Volební místnost ve Vranovské ulici v Brně.

Volební místnost ve Vranovské ulici v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

První volby zmařilo kupčení, nové mohou ovlivnit potíže s vodoměry

  • 11
Plyne sice už třetí měsíc po komunálních volbách, ale městskou část Brno-sever pořád řídí zastupitelstvo zvolené v roce 2010. Starosta Rostislav Hakl z ČSSD zůstal u moci proto, že soud loňské volby zrušil. V druhé největší brněnské městské části startuje další volební kampaň.

Pětatřicet tisíc voličů z Brna-sever může jít 14. března k volbám znovu. Paradoxně za to může současný starosta Hakl, který podle soudu vyvolal protizákonné kupčení s hlasy voličů (voliči za hlas měli dostat poukaz na pohoštění zdarma, více čtěte zde).

Lidé tak mají unikátní výhodu. „Nanečisto“ už si totiž jednou vyzkoušeli, jak se politici po hlasování zachovají. „Kdyby strany po prvních volbách tolik nespěchaly, nemusely před voliči odkrýt své karty. Ti nyní vědí, kdo s kým chce jít do koalice. Může se jim to líbit, ale také je kvůli tomu už příště volit nemusejí,“ konstatoval Michal Pink, politolog z Masarykovy univerzity.

Brno-sever v kostce

Pro připomenutí: volby sice vyhrálo hnutí Sdružení občanů Lesné, nakonec ale skončilo v opozici, když dosud vládnoucí ČSSD bleskově podepsala koalici s ANO, A co Brno?, TOP 09 a zelenými. Hakl tak post starosty obhájil. Podle Pinka se ale nyní dá očekávat nižší volební účast než loňská zhruba čtyřicetiprocentní. „Otázkou je, komu to pomůže a komu uškodí,“ dodal Pink.

Uvidí se, nakolik se ve výsledku promítne to, že Haklovo jméno často padalo v síni krajského soudu a ten nakonec původní volby zrušil. Starosta se doteď proti nařčení z ovlivňování voleb tvrdě ohrazuje.

Zatímco protikorupční organizace Oživení podala trestní oznámení na případného manipulátora voleb, Hakl zase na neznámého pachatele za pomluvu.

Vodoměry k ničemu

Radnice Brno-sever nyní řeší ještě další patálii, která může rozhodovat. Na stole se jí za poslední měsíce sešlo na šest stovek stížností na vyúčtování vody v obecních bytech.

Lidem v roce 2013 v některých případech náhle nabobtnala částka i o tisíce korun. Radnice nechala v řadě bytů propadnout ocejchování vodoměrů, které je dané zákonem. Vše se začalo řešit až ve chvíli, kdy městská část dostala pokutu od Úřadu pro metrologii.

Odborníci také konstatovali, že vodoměr s propadlým cejchem se nemůže pro výpočet vyúčtování použít. Stovkám lidí tak za rok 2013 dorazily faktury, které celkovou spotřebu jednotlivých domů rozpočítávaly na jednotlivé byty ne podle údajů na vodoměrech, ale prostě podle počtu nahlášených lidí. Takový postup zákon umožňuje.

„Pro řadu nájemníků to ale znamenalo, že neočekávaně za rok zaplatili až o několik tisíc korun více. Zejména pro důchodce, kteří příliš velkou spotřebu nemají a počítají každou korunu, to je zásadní rána,“ zdůraznil šéf hnutí Sdružení občanů Lesné Martin Maleček.

Hakl tvrdí, že ocejchování si podle zákona i dohod s městskou částí měli zajistit sami nájemníci. „Neznalost zákona neomlouvá. Nicméně jsme se rozhodli nakonec vodoměry vyměnit na náklady městské části,“ konstatoval Hakl. Ovšem podle odborníků to není benevolence, ale jediný zákonný postup radnice.

„Z hlediska zákona má tuto povinnost výslovně městská část. Právní předpis nelze měnit, byť oboustranně podepsanou a akceptovanou dohodou,“ píše se ve stanovisku úřadu.

I když Hakl potíž s vodou vyžehlil, vyšší částku najdou nájemníci ještě na vyúčtování z roku 2014. „Lidé slyší hlavně na negativa. Nezajímá je, že jsme zbudovali dvacet dětských hřišť, vyměnili jedenáct tisíc oken či opravili mnohé byty nebo silnice,“ zdůrazňuje Hakl.

Celostátní třenice

Naštvaní voliči se přitom sociálním demokratům vůbec nehodí. Byli totiž nepřízní voličů zaskočeni už v říjnových volbách. Hakl ohlašoval cíl uchvátit třicet procent hlasů, nakonec strana skončila ani ne s polovinou ve volbách až třetí. Porazilo je právě hnutí Sdružení občanů Lesné a hnutí ANO.

Volby na Brně-sever se shodou okolností konají ve stejný den jako celostátní volební sjezd ČSSD. Někteří sociální demokraté tak mají obavy, že je před voliči poškodí případné rozmíšky spolustraníků na republikové úrovni.

Původně vítěznému hnutí Sdružení občanů Lesné zase nové volby zkomplikovaly volební sliby. Závazek, co nejvíce napomoci privatizaci bytů, v nejbližší době nesplní. O prodeji bytů nájemníkům totiž nerozhoduje městská část, ale magistrát.

A nové vedení v prosinci privatizaci pozastavilo a chce zkoumat její podmínky (více čtěte zde). Ty by podle první náměstkyně primátora Kláry Liptákové (KDU-ČSL) měly být prospěšné pro Brno a pro všechny jeho obyvatele. Nejen pro jednotlivce.

Nové volby vyhlíží ODS, která sedí v dosavadní koalici, ale z té nově domluvené vypadla. A rovněž KDU-ČSL, jejíž volební lídr Petr Hladík původní stížnost na volby podal a která také v nové koalici i přes prvotní vyjednávání není.

Na podání kandidátek v nových volbách mají přitom všichni zájemci jen posledních pár hodin. Lhůta končí ve středu v 16 hodin. Nové volby se přesto nakonec konat vůbec nemusejí. Ústavní soud totiž dosud nerozhodl o stížnosti rady městské části i starosty Hakla, ve které žádají, aby opakování voleb nařízené krajským soudem bylo zrušeno.