Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: a a, MF DNES

Vinaři dosáhli svého. Dál je může živit sudovka z ciziny

  • 10
Velkou úlevu pro vinotéky i malé vinaře přinesl nový návrh zákona o vinohradnictví a vinařství. Sudové víno mohou prodávat dál. I když s přísnějšími pravidly.

Původní návrh zněl, aby se zahraniční víno prodávalo pouze v jednorázovém balení, takzvaném bag-in-boxu. Jenže investice do plnicích linek pro tyto obaly by pro malé obchodníky byla neúnosně velká.

Co je v návrhu zákona

  • Stanoví povinnost označovat sudy s vínem kontrolní páskou. 
  • Zavádí definici falšování vína, za které bude hrozit pokuta až 50 milionů korun.
  • Stanoví provozovatelům vinoték povinnost skladovat víno v teplotě do 15 stupňů Celsia.
  • Prodejce musí mít výčepní zařízení, které používá jako hnací plyn dusík s příměsí oxidu uhličitého do 20 procent.
  • Prodejce musí zapsat své produkty do registru vinic vedeného pod Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským.
  • U lahvových vín stanoví povinnost na všech etiketách uvést provenience hroznů.

Z ministerstva zemědělství k nim ve čtvrtek dorazila dobrá zpráva. Sudy zůstávají. Ochranu před pančováním, kvůli které nový zákon prioritně vzniká, by měla přinést kontrolní páska na obalu sudového vína. Měla by mít podobný efekt, jako má například kolek na uzávěrech tvrdého alkoholu či na cigaretách.

Drobní vinaři a provozovatelé vinoték změnu vítají. Předsedu Sdružení obchodníků s vínem a vinoték Václava Rusnoka nejvíce těší, že nový návrh už malé vinaře nediskriminuje, ale zároveň odráží potřebu řešit potíže s pančovanými víny a s daňovými úniky na trhu s vínem. „Je to kompromisní návrh a myslím, že v této podobě je průchozí,“ domnívá se.

„Souhlasíme s tím, aby každý prodejce sudů byl registrovaný a svoje sudy označoval. A souhlasíme i s tvrdými postihy pro prodejce, pokud kontrolní orgány zajistí někde víno bez pásky,“ uvedl Rusnok. S ministerstvem zemědělství si nicméně sdružení chce ještě přesně vyjasnit, jak by měla kontrolní páska vypadat a fungovat.

Vinaři budou učit vést nové doklady

„Toto má ošetřovat prováděcí vyhláška, ale my bychom chtěli předem prodiskutovat, kdo ji bude tisknout, co na ní bude uvedeno, jak se bude evidovat a podobně,“ podotkl Rusnok.

Odstoupení od požadavku prodávat víno v bag-in-boxech vnímá jako jednoznačně pozitivní i vinař Libor Průdek z Rakvic. „Nevím, jak bychom to dělali. Kontrolní pásek přes sud je jednodušší. S tím se nějak vyrovnáme,“ říká.

Pokud současný návrh projde, budou se prodejci sudových vín muset poprat s novou administrativou. Pro vydávání kontrolních pásek vznikne nový registr a evidence. „Menší vinaři budou muset trochu proniknout do legislativy a naučit se vést nové doklady. Ale není to nepřekonatelná věc,“ míní vinař Bronislav Vajbar. A totéž si myslí i Mojmír Baroň, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně. „Pro vinaře to není nic nezvládnutelného,“ podotýká.

Návrh není definitivní, vinařům se nezdá teplota skladování

Jestli se ale vinaři neradují předčasně, je otázkou. Zmírnění návrhu zákona je tak výrazné, že zřejmě nepůjde o konečné řešení, domnívá se Baroň. „Obávám se, že by takovýto zákon znamenal nedostatečnou ochranu proti falšování vína, proti kterému má především bojovat,“ míní. Na novelizaci se má ještě pracovat. „Toto nebude finální řešení,“ předpokládá. Připomínky k návrhu mají být na ministerstvo zemědělství doručeny do 5. srpna.

„Připomínek budeme mít celou řadu. Ne vše se povedlo tak, jak jsme očekávali,“ naznačuje předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray. Podle něj není v textu přesná definice, co je a není sudové víno. A jednoznačně nejsou definovány ani povinnosti toho, kdo sudové víno dováží, skladuje, prodává a nabízí spotřebiteli. Zástupci vinařských organizací se do konce července chtějí ještě jednou sejít a společně připomínky doladit. Pozornost budou směřovat mimo jiné i k dalšímu požadavku. Podle něj mají prodejci skladovat víno při teplotě do 15 °C.

„Taková teplota není ani ve sklepech. V létě se tam pohybuje kolem 20 stupňů. Nedovedu si představit, jak to prodejci vín udělají,“ naznačuje Libor Průdek. A souhlasí s ním i rakvický kolega Bronislav Vajbar. S nadsázkou říká, že prodejci vína by se museli vybavit stejně jako obchodníci s masem. A nakoupit chladicí auta, chladicí boxy a chladicí agregáty.

,