrašlovacím spolku, který drží oprávnění k účasti na řízení o všech stěžejních stavbách a akcích ve městě. Znojemští úředníci však naznali, že nová stanice vliv na životní prostředí nemá a spolek k jednání nepřizvali. Jeho zástupci tak společně s Kacetlem podali podnět k zahájení přezkumného řízení na kraj. „Psali jsme přímo na radnici, že chceme být u toho, až se bude o stavbě rozhodovat. Že už je hotovo, jsme se dozvěděli, až když představitelé města a kraje klepali kladívkem. Naše vyřazení bylo zřejmě na politickou objednávku. A stavba vliv na životní prostředí má – okolí bude hyzdit vysoká věž na sušení hadic. Umístění stanoviště je rozhodnutím skupiny lidí, kteří to ve Znojmě vůbec neznají,“ podotkl šéf spolku Otto Bouda.

Červená bedna? Žalostné

Výběru místa se podivují i odborníci. „Červená bedna stanice na jednom z nejlukrativnějších pozemků pro bydlení, to bude žalostný pohled. A lidé, vy si běžte bydlet k obchvatu! Jak je možné, že k územnímu a stavebnímu řízení nebyli přizváni ani sousedé?“ ptá se znojemská architektka Barbora Zmeková.

Kacetl také připomněl, že starostu Vlastimila Gabrhela (ČSSD) na zastupitelstvu v prosinci 2014 žádal, aby záměr kraje projednal s veřejností. „Přislíbil, že se tak stane. Slib však nesplnil,“ upozornil Kacetl.

S lidmi, kteří bydlí v přilehlém parku Kolonka a v Pražské ulici, tedy nikdo nic neřešil. „O potřebě nové stanice nikdo nepochybuje, ale stavět ji na lukrativních pozemcích je nesmyslné. Velká budova s garážemi, byť sebemodernější, má prostě stát na okraji města,“ myslí si důchodkyně Jaroslava Obermanová. Výtky má i Petra Suchá. „Pokud nové záchrance ustoupí i parkovací místa, auta tady už nepůjdou nechat vůbec. Nejvíc se ale všichni děsíme houkání a hluku,“ podotkla.

Podle radnice ale k žádnému pochybení při jednáních nedošlo. „Město není investorem stavby, ale pouze účastníkem řízení. Stavební úřad posoudil všechny žádosti o účast s přihlédnutím k zájmům, které tato sdružení hájí,“ uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Ideální model, hájí se kraj

Kritiku ohledně umístění stanice odmítá i Jihomoravský kraj, který stavbu investuje. „Nové výjezdové stanoviště vzniká na pozemcích, které patřily policii, nikoli městu nebo developerovi. Po dohodě tak budou všechny složky integrovaného záchranného systému v bezprostřední blízkosti. To je model, který chceme razit všude, kde to bude možné. Lidé v sousedství budou mít v případě jakýchkoli zdravotních komplikací pomoc doslova na dosah, v řádu minut,“ poznamenal hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Kritici však poukazují, že vhodnějším místem pro stanici by byla například lokalita pod Městským lesíkem. „Záchranka a hasiči by odtud měli rychlý nájezd na budovaný obchvat, a tím pádem do všech koutů města. Navíc hned za lesíkem je nemocnice,“ zauvažoval Kacetl.

O přesunu záchranářů z nevyhovujících prostor staré nemocnice na důstojnější místo se mluvilo už od roku 2009. Přednost z několika variant nakonec dostalo vytvoření dvoupodlažního areálu v Pražské ulici, která je hlavní znojemskou silnicí. „Můžeme tak rychle zasáhnout ve městě i celém spádovém území se 113 tisíci obyvateli,“ řekla mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.